Pražská Markéta hostila Tomíčkův Memoriál č.54

Vrcholem plochodrážní sezóny bývají dva po sobě jdoucí závody, které dávají možnost vyniknout plochodrážním mistrům. V Praze na Markétě se jelo letos po 54 a vítězem se nestal loňský vítěz Levishyn z Ukrajiny. Tento závod patří k velmi uznávaným sportovním podnikům v hlavním městě.

Na počest slavného plochodrážního reprezentanta se od roku 1969 jezdí v Praze na Markétě legendární Tomíčkův memoriál, který podlehl následkům zranění na Zlaté přilbě v roce 1968. Závod má 20 jízd a každý se potká s každým, do finále pak postoupí nejlepších 5 závodníků ze světové plochodrážní elity.

Z historických vítězů jmenujme v roce 1970 Jiřího Štancla, který ho zopakoval v roce 1974, 1983, 1984 a 1987 zde vyhrál Antonín Kasper, v roce 1992 a 1995 vyhrával Bohumil Brhel, který pak zaujal první místo ještě v letech 2002 a 2003. Mezi poslední české vítěze zde na Markétě se zařadil i v roce 2006 Josef Franc, poté ještě 2010 Matěj Kůs a od té doby Markéta při Tomíčkově memoriálu neviděla českého vítěze. Nejinak tomu zůstalo i letos. Mezi zatím poslední vítěze Tomíčkova memoriálu se zařadili v roce 2021 Francis Gusts z Lotyšska a Marko Levishyn z Ukrajiny v loňském ročníku.

Letos čítala startovní listina také známá jména. Z českých reprezentantů zasáhli do bojů Jan Kvěch, Daniel Klíma, Petr Chlupáč, Václav Milík, Adam Bednář a Jaroslav Vaníček s Matoušem Kameníkem.

Do finále se z Čechů dostal jen Jan Kvěch. Závod nakonec vyhrál šťastný Polák Szymon Wozńiak, před naším Janem Kvěchem a třetí příčku obsadil Dán Kildemand. Zklamaný odjížděl z Markéty Dán Jensem, jenž vyhrál základní skupinu a mohl si zvolit dráhu, ale skončil až pátý, poslední ve finále. Zklamání si odvezl bohužel i Václav Milík, který stejně jako v Pardubicích zůstal i zde před branami finále a skočil šestý, devátý pak skončil Klíma a desítku uzavřel Petr Chlupáč. Úplně vyhořel loňský vítěz Levishyn, který skončil až na dvanáctém místě.

Tisková konference po vyhlášení vítězů:

https://www.motorkari.cz/motosport/plocha-draha/

Startovní listina Tomíčkova memoriálu 2023

AK Markéta Praha

Už nyní se těšíme na další ročník Memoriálu Luboše Tomíčka s číslem 55.

Čtsa, kc, audio, Vláďa Rožánek, Foto Pavel Pekarek