Souček po podzimu vede anketu Zlatý míč

Záložník West Hamu Tomáš Souček suverénně ovládl podzimní část Zlatého míče a v 28. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů o nejlepšího českého fotbalistu sezony má nakročeno k obhajobě prvenství a celkově čtvrtému vítězství. Osmadvacetiletý reprezentační kapitán získal v úvodní polovině hlasování 572 bodů a před druhým klubovým spoluhráčem obráncem Vladimírem Coufalem má k dobru 310 bodů. Průběžné třetí místo drží zadák pražské Sparty Ladislav Krejčí mladší. Celkový vítěz ankety bude znám po sezoně.

Souček prožil velmi povedený podzim. S West Hamem vyhrál skupinu Evropské ligy a v anglické lize s ním aktuálně figuruje na sedmém místě tabulky. S reprezentací prošel na letní evropský šampionát do Německa a k postupu přispěl třemi brankami v posledních třech zápasech kvalifikace. Celkově dal za podzimní část sezony 10 soutěžních gólů.

Středopolař West Hamu má po první polovině ankety nejvyšší náskok od roku 2015, kdy někdejší brankář a rekordman ankety Petr Čech vedl o 328 bodů. Souček se za podzim dostal na všech 39 hlasovacích lístků a hned 36 žurnalistů ho zařadilo na nejvyšší příčku. Dvakrát skončil druhý a jednou čtvrtý.

Coufal mezi elitní jedenáctkou, kterou vybírají novináři, figuroval jednatřicetkrát, ani jednou ale nebyl na prvním místě. Nejvýše postaveného zástupce české ligy sparťana Krejčího jeden z žurnalistů zařadil na nejvyšší příčku, posbíral však méně třetích a pátých pozic. Na Coufala ztrácí 23 bodů.

Za posledních devět let posedmé ovládl první část hlasování hráč působící v zahraničí. V elitní jedenáctce je na druhou stranu hned pět fotbalistů z české ligy, což je nejvíce od podzimu 2019. Vedle Krejčího se mezi nejlepší dostali útočník Vasil Kušej z Mladé Boleslavi na pátém místě, šestý zadák Filip Panák ze Sparty, osmý brankář Jindřich Staněk z Plzně, který vloni po první polovině vedl, a devátý defenzivní univerzál Tomáš Holeš ze Slavie.

Oproti loňskému podzimu se elitní jedenáctka změnila na šesti místech. Nově se do ní za první polovinu hlasování dostali Krejčí, Kušej, Panák, útočník Tomáš Čvančara, Holeš a záložník Michal Sadílek. Mezi nejlepšími zůstali Souček, Coufal, ofenzivní univerzál Václav Černý, Staněk a Antonín Barák. Středopolař Fiorentiny, který v minulém ročníku ankety skončil o jediný bod druhý, figuruje po podzimu na 10. příčce.

Fotbaloví žurnalisté v anketě hlasují dvoukolově po podzimu a po jaru. Za obě části vyberou vždy 11 podle nich nejlepších hráčů a celkový vítěz pak vzejde ze součtu. Na podzim hlasovalo 39 žurnalistů, aspoň bod si připsalo 40 hráčů. V případě bodové rovnosti rozhodoval vyšší počet lepších umístění. Rekordmanem ankety je Čech s 12 prvenstvími, Součkovi patří třetí místo za šestinásobným laureátem Pavlem Nedvědem.

Fotbalová anketa Zlatý míč ČR 2023/24 po podzimním kole:

1. Tomáš Souček 572 b., 2. Vladimír Coufal (oba West Ham) 262, 3. Ladislav Krejčí ml. (Sparta Praha) 239, 4. Václav Černý (Wolfsburg) 218, 5. Vasil Kušej (Mladá Boleslav) 171, 6. Filip Panák (Sparta Praha) 169, 7. Tomáš Čvančara (Mönchengladbach) 126, 8. Jindřich Staněk (Plzeň), 9. Tomáš Holeš (Slavia Praha) oba 101, 10. Antonín Barák (Fiorentina) 99, 11. Michal Sadílek (Twente Enschede) 93.

Další pořadí:

12. Lukáš Provod (Slavia Praha) 62, 13. Tomáš Chorý (Plzeň) 56, 14. Adam Hložek (Leverkusen) 47, 15. Mojmír Chytil (Slavia Praha) 42, 16. Lukáš Kalvach (Plzeň) 40, 17. Marek Havlík (Slovácko) 38, 18. David Douděra (Slavia Praha) 36, 19. Martin Vitík (Sparta Praha), 20. Alex Král (Union Berlín) oba 35, 21. David Jurásek (Benfica Lisabon) 34, 22. Ondřej Lingr (Slavia Praha/Feyenoord Rotterdam) 28, 23. Václav Hladký (Ipswich) 26, 24. Václav Jurečka (Slavia Praha), 25. Marek Matějovský (Mladá Boleslav) oba 25, 26. Jan Kuchta (Sparta Praha) 23, 27. Lukáš Juliš (Olomouc) 21, 28. Pavel Šulc (Plzeň) 20, 29. Matěj Kovář (Leverkusen) 19, 30. Jiří Pavlenka (Brémy), 31. Lukáš Masopust (Slavia Praha) oba 17, 32. Jakub Brabec (Aris Soluň) 15, 33. Aleš Mandous (Slavia Praha) 11, 34. David Zima (FC Turín) 9, 35. Tomáš Pekhart (Legia Varšava) 5, 36. Christophe Kabongo (Podbrezová) 4, 37. Lukáš Sadílek (Sparta Praha) 3, 38. Milan Heča (Slovácko), Adam Karabec (Sparta Praha) a Jiří Letáček (Ostrava) všichni 1.

Pozn.: Při rovnosti bodů rozhoduje vyšší počet lepších umístění.

Vítězové podle počtu triumfů:

12 – Petr Čech, 6 – Pavel Nedvěd, 3 – Tomáš Souček, 1 – Jiří Němec, Patrik Berger, Tomáš Rosický, David Lafata, Tomáš Vaclík, Patrik Schick.

Souček: Jeden z mých nejpovedenějších podzimů

Po podzimní části Zlatého míče vedete o více než 300 bodů, je pro vás tak velký náskok překvapivý?

Ten rozdíl je veliký, vážím si toho. Děkuji těm, kdo pro mě hlasovali. Že viděli nějakou mou práci a ocenili ji. Ale zároveň jako hráč našeho nároďáku bych ocenil plno dalších hráčů, kteří docílili spoustu věcí. Jako je postup na Euro nebo plno dalších.

Cítíte, že se vám podzim opravdu povedl?

Cítím, že jo. Jsem spokojený jak sportovně, tak individuálně. Když se zaměřím na oboje najednou, tak největší a nejdůležitější pro mě asi byl postup na Euro. K němu jsem sám přispěl několika důležitými brankami. Co se týče West Hamu, tak jsem byl hráč, který toho odehrál prakticky nejvíc. Postoupili jsme ze skupiny Evropské ligy z prvního místa, zároveň bojujeme o poháry v Premier League. Beru to jako pozitivní půlrok. Jen doufám, že to bude pokračovat i v tom druhém půlroce na jaře.

Byl to jeden z nejpovedenějších podzimů ve vaší kariéře? Zaznamenal jste 10 soutěžních branek…

Když řeknu 10 gólů za půlrok za West Ham a reprezentaci, tak je to veliký úspěch. Možná zatím největší za půlrok v mé kariéře. Co se týče (týmových) úspěchů, tak asi taky. Samozřejmě se to těžko hodnotí, protože většinou se hodnotí úspěšná sezona až po konci, jak dopadne. Ale co se týče podzimu, když to shrnu, tak určitě jeden z nejpovedenějších a nejúspěšnějších.

Cítil jste se dobře už během letní přípravy?

Byl jsem rád, že jsme měli pěkné volno. Že jsme se užili trochu oddychu, protože těch zápasů za posledních možná pět let je opravdu hodně. Takže volno je důležité,měl jsem asi tři a půl týdne. Je pravda, že jsem v jednom rozhovoru říkal, že se cítím líp než ty roky předtím. Po volnu a přípravě jsem se cítil dobře. Potom je to vždy o tom, jak člověk začne. Začal jsem dobře jak individuálně, tak týmově. Pak už to sebevědomí rostlo a doufám, že se to nezastaví.

V listopadu jste měl sérii pěti branek v pěti zápasech za sebou. Co za takovou střeleckou formou stálo?

Nepamatuju si, že by se mi to někdy předtím povedlo. Naposledy možná někdy v žáčcích. Byla to skvělá série a o to lepší byla, že tři z těch gólů byly ve West Hamu vítězné okolo 90. minuty. Takže to bylo hodně důležité i pro naše body. Dva góly byly v nároďáku, s kterým jsme dokončili postup na Euro. Byla to skvělá série, na to asi nezapomenu. Bylo to zase o sebevědomí, které jsem měl a mám. Věřím si, že mě to v tom vápně najde. Občas si samozřejmě vyberu místo špatně, ale do další akce jdu zase naplno a pak ten balon přijde.

Jak hodnotíte současné postavení West Hamu v tabulce Premier League?

Hodnotím to dobře, myslím, že máme nakročeno velice slibně. Jsme na sedmém místě, hned za top šestkou a bojujeme o poháry. Tři sezony v řadě jsme byli v evropských pohárech a užíváme si to. Nechceme o to přijít a chceme o to znovu bojovat. Vyhráli jsme Evropskou konferenční ligu, předtím jsme došli do semifinále Evropské ligy. I když zápasů je hodně, všechny nás baví v Evropě hrát. Zase do toho půjdeme naplno. Zatím jsme s tím, jak jsme v tabulce, spokojeni.

Je cílem klubu pokusit se vyhrát Evropskou ligu?

Určitě je to jeden z cílů od začátku. Samozřejmě chceme být v lize, co nejvýš to půjde a kvalifikovat se do pohárů. Většinou je to do sedmého místa. Ale minulou sezonu jsme si vyzkoušeli, jaké je to vyhrát Konferenční ligu. Teď je další cíl vyhrát Evropskou ligu, bylo by to zase ještě o stupínek výš, navíc by to bylo rok po sobě. Ale je to ještě daleko. Teď jsme udělali první krok, vyhráli jsme skupinu. Bude ještě hodně zápasů, abychom se tam (do finále) dostali.

Přál byste si narazit na Slavii nebo Spartu?

Bylo by to na dvě strany. Rád bych přijel do Prahy, znovu i po tom vítězství na Slavii nebo i na Spartu. Měl bych tam plno známých. Z jedné strany bych to uvítal, že by to zase byl skvělý zážitek. Pro mě, pro rodinu, pro všechny okolo. Ale na druhou stranu bych na Slavii nechtěl narazit z toho důvodu, že chci, aby oba týmy došly do nejdál. Bylo by nepříjemné Slavii vyřadit. Ale samozřejmě teď jsem ve West Hamu, tak bych udělal vše pro to, aby postoupil West Ham.

Na začátku prosince v zápase s Crystal Palace (1:1) jste vedl West Ham jako kapitán, co to pro vás znamenalo?

Byla to pro mě osobně velká čest. Trenér mi už předtím říkal, že se rozmýšlel dát mě jako hlavního kapitána na celou sezonu. Nakonec vybral Kurta (Zoumu). Ale jsem za ním a když jsem to vzal v tom zápase Premier League, byla to pro mě obrovská čest. Vyjít s týmem jako kapitán k zápasu v takovéhle soutěži, kde jsou ti nejlepší hráči světa, to je další krok v mé kariéře. Pořád se posouvám. Byl jsem kapitán ve Slavii, jsem v reprezentaci a teď jsem byl i v Premier League. Člověk dosáhl další stupínek, vážím si toho. Byl jsem i rád, že jsme ten zápas neprohráli. Věřím, že kluci jdou za mnou. Pořád říkám, že nějaké ty kapitánské věci chci dělat, ať už jsem nebo nejsem kapitánem. O to mi nejde. Ale čest to pro mě byla.

Jak se těšíte, že povedete jako kapitán reprezentaci na Euru?

Na to se hodně těším. Bude to asi jedno z nejlepších Euro, co může být, protože v Německu jsou perfektní stadiony, perfektní zázemí, fanoušci. My Češi to navíc máme strašně blízko. Mám to v hlavě, kromě sezony ve West Hamu je to první věc, na co se těším a budu i připravovat celý půlrok. Věřím, že tam můžeme být úspěšní jako na posledním Euru. Dostali jsme se až do čtvrtfinále a nakonec jsme byli zklamaní, že jsme nepostoupili ještě dál. Bude to zase obrovská čest a zároveň velká zodpovědnost vést reprezentaci jako kapitán na Euru, ale těším se na to obrovským způsobem. Bavilo mě už poslední Euro, baví mě kvalifikace. Tohle bude jedna z největších věcí, na co se člověk může v kariéře těšit.

Těší vás, že se po zranění dostává do formy útočník Patrik Schick?

Samozřejmě to sleduji a jsem za to rád. Jen mu přeju, ať je na tom zdravotně dobře a odehraje co nejvíce zápasů. Na posledním Euru dal plno gólů a byl obrovskou součástí týmu. Když bude vyhraný z Leverkusenu, bude samozřejmě i velkou pomocí nám na Euro.

Záložník West Hamu Tomáš Souček suverénně ovládl podzimní část Zlatého míče a v 28. ročníku ankety Klubu sportovních novinářů o nejlepšího českého fotbalistu sezony má nakročeno k obhajobě prvenství a celkově čtvrtému vítězství. Osmadvacetiletý reprezentační kapitán získal v úvodní polovině hlasování 572 bodů a před druhým klubovým spoluhráčem obráncem Vladimírem Coufalem má k dobru 310 bodů. Průběžné třetí místo drží zadák pražské Sparty Ladislav Krejčí mladší. Celkový vítěz ankety bude znám po sezoně.

Souček prožil velmi povedený podzim. S West Hamem vyhrál skupinu Evropské ligy a v anglické lize s ním aktuálně figuruje na sedmém místě tabulky. S reprezentací prošel na letní evropský šampionát do Německa a k postupu přispěl třemi brankami v posledních třech zápasech kvalifikace. Celkově dal za podzimní část sezony 10 soutěžních gólů.

Středopolař West Hamu má po první polovině ankety nejvyšší náskok od roku 2015, kdy někdejší brankář a rekordman ankety Petr Čech vedl o 328 bodů. Souček se za podzim dostal na všech 39 hlasovacích lístků a hned 36 žurnalistů ho zařadilo na nejvyšší příčku. Dvakrát skončil druhý a jednou čtvrtý.

Coufal mezi elitní jedenáctkou, kterou vybírají novináři, figuroval jednatřicetkrát, ani jednou ale nebyl na prvním místě. Nejvýše postaveného zástupce české ligy sparťana Krejčího jeden z žurnalistů zařadil na nejvyšší příčku, posbíral však méně třetích a pátých pozic. Na Coufala ztrácí 23 bodů.

Za posledních devět let posedmé ovládl první část hlasování hráč působící v zahraničí. V elitní jedenáctce je na druhou stranu hned pět fotbalistů z české ligy, což je nejvíce od podzimu 2019. Vedle Krejčího se mezi nejlepší dostali útočník Vasil Kušej z Mladé Boleslavi na pátém místě, šestý zadák Filip Panák ze Sparty, osmý brankář Jindřich Staněk z Plzně, který vloni po první polovině vedl, a devátý defenzivní univerzál Tomáš Holeš ze Slavie.

Oproti loňskému podzimu se elitní jedenáctka změnila na šesti místech. Nově se do ní za první polovinu hlasování dostali Krejčí, Kušej, Panák, útočník Tomáš Čvančara, Holeš a záložník Michal Sadílek. Mezi nejlepšími zůstali Souček, Coufal, ofenzivní univerzál Václav Černý, Staněk a Antonín Barák. Středopolař Fiorentiny, který v minulém ročníku ankety skončil o jediný bod druhý, figuruje po podzimu na 10. příčce.

Fotbaloví žurnalisté v anketě hlasují dvoukolově po podzimu a po jaru. Za obě části vyberou vždy 11 podle nich nejlepších hráčů a celkový vítěz pak vzejde ze součtu. Na podzim hlasovalo 39 žurnalistů, aspoň bod si připsalo 40 hráčů. V případě bodové rovnosti rozhodoval vyšší počet lepších umístění. Rekordmanem ankety je Čech s 12 prvenstvími, Součkovi patří třetí místo za šestinásobným laureátem Pavlem Nedvědem.

 

Fotbalová anketa Zlatý míč ČR 2023/24 po podzimním kole:

1. Tomáš Souček 572 b., 2. Vladimír Coufal (oba West Ham) 262, 3. Ladislav Krejčí ml. (Sparta Praha) 239, 4. Václav Černý (Wolfsburg) 218, 5. Vasil Kušej (Mladá Boleslav) 171, 6. Filip Panák (Sparta Praha) 169, 7. Tomáš Čvančara (Mönchengladbach) 126, 8. Jindřich Staněk (Plzeň), 9. Tomáš Holeš (Slavia Praha) oba 101, 10. Antonín Barák (Fiorentina) 99, 11. Michal Sadílek (Twente Enschede) 93.

Další pořadí:

12. Lukáš Provod (Slavia Praha) 62, 13. Tomáš Chorý (Plzeň) 56, 14. Adam Hložek (Leverkusen) 47, 15. Mojmír Chytil (Slavia Praha) 42, 16. Lukáš Kalvach (Plzeň) 40, 17. Marek Havlík (Slovácko) 38, 18. David Douděra (Slavia Praha) 36, 19. Martin Vitík (Sparta Praha), 20. Alex Král (Union Berlín) oba 35, 21. David Jurásek (Benfica Lisabon) 34, 22. Ondřej Lingr (Slavia Praha/Feyenoord Rotterdam) 28, 23. Václav Hladký (Ipswich) 26, 24. Václav Jurečka (Slavia Praha), 25. Marek Matějovský (Mladá Boleslav) oba 25, 26. Jan Kuchta (Sparta Praha) 23, 27. Lukáš Juliš (Olomouc) 21, 28. Pavel Šulc (Plzeň) 20, 29. Matěj Kovář (Leverkusen) 19, 30. Jiří Pavlenka (Brémy), 31. Lukáš Masopust (Slavia Praha) oba 17, 32. Jakub Brabec (Aris Soluň) 15, 33. Aleš Mandous (Slavia Praha) 11, 34. David Zima (FC Turín) 9, 35. Tomáš Pekhart (Legia Varšava) 5, 36. Christophe Kabongo (Podbrezová) 4, 37. Lukáš Sadílek (Sparta Praha) 3, 38. Milan Heča (Slovácko), Adam Karabec (Sparta Praha) a Jiří Letáček (Ostrava) všichni 1.

Pozn.: Při rovnosti bodů rozhoduje vyšší počet lepších umístění.

Vítězové podle počtu triumfů:

12 – Petr Čech, 6 – Pavel Nedvěd, 3 – Tomáš Souček, 1 – Jiří Němec, Patrik Berger, Tomáš Rosický, David Lafata, Tomáš Vaclík, Patrik Schick.

Souček: Jeden z mých nejpovedenějších podzimů

Po podzimní části Zlatého míče vedete o více než 300 bodů, je pro vás tak velký náskok překvapivý?

Ten rozdíl je veliký, vážím si toho. Děkuji těm, kdo pro mě hlasovali. Že viděli nějakou mou práci a ocenili ji. Ale zároveň jako hráč našeho nároďáku bych ocenil plno dalších hráčů, kteří docílili spoustu věcí. Jako je postup na Euro nebo plno dalších.

Cítíte, že se vám podzim opravdu povedl?

Cítím, že jo. Jsem spokojený jak sportovně, tak individuálně. Když se zaměřím na oboje najednou, tak největší a nejdůležitější pro mě asi byl postup na Euro. K němu jsem sám přispěl několika důležitými brankami. Co se týče West Hamu, tak jsem byl hráč, který toho odehrál prakticky nejvíc. Postoupili jsme ze skupiny Evropské ligy z prvního místa, zároveň bojujeme o poháry v Premier League. Beru to jako pozitivní půlrok. Jen doufám, že to bude pokračovat i v tom druhém půlroce na jaře.

Byl to jeden z nejpovedenějších podzimů ve vaší kariéře? Zaznamenal jste 10 soutěžních branek…

Když řeknu 10 gólů za půlrok za West Ham a reprezentaci, tak je to veliký úspěch. Možná zatím největší za půlrok v mé kariéře. Co se týče (týmových) úspěchů, tak asi taky. Samozřejmě se to těžko hodnotí, protože většinou se hodnotí úspěšná sezona až po konci, jak dopadne. Ale co se týče podzimu, když to shrnu, tak určitě jeden z nejpovedenějších a nejúspěšnějších.

Cítil jste se dobře už během letní přípravy?

Byl jsem rád, že jsme měli pěkné volno. Že jsme se užili trochu oddychu, protože těch zápasů za posledních možná pět let je opravdu hodně. Takže volno je důležité,měl jsem asi tři a půl týdne. Je pravda, že jsem v jednom rozhovoru říkal, že se cítím líp než ty roky předtím. Po volnu a přípravě jsem se cítil dobře. Potom je to vždy o tom, jak člověk začne. Začal jsem dobře jak individuálně, tak týmově. Pak už to sebevědomí rostlo a doufám, že se to nezastaví.

V listopadu jste měl sérii pěti branek v pěti zápasech za sebou. Co za takovou střeleckou formou stálo?

Nepamatuju si, že by se mi to někdy předtím povedlo. Naposledy možná někdy v žáčcích. Byla to skvělá série a o to lepší byla, že tři z těch gólů byly ve West Hamu vítězné okolo 90. minuty. Takže to bylo hodně důležité i pro naše body. Dva góly byly v nároďáku, s kterým jsme dokončili postup na Euro. Byla to skvělá série, na to asi nezapomenu. Bylo to zase o sebevědomí, které jsem měl a mám. Věřím si, že mě to v tom vápně najde. Občas si samozřejmě vyberu místo špatně, ale do další akce jdu zase naplno a pak ten balon přijde.

Jak hodnotíte současné postavení West Hamu v tabulce Premier League?

Hodnotím to dobře, myslím, že máme nakročeno velice slibně. Jsme na sedmém místě, hned za top šestkou a bojujeme o poháry. Tři sezony v řadě jsme byli v evropských pohárech a užíváme si to. Nechceme o to přijít a chceme o to znovu bojovat. Vyhráli jsme Evropskou konferenční ligu, předtím jsme došli do semifinále Evropské ligy. I když zápasů je hodně, všechny nás baví v Evropě hrát. Zase do toho půjdeme naplno. Zatím jsme s tím, jak jsme v tabulce, spokojeni.

Je cílem klubu pokusit se vyhrát Evropskou ligu?

Určitě je to jeden z cílů od začátku. Samozřejmě chceme být v lize, co nejvýš to půjde a kvalifikovat se do pohárů. Většinou je to do sedmého místa. Ale minulou sezonu jsme si vyzkoušeli, jaké je to vyhrát Konferenční ligu. Teď je další cíl vyhrát Evropskou ligu, bylo by to zase ještě o stupínek výš, navíc by to bylo rok po sobě. Ale je to ještě daleko. Teď jsme udělali první krok, vyhráli jsme skupinu. Bude ještě hodně zápasů, abychom se tam (do finále) dostali.

Přál byste si narazit na Slavii nebo Spartu?

Bylo by to na dvě strany. Rád bych přijel do Prahy, znovu i po tom vítězství na Slavii nebo i na Spartu. Měl bych tam plno známých. Z jedné strany bych to uvítal, že by to zase byl skvělý zážitek. Pro mě, pro rodinu, pro všechny okolo. Ale na druhou stranu bych na Slavii nechtěl narazit z toho důvodu, že chci, aby oba týmy došly do nejdál. Bylo by nepříjemné Slavii vyřadit. Ale samozřejmě teď jsem ve West Hamu, tak bych udělal vše pro to, aby postoupil West Ham.

Na začátku prosince v zápase s Crystal Palace (1:1) jste vedl West Ham jako kapitán, co to pro vás znamenalo?

Byla to pro mě osobně velká čest. Trenér mi už předtím říkal, že se rozmýšlel dát mě jako hlavního kapitána na celou sezonu. Nakonec vybral Kurta (Zoumu). Ale jsem za ním a když jsem to vzal v tom zápase Premier League, byla to pro mě obrovská čest. Vyjít s týmem jako kapitán k zápasu v takovéhle soutěži, kde jsou ti nejlepší hráči světa, to je další krok v mé kariéře. Pořád se posouvám. Byl jsem kapitán ve Slavii, jsem v reprezentaci a teď jsem byl i v Premier League. Člověk dosáhl další stupínek, vážím si toho. Byl jsem i rád, že jsme ten zápas neprohráli. Věřím, že kluci jdou za mnou. Pořád říkám, že nějaké ty kapitánské věci chci dělat, ať už jsem nebo nejsem kapitánem. O to mi nejde. Ale čest to pro mě byla.

Jak se těšíte, že povedete jako kapitán reprezentaci na Euru?

Na to se hodně těším. Bude to asi jedno z nejlepších Euro, co může být, protože v Německu jsou perfektní stadiony, perfektní zázemí, fanoušci. My Češi to navíc máme strašně blízko. Mám to v hlavě, kromě sezony ve West Hamu je to první věc, na co se těším a budu i připravovat celý půlrok. Věřím, že tam můžeme být úspěšní jako na posledním Euru. Dostali jsme se až do čtvrtfinále a nakonec jsme byli zklamaní, že jsme nepostoupili ještě dál. Bude to zase obrovská čest a zároveň velká zodpovědnost vést reprezentaci jako kapitán na Euru, ale těším se na to obrovským způsobem. Bavilo mě už poslední Euro, baví mě kvalifikace. Tohle bude jedna z největších věcí, na co se člověk může v kariéře těšit.

Těší vás, že se po zranění dostává do formy útočník Patrik Schick?

Samozřejmě to sleduji a jsem za to rád. Jen mu přeju, ať je na tom zdravotně dobře a odehraje co nejvíce zápasů. Na posledním Euru dal plno gólů a byl obrovskou součástí týmu. Když bude vyhraný z Leverkusenu, bude samozřejmě i velkou pomocí nám na Euro.

Výbor KSN ČR, Čtsa,