Příprava na EURO 2024 začala. FAČR plánuje base camp, přátelské zápasy i Český dům

Fotbalová asociace České republiky se po sobotním rozlosování základních skupin naplno pustila do přípravy UEFA EURO 2024. „Naší ambicí je postup do osmifinále,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek na pondělní tiskové konferenci věnované právě evropskému šampionátu v Německu.

Česko se v základní skupině utká s Portugalskem, Tureckem a vítězem třetí větve baráže, která je na programu v březnu a ze které vzejde vítěz z kvarteta Gruzie, Lucembursko, Řecko, Kazachstán.

„Z českého pohledu je zapotřebí vyzdvihnout fakt, že jsme se na mistrovství Evropy kvalifikovali poosmé za sebou. To je série, kterou se může pochlubit jen pár svazů, a která je v mezinárodních kruzích velmi ceněná,“ podotkl předseda FAČR Petr Fousek.

„Naším cílem by měl být postup ze skupiny. S Portugalskem i Tureckem jsme hráli naposledy loni a častokrát jsme je potkali i předtím hned na několika mistrovství Evropy, takže s těmito soupeři máme zkušenosti. Určitě se na ně připravíme dobře,“ doplnil technický ředitel Erich Brabec.

FAČR na sobotním losu základních skupin v Hamburku reprezentovali právě předseda Petr Fousek, generální sekretář Michal Valtr, technický ředitel Erich Brabec a ředitel komunikace Petr Šedivý. Ihned po rozlosování začala příprava na šampionát včetně výběru base campu nebo soupeřů pro přípravné zápasy.

„Německo je pro potřeby šampionátu rozdělené na tři regiony. Už v předchozích měsících vytipoval realizační tým v každém regionu z katalogu UEFA několik base campů, kde by mohla reprezentace během mistrovství bydlet a trénovat. Hned v neděli jsme se byli na třech místech podívat. Vzhledem k tomu, že budeme hrát v Lipsku a dvakrát v Hamburku, tak se samozřejmě nabízí severní region. V nejbližších dnech bude rozhodnuto a base camp oznámíme,“ popsal Erich Brabec.

https://youtube.com/watch?v=K71Fj8cV2QY%3Fsi%3DFtrjSNq5M7-TEBtg

Tisková konference www.fotbal.cz

Vedení asociace také začalo okamžitě jednat s možnými soupeři pro přípravné zápasy. Reprezentace odehraje dvě utkání v březnu a dvě v červnu před začátkem mistrovství. Jisté je, že FAČR chce hrát poslední zápas před odjezdem na EURO v Praze, jako tomu bylo i před předchozími šampionáty.

Předseda FAČR Petr Fousek prozradil, že se chystá organizace Českého domu, tedy stejného konceptu jako v Polsku 2012 a Francii 2016.

„Český dům chceme situovat blízko Hamburku, kde budeme hrát druhý a třetí zápas. Bude mít samozřejmě odpovídající zázemí pro naše partnery i hosty. V tuto chvíli potřebujeme vytipovat vhodnou lokalitu,“ řekl Petr Fousek.

FAČR kromě toho plánuje spolu s oficiálním partnerem Českými drahami vypravit speciální fanouškovské vlaky na jednotlivá utkání.

Čtsa, kc,