Nominace na Albánii a Faerské ostrovy: vrací se David Jurásek, povolán Vitík

Realizační tým českého národního týmu v čele s hlavním koučem Jaroslavem Šilhavým představil v pondělí večer nominaci na nadcházející zápasy v Albánii a s Faerskými ostrovy.

Český národní tým se v říjnu utká v Tiraně s domácí Albánií (12. 10.), následně 15. října přivítají Souček a spol. v Plzni Faerské ostrovy. Češi v červnu vyhráli na půdě Faerský ostrovů 3:0, s Albánií naopak remizovali v září v Praze 1:1.

Kromě dvou nadcházejících utkání český výběr bude hrát zbývající dva zápasy kvalifikace o postup na evropský šampionát pořádaný v roce 2024 Německem v listopadu, kdy hraje ve Varšavě s Polskem a v Olomouci s Moldavskem.

Před říjnovými zápasy je na prvním místě kvalifikační skupiny E Albánie s deseti body. Češi jsou o dva body druzí s jedním zápasem k dobru. Následuje Moldavsko také s osmi body, Polsko se šesti a poslední ve skupině jsou Faerské ostrovy s jedním bodem.

Oproti zářijové nominaci najdeme v té říjnové změnu mezi brankáři, když místo Tomáše Koubka je v nominaci Aleš Mandous.

Mezi obránci tentokrát chybí David Zima a Jaroslav Zelený (oba jsou mezi náhradníky). Nominaci si naopak vysloužili uzdravený David Jurásek a také Martin Vitík, jenž je jediným hráčem v nominaci, který si ještě za národní tým nepřipsal jediný start. Dvacetiletý obránce pražské Sparty má na svém kontě 16 startů za českou jednadvacítku. Před tím nastupoval také za výběry do 17, 16 a 15 let. 

„Zranil se David Zima, takže jsme hledali typologicky podobného hráče. Sparta má momentálně kvalitní široký kádr, musí se prát o sestavu, ale patří zároveň i ke klíčovým hráčům jednadvacítky. Myslím, že je dobře, že tu s námi bude,“ prohlásil trenér Šilhavý.

Nominace záložníků a útočníků oproti září nedoznala změn. V nominaci tak nechybí kapitán Tomáš Souček, se třemi góly nejlepší střelec českého týmu v kvalifikaci Václav Černý, bratři Sadílkovi nebo Václav Jurečka, který se trefil v zářijovém přípravném utkání v Maďarsku premiérově v národním týmu.v Maďarsku premiérově v národním týmu.

„Věříme, že Tomáš Souček s Vladimírem Coufal si přivezou skvělou formu z Anglie i do národního týmu. Je skvělé vidět, že se jim daří a jsou tahouny mužstva,“ uvedl trenéra Jaroslav Šilhavý na tiskové konferenci, která probíhala v plzeňském OC Olympia v rámci akce REPRE MEZI FANOUŠKY „Povolat Patrika Schicka nebylo vůbec ve hře. Trénoval dlouhou dobu sám a trvalo snad půl roku než se dostal k tréninku s týmem. I trenér Xabi Alonso prohlásil, že první zápas odehraje až po reprezentační pauze, takže šance na povolání Patrika nebyla,“ uvedl trenéra na adresu Patrika Schicka.

Nominace české reprezentace na zápasy v Albánii a s Faerskými ostrovy:
Brankáři: Starty/branky
Jiří Pavlenka (SV Werder Brémy) 20/0
Aleš Mandous (SK Slavia Praha) 3/0
Jindřich Staněk (FC Viktoria Plzeň) 6/0
Obránci: Starty/branky
Jakub Brabec (Aris Soluň) 38/2
Vladimír Coufal (West Ham United FC) 38/1
David Douděra (SK Slavia Praha) 2/0
Tomáš Holeš (SK Slavia Praha) 22/2
David Jurásek (SL Benfica) 3/0
Ladislav Krejčí ml. (AC Sparta Praha) 5/2
Patrizio Stronati (Puskás Akadémia FC) 4/1
Martin Vitík (AC Sparta Praha) 0/0
Záložníci: Starty/branky
Václav Černý (VfL Wolfsburg) 13/5
Alex Král (1. FC Union Berlín) 37/2
Ondřej Lingr (Feyenoord Rotterdam) 8/0
Lukáš Provod (SK Slavia Praha) 12/2
Lukáš Sadílek (AC Sparta Praha) 3/3
Michal Sadílek (FC Twente) 17/1
Tomáš Souček (West Ham United FC) 62/9
Útočníci: Starty/branky
Tomáš Čvančara (Borussia Mönchengladbach) 3/1
Adam Hložek (Bayer 04 Leverkusen) 25/2
Mojmír Chytil (SK Slavia Praha) 8/4
Václav Jurečka (SK Slavia Praha) 8/1
Jan Kuchta (AC Sparta Praha) 17/3
Náhradníci:

Brankáři: Ondřej Kolář (SK Slavia Praha), Tomáš Koubek (FC Augsburg), Matěj Kovář (Bayer 04 Leverkusen), Matouš Trmal (FK Mladá Boleslav).

Obránci: Martin Frýdek (FC Luzern), Robin Hranáč (FC Viktoria Plzeň), Jakub Jugas (Cracovia), Aleš Matějů (Palermo FC), Lukáš Masopust (SK Slavia Praha), Filip Panák (AC Sparta Praha), Tomáš Vlček (SK Slavia Praha), Tomáš Wiesner (AC Sparta Praha), Jaroslav Zelený (AC Sparta Praha), David Zima (FC Turín).

Záložníci: Pavel Bucha (FC Viktoria Plzeň), Lukáš Kalvach (FC Viktoria Plzeň), Jakub Pešek (AC Sparta Praha), Pavel Šulc (FC Viktoria Plzeň).

Útočníci: Tomáš Chorý (FC Viktoria Plzeň), Vasil Kušej (FK Mladá Boleslav), Jan Matoušek (Bohemians Praha 1905), Tomáš Pekhart (Legia Varšava).

Čtsa, zdroj:

www.fotbal.cz