Češi porazili Moldavsko a zároveň vybojovali účast na evropské šampionátu

Česká fotbalová reprezentace v závěrečném utkání evropské kvalifikace porazila v Olomouci Moldavsko 3:0, zároveň zajištěn postup na evropský šampionát v roce 2024 v Německu. Díky gólům Davida Douděry, Tomáše Chorého a kapitána Tomáše Součka. Zasloužené vítězství na závěrečný turnaj po osmé v řadě.

Trenér národního  týmu Jaroslav Šilhavý provedl  oproti  pátečního remízového  utkání  v Polsku několika změn v základní sestavě. Poprvé v obraně nastoupil Martin Vitík,  včetně  Lukáše Masopusta,  na post v útoku Adam Hložek, Tomáš Chorý, pro kterého to byla premiéra v národním týmu.

Český tým v březnu remizoval s Moldavskem 0:0. V české základní sestavě byli v utkání hráči, Holeš, Souček a Hložek.

Oba týmy začali utkání velice zodpovědně a aktivně, první gólovou šanci si vypracovali hostující hráči, kapitán  Rata, který se uvolnil po autu ze skrumáže ve vápně, následně se snažil zakončit vedení odraženým míčem, ale brankář Jindřich Staněk, perfektní zákrok, míč vyrazil nad břevno.

Ve 12. minutě si vypracovali gólovou šanci čeští fotbalisté, po přihrávce od brankáře Staňka se dostal na levé straně k míči Douděra, který našel na hranici velkého vápna Hložka,  následnou  tečovanou střelu brankář Răilean zlikvidoval.  Vzápětí se mohli Češi dostat do vedení po centru Provoda, hlavičkou Douděry, ale brankář hostí míč vychytal.

Přesto se Češi do vedení dostali po velkém herním důrazu, ve čtrnácté minutě, kdy našel přesnou přihrávkou Tomáš Chorý,  volného Douděru, ten nezaváhal a přesnou střelou prvně v národním celku skóroval 1:0.

V závěru prvního poločasu se do šance dostali hosté, když se po faulu a přímém kopu, dostal na hranici šestnáctky ke střele Nicolaeascu, jenže jeho pokus proletěl vedle pravé tyče.

Trenér Makedonie Clegcenco  udělal do druhého poločasu dvě změny v sestavě, české mužstvo změny nedělalo a hned na začátku,  kopal  po faulu Adam Hložek  přímý centr  z hranice velkého vápna,   ale hostující defenziva jeho  gólové pokusy zlikvidovali.

Na druhé straně se blýskl brankář Staněk, kdy Caimacovu střelu , český brankář  vyrazil míč z rohového kopu. V 55. minutě obdržel hostující obránce Baboglu druhou  žlutou  kartu a červenou,  předčasně vyloučen. Osm minut soupeř dohrával utkání v deseti.

Český tým se nakonec druhého gólu dočkal v 72. minutě. Střídající Vasil Kušej našel z rohového kopu u tyče Tomáše Chorého, který přesnou hlavičkou poslal  míč  do sítě  2:0.  Zároveň si připsal první gól v české reprezentaci.

Závěr utkání se pouze dohrával, gólovou šanci si ale připravil hostující Damascan, který unikl ze středu hřiště  po levé straně před velké  vápno,  následnou jeho umístněnou  střelu  brankář Staněk hezký zákrokem opět  vyrazil nad břevno. Český výborný gólman  si  připsal v  reprezentaci  čisté  brankové konto.

České reprezentační mužstvo nakonec zaslouženě vyhrálo nad Moldavskem 3:0, vítězné skóre uzavřel kapitán Tomáš Souček, který v 90.  minutě  nedal hostujícímu brankáři žádnou šanci, vyražený míč  za hranici velkého vápna bez přípravy, poslal za záda brankáře.

Češi si nakonec zajistili postup na mistrovství Evropy v roce 2024. Zároveň se představí opět na osmém závěrečném evropském šampionátu.

Kvalifikace EURO 2024

Česko – Moldavsko 3:0 (1:0)

Branky: 14. Douděra, 72. Chorý, 90. Souček. ŽK: Kušej – Revenco, Caimacov, Posmac, Baboglo, Stina. ČK: Baboglo. Rozhodčí: Schärer – De Almeida, Zogaj (vš. Švýcarsko). Diváci: 11650.

Česko: Staněk – Vitík, Zima, Holeš – Masopust, Souček, M. Sadílek (58. Král), Douděra – Provod (77. Lingr) – Chorý (85. Chytil), Hložek (58. Kušej). Trenér:  Šilhavý.

Moldavsko: Răilean – Revenco (46. Cojocaru), Crăciun, Baboglo, Posmac, Reabciuk – Postolachi, Rață (78. Stînă), Caimacov (59. Plătică), Moțpan (46. Damașcan) – Nicolaescu (65. Cojocari). Trenér: Clegcenco.

Trenér Česka Jaroslav Šilhavý

Tabulka skupiny E

Pořadí  Tým      Zápasy  Výhry    Remízy Prohry  Skóre    Body

1.           Albánie 8            4            3            1            12:4      15

2.           Česko   8            4            3            1            12:6      15

3.           Polsko  8            3            2            3            10:10    11

4.           Moldavsko 8     2            4            2            7:10      10

5.           Faerské ostrovy 8   0      2            6              2:13       2