Desítka „finalistů“ Atleta roku 2023

Známe desítku výroční ankety Českého atletického svazu, jak ji zvolilo 141 hlasujících činovníků, trenérů a zástupců médií. Konečné pořadí Atleta roku, stejně jako vítězové kategorií junior, objev a trenér roku budou vyhlášení při slavnostním galavečeru v sobotu 4. listopadu v přímém přenosu České televize.

Oproti loňsku se desítka více než z poloviny obměnila, znovu však patří v anketě mezi elitu trojice Radek Juška, Tomáš Staněk a Jakub Vadlejch, ještě byl před rokem na pódiu Matěj Krsek, ten ale spolu s mužskou štafetou. Po roční pauze se do desítky vracejí Amálie Švábíková a Lada Vondrová. Úplnými nováčky jsou v „top 10“ Tereza Ďurdiaková, Nikoleta Jíchová, Tereza Petržilková a premiéru má také smíšená štafeta.

Atlet roku – TOP 10 v abecedním pořadí

Tereza Ďurdiaková (chůze 35 km) | Poprvé v desítce ankety. Sezóna se pro svěřenkyni Iva Pitáka nevyvíjela příznivě, v Poděbradech při ME družstev musela vzdát. Později se ale Tereze podařilo kvalifikovat na mistrovství světa, kde zazářila desátým místem v národním rekordu. Vlastní výkon posunula časem 2:49:06 o dvě a tři čtvrtě minuty.

Nikoleta Jíchová (400 m př.) | V top 10 je to její premiéra, nejvýše byla loni čtrnáctá. Růst je odrazem sezóny, v níž se svěřenkyně Jindřicha Šimánka jako třetí česká žena dostala ve své disciplíně pod 55 vteřin časem 54.88. Výkonnost Nikoleta potvrdila i na mistrovství světa, kde se probila do semifinále a obsadila celkové sedmnácté místo.

Radek Juška (dálka) | Objev roku 2015 je v hlavní kategorii popáté mezi elitou, zatím byl nejvýše pátý, loni byl osmý. Přes zdravotní potíže v přípravě vybojoval na halovém mistrovství Evropy páté místo. Radek, jenž se dlouhodobě připravuje s Josefem Karasem, venku stabilně skákal za osm metrů. Zvládl složitou situaci v kvalifikaci na světovém šampionátu a ve finále byl sedmý. Proklouzl i do finále Diamantové ligy, kde byl čtvrtý, ve světovém rankingu je aktuálně desátý.

Matěj Krsek (400 m) | Zatím byl v top 10 pouze loni se štafetou, teď je mezi nejlepšími v anketě poprvé sám za sebe. Na HME v Istanbulu si svěřenec Miroslava Zahořáka zaběhl své první velké finále, skončil v něm pátý. Pod otevřeným nebem byl Matěj pevným článkem obou štafet a podílel se na všech třech rekordech. Na individuální čtvrtce skončil na MS v Budapešti v rozběhu.

Tereza Petržilková (400 m) | Další nováček mezi nejlepší desítkou roku. Tereza pod vedením Jana Hanzla vyrostla ve stabilní členku reprezentace a letos zažila životní sezónu. Na halové Evropě vybojovala šesté místo, na venkovním světě semifinále a absolutní osobní rekord si posunula téměř o vteřinu na 51.25. Byla nedílnou součástí štafet, ženské (čtvrtá na HME) i smíšené (zlato na EH a bronz na MS).

Tomáš Staněk (koule) | V elitní desítce je pošesté, v posledních třech ročnících byl vždy třetí. Tahoun tréninkové skupiny Petra Stehlíka získal v Istanbulu stříbro, svou již čtvrtou medaili z halové Evropy (a pátý kov v hale celkově). Venku se Tomáš opět dostal na výkonnost blízko 22 metrům a tím i svému národnímu rekordu, v kvalifikaci na MS však neuspěl. Aktuálně je devátý ve světovém žebříčku.

Štafeta 4×400 m mix | Poprvé je mezi nejlepšími v anketě smíšená štafeta. Sestava Krsek, Petržilková, Müller, Vondrová ovládla soutěž při ME družstev / Evropských hrách v národním rekordu 3:12.34. V obměněném složení, kde Müllera vystřídal Šorm, pak na světovém šampionátu výkon posunula na 3:11.98 a získala v dramatickém finále bronz.

Amálie Švábíková (tyč) | Do desítky se vrací po loňské pauze, celkově je v ní potřetí (ještě 2018). V halové části sezóny posunula svěřenkyně Štěpána Janáčka svůj absolutní výkon a tím i národní rekord na 472 cm a na Evropě v Istanbulu získala bronz, svůj první velký cenný kov mezi dospělými. Venku se Amálie probila do finále MS díky venkovnímu osobáku 465 a byla jedenáctá.

Jakub Vadlejch (oštěp) | Vítěz posledních dvou ročníků ankety, v top 10 už posedmé (byl také objev roku 2009). Lídr skupiny Jana Železného je oporou reprezentace, bronz z mistrovství světa v Budapešti je jeho čtvrtou medailí z vrcholné akce v řadě, celkově pátou. Sezónu Jakub zakončil jako lídr světových tabulek (89.51), vítěz Diamantové ligy a dvojka ve světovém rankingu.

Lada Vondrová (400 m) | Objev roku 2019 je v desítce potřetí (loni 13.), naposledy v ní byla předloni. Při svém premiérovém finále na vrcholné akci Lada obsadila na halovém ME páté místo. Byla oporou štafet, s ženami obsadila čtvrté místo v Istanbulu, s mixem se podílela na obou českých rekordech. Den po bronzu pak v Budapešti zaběhla i svou životní čtvrtku, osobák 50.92 ji poslal do semifinále MS a na olympiádu do Paříže.

Jak se hlasovalo

Každý z hlasujících seřadí desítky atletů a atletek dle svého uvážení, za což je uděleno od 10 bodů pro prvního po 1 bod pro desátého. Pod profily najdete pořadí od 11. místa dále. Bodovalo celkem 25 atletů, třináct z nich pak získalo výrazně více než ostatní.

Pořadí od 11. místa

 • Ondřej Macík (200 m) 194
 • štafeta 4×400 m muži 178
 • Nikola Ogrodníková (oštěp) 162
 • Vít Müller (400 m př.) 39
 • Filip Šnejdr (800 m) 27
 • Jakub Dudycha (800 m) 20
 • = Eliška Martínková (chůze 20 km),
  Patrik Šorm (400 m)            4
 • Karolína Jarošová (2000/3000 m př.) 3           
 • = Tereza Hrochová (běhy),
       Lurdes Gloria Manuel (400 m),
          Jan Svozil (disk),
          štafeta 4×400 m ženy,          2
 • = Petr Meindlschmid,
       Ondřej Kopecký                    1

Michal Procházka, Oddělení komunikace / Communications department

 

 •