V nominacích na Sportovce a sportovní kolektiv roku 2023 na ragby

Pokud budete volit sportovce a sportovní kolektiv roku 2023, všimněte si mimo jiné také  nominace  ragbistkek, které  v létě 2023 v sedmičkách dosáhly na třetí místo v Evropských hrách a postoupily do kvalifikace na LOH v Paříži a také nominace  ragbistky Anežky Sládkové, která se podle hodnotících expertů stala „Planoucím šípem české sedmičkové reprezentace“, když ji zařadili do sedmičky nejlepších hráček ME. Zvažte, zda si letos české amaterské ragby nezaslouží zařazení do vašeho pečlivě vybraného pořadí nejlepších kolektivů nebo dokonce jednotlivců.   

V zastoupení ragbyových dědků ragbyového klubu Pragy Praha vám děkuji  za letošní propagaci ragby a  za přízeň, kterou k tomuto sportu chováte.

Petr Skála 

A vy jste kdo?  Anežka Marta Sládková


Po dvou   turnajích v portugalském Algarve a v německém Hamburku série mistrovství Evropy olympijských sedmiček žen i mužů v ragby 2023 byly předány nejenom poháry a medaile nejlepším týmům, ale došlo i na další zveřejňování žebříčků. Mistry Evropy v olympijských sedmičkách 2023 jsou  muži Irska  a ženy Francie. Češky tentokrát narozdíl od pro ně bronzových Evropských her nepřebíraly sice žádné medaile, protože  skončily na ME celkově sedmé a muži Česka dokonce dvanáctí, ale české ragby se přeci jenom ještě někde objevilo. 

Pořadatelé a ragbyové osobnosti nedávné dění v sedmičkovém ragby nadšeně obdivovali a komentovali, jak se  letos  plnohodnotná sedmičková sezóna s evropským šampionátem a k tomu ještě s Evropskými hrami dostala do tempa.  Sportovci z celé Evropy totiž podle členů ragbyové akademie předvedli  ten nejradostnější a nejvzrušující pohled na sedmičky.

Proto  podle předem stanovených kriterií vybrali sedm  nejlepších  v kategoiích  mužů a žen .  Posuzovaly se přitom u hráčů a hráček  například   počty položených pětek a asistencí, počty překonaných soupeřů a počty průniků.

Nu a tak se stalo, že se mezi sedmi ragbistkami ocitla ve společnosti dvou Francouzek, jedné Španělky, Britky, Polky a Belgičanky rovněž jedna Češka .

​Sedmička elitních evropských ragbistek 2023


Anne-Cecile Ciofani (Francie)
Jade Ulutule (Francie)
Ingrid Algar (Španělsko)
Ellie Boatman (Velká Británie)
Natalie Pamieta (Polsko)
Cécile Blondiau (Belgie)
a  Anežka-Marta Sládková (Česko)

Třiadvacetiletá Češka Anežka-Marta Sládková byla podle hodnotitelů hráčů a hráček evropského šampionátu 2023, jak uvedli v  doprovodném textu,  planoucím šípem české reprezentace, neboť  opakovaně v každém utkání předváděla  ragbyovou podívanou v celé sérii 2023 evropského šampionátu. Česká reprezentantka a hráčka RK Petrovice zaujala  neuvěřitelným tempem, ohromnou hbitostí a správným myšlením, kterým pomáhala českému týmu   k novým výšinám.

Během dvou turnajů, ve kterých v každém   Česko odehrálo  šest utkání,   položila studentka bakalářského oboru zdravotník celkem 11 pětek, podařilo se ji 16 průniků obranou soupeřek a překonala v týmech soupeřek 28  obráňkyň.

  Jak říkáme …

​“Anežka, to je hráčka z jiného světa. V českém týmu je nejrychlejší ze všech a navíc, dokáže zdravě pobláznit i své spoluhráčky. Letošní úspěchy české reprezentace  jsou dílem obrovského nadšení a nasazení pro sedmičkové ragby, které v našem kolektivu panovalo na všech turnajích,“ řekl pro ragbyový web Ceskeragby.cz trenér ragbistek Vít Chalupa, kterého pamětníci poznali v době, kdy sám hrál,  jako obávaného rojníka Slavie Praha a širší reprezentace.

„Trenérovi Vítkovi Chalupovi se evidentně podařilo sestavit dobrou partu hráček, které jsou schopné tvrdě trénovat a k tomu obětovat svůj volný čas ve prospěch úspěšné reprezentace. Česká reprezentace má v současné době dvě opravdu světové hráčky, Anežku Sládkovou a Julii Doležilovou, které svoji rychlostí a citem pro řešení situací, zejména ve hře jedna na jednu při protiútocích, jsou tolik potřebnými rozdílovými hráčkami. Tím samozřejmě nesnižují výkonnost ostatních hráček, které se zápas od zápasu zlepšovaly a svojí bojovností a agresivní obranou, připravují těmto hráčkám prostor pro jejich sprintérské koncovky,“ všiml si nejdůležitých hráček v českém sedmičkovém týmu ragbistek legendární český ragbista a komentátor dění v ragby Eduard Krützner senior.

​A vy jste kdo?  Český reprezentační sedmičkový tým ragbistek na Evropksých hrách


Krakow  25. června – 27. června 2023


Evropské hry a kvalifikace na OH v  Paříži 2024

Ženský tým Česka odehrál šest utkání s bilancí    6   4   0   2

Skupina: Česko – Itálie 28:5  *  Česko – Norsko 31:0 *  Velká Británie – Česko 37:5
Čtvrtfinále: Španělsko – Česko 12:17
Semifinále: Polsko – Česko 29:7
Utkání o třetí místo:  Belgie – Česko 17:24

Konečné umístění: 1. Velká Británie, 2. Polsko, 3. Česko, 4. Belgie, 5. …. 

V nominaci na Sportovce a sportovní kolektiv roku 2023 jsou Anežka Sladková a ragbistky VII

Petr Skála PR