Markéta Vondroušová se stala Sportovkyní roku 2023

PRAHA 21. prosince 2023

Deset nejlepších sportovců, tři nejúspěšnější kolektivy, Sportovní legenda, nejlepší junior a vítěz kategorie Oddanost sportu byli oznámeni v pražském hotelu Hilton. 65. ročník tradiční novinářské ankety vyhlašované Klubem sportovních novinářů byl ovlivněn nečekanou smutnou událostí, která se stala v prostředí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Všichni přítomní sportovci, novináři i pořádající agentura BPA sport marketing vyjadřuje upřímnou soustrast rodinám pozůstalých těžce uvěřitelné situace.

Celý harmonogram plánované oslavy sportu byl v rámci reakce na čtvrteční dění upraven. Přímý přenos dal prostor důležitým informačním sdělením, na které celá Česká republika netrpělivě čeká. Před předáváním byla v sále držena minuta ticha a všichni zúčastnění mysleli zejména na rodiny pozůstalých či zraněných studentů.

„Zaznamenala jsem tragédii po příjezdu na hotel. Chápu, že rušit vyhlášení je těžké, když je s tím tolik příprav. Ale je to něco šíleného, co se děje,“ řekla nová sportovkyně roku, která si své ocenění, skleněnou korunu, převezme později.

Samotný pořad, který byl výrazně zkrácen, si diváci budou moci prohlédnout 1. ledna 2024 od 22:10 hodin na ČT sport.

Výsledky ankety byly během večera oznámeny.

Titul Sportovec roku 2023 získala tenistka Markéta Vondroušová, vítězka Wimbledonu. Druhé místo vybojoval pár mistrů světa v plážovém volejbalu Ondřej Perušič a David Schweiner. Stejně jako v loňském roce skončil na bronzové příčce hokejista David Pastrňák. Na celkově čtvrtém se umístila snowboardistka Eva Adamczyková, páté místo získala tenistka Karolína Muchová. Šestou příčku obsadil atlet Jakub Vadlejch. Sedmé a osmé místo patří zástupcům kanoistiky: rychlostní kanoista Martin Fuksa byl těsně před vodním slalomářem Jiřím Prskavcem. Devátou příčku obsadil tenisový pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. A desátou příčku získala lukostřelkyně Marie Horáčková.

Kolektivem roku 2023 se stal hokejový tým ČR hráčů do 20 let. Druhou příčku získala smíšená štafeta českých atletů. Bronzový stupínek připadl hokejové reprezentaci ČR – ženy.

Sportovní legendou byl vyhlášen sportovní gymnasta Bedřich Šupčík (1898 – 1957), historicky první československý olympijský vítěz. Šupčík vybojoval zlatou medaili v dnes již neexistující disciplíně šplh na laně bez přírazu na hrách v Paříži v roce 1924, takže může být vzorem všem českým sportovcům-olympionikům, kteří na stejné místo zamíří příští rok.

Letošní držitelkou ocenění za „Oddanost sportu“ pod záštitou Národní sportovní agentury se stala Lenka Matoušková, neslyšící atletka, držitelka olympijského rekordu neslyšících v hodu diskem.  

Nejlepším juniorem se stala vodní slalomářka Barbora Galušková.      O druhou příčku se podělili plavec Miroslav Knedla a krasobruslařský pár Kateřina a Daniel Mrázkovi.

V letošním ročníku obdrželi (nebo jim budou posléze předány) ocenění sportovci stříbrné pětiuncové investiční mince Český lev od České mincovny.

Autorkou hlavní ceny, tradiční korunky pro vítěze, je výtvarnice Alena Matějka.

ZAJÍMAVOSTI

Počtvrté v historii patří titul Sportovec roku tenistům a počtvrté jde       o ocenění především za vítězství ve Wimbledonu. Triumf na slavném turnaji přispěl v roce 1973 ke korunovaci Jana Kodeše, v letech 2011    a 2014 přihrál titul Petře Kvitové a letos Markétě Vondroušové.

Tenis se svým čtvrtým šampionem vyrovnal cyklistice, úspěšnějšími sporty jsou už jen atletika (20 vítězů), lyžování (8) a gymnastika s hokejem (po 5).

Vondroušová je 45. sportovcem, který na titul dosáhl. Za 65 ročníků má totiž anketa i 14 vícenásobných vítězů. Dominují Věra Čáslavská a Jan Železný, kteří ji vyhráli čtyřikrát.

Jméno Markéty Vondroušová letos figurovalo na prvním místě na 89 hlasovacích lístcích. Když k tomu připočítáme mj. i 41 stříbrných a 16 bronzových umístění, je z toho vítězství s náskokem 147 bodů.

Na 32 hlasovacích lístcích figurovali na nejvyšším stupínku plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, pro 26 volitelů byl nejlepším sportovcem hokejista David Pastrňák.

Aspoň jednou se na první místo dostal každý z deseti nominovaných. Pátý nejvyšší počet prvních míst připadl lukostřelkyni Marii Horáčkové, nicméně většina dalších hlasujících stavěla mistryni světa na nižší příčky, takže jí nakonec připadlo konečné desáté místo.

Do kategorie jednotlivců jsou od počátku ankety zahrnovány i sportovní dvojice. Dva takové páry v minulosti dokázaly i vyhrát: v roce 1962 krasobruslaři Eva a Pavel Romanovi a v roce 1979 šampioni v kolové Jan a Jindřich Pospíšilovi. V letošním roce byly ve finále hned dva páry, což je unikát. Plážoví volejbalisté Perušič se Schweinerem dosáhli dokonce na druhé místo, tenistky Krejčíková se Siniakovou obsadily devátou pozici.

Ve finálové desítce letošního ročníku byl jen jediný bývalý vítěz ankety. Sportovec roku 2020 hokejista David Pastrňák obsadil třetí místo, a to mimochodem už potřetí: bronzová příčka mu patřila také v letech 2019 a 2022.

Hokejové reprezentační týmy jsou nejúspěšnějším kolektivem v historii ankety, ale všech 13 titulů patří mužským seniorským výběrům. Letos poprvé zvítězil juniorský tým hráčů do 20 let. Historie zná výhry fotbalových juniorů, ale hokejisté zatím zaznamenali jen dvě umístění těsně pod vrcholem: v roce 2000 skončila „dvacítka“ druhá, rok nato třetí.

Letošní vítězství bylo poměrně suverénní, na více jak polovině hlasovacích lístků se mladí hokejisté dostali na první místo a před atletickou smíšenou štafetou vyhráli o 74 bodů.

Pořadí všech kategorií najdete na následujícím listu.
POŘADÍ NOVINÁŘSKÉ ANKETY

SPORTOVEC ROKU 2023

Celkem hlasovalo 233 členů Klubu sportovních novinářů.

Jednotlivci                                                                                                       body

1. Markéta VONDROUŠOVÁ                     tenis  1579

2. Ondřej PERUŠIČ,
    David SCHWEINER                                plážový volejbal     1432

3. David PASTRŇÁK                                   hokej  1251

4. Eva ADAMCZYKOVÁ                              snowboarding   1147

5. Karolína MUCHOVÁ                               tenis    862

6. Jakub VADLEJCH                                   atletika  836

7. Martin FUKSA                                         rychl. kanoistika  810

8. Jiří PRSKAVEC                                        vodní slalom  783

9. Barbora KREJČÍKOVÁ

    Kateřina SINIAKOVÁ                             tenis  749

10. Marie HORÁČKOVÁ                             lukostřelba  729

Kolektivy

1. Hokejisté Česka do 20 let   422

2. Smíšená štafeta Česka 4×400 m
2. Smíšená štafeta Česka 4×400 m
   (Krsek, Petržilková, Müller/Šorm, Vondrová)  34
8

3. Hokejistky Česka  313

Sportovní legenda 2023 – Cena Emila Zátopka

Bedřich Šupčík                 gymnastika – šplh na laně bez přírazu

Oddanost sportu 2023 – Cena Národní sportovní agentury

Lenka Matoušková             neslyšící atletka – hod diskem

Junioři

1.  Barbora Galušková                               vodní slalom  41
2. -3. Miroslav Knedla                               plavání  35
2. -3. Kateřina a Daniel Mrázkovi           krasobruslení 35

Tomáš Čekal, weby, online média
BPA sport marketing a.s. foto: www.bpa.cz

Čtsa, foto: www.ctsa.cz