Z pražských „S“ má Sparta co dohánět

 Ve čtvrtečních úvodních zápasech 4.kola Evropské ligy se představila obě nejlepší pražská mužstva.  Zatímco Slavia v domácím prostředí vyhrála 2:0 nad dalším ukrajinským celkem Zorou Luhansk, Sparta v Záhřebu  podlehla  Dynamu 1:3 po hrubých chybách během  několika minut druhého poločasu, nebude mít snadnou úlohu smazat manko a postoupit. Ovšem ani Slavia po pracně vybojovaném vítězství nemůže před odvetou předčasně jásat.

Slavii do třetice  pomohl Tijani

Co to bylo platné, že Slavia měla v Edenu od začátku zápasu velkou převahu, když nedokázala proměňovat vyložené šance. V prvním poločase, kdy to bylo nejprůzračnější, zahodila pět  gólovek, dvakrát z pár kroků nedokázal skórovat ani Schranz, který v předchozím zápase Evropské ligy s Dniprem střílel góly. Mužstvo Zory mělo také  štěstí,když dvakrát za sebou zabraňovali obránci na brankové čáře, aby střela Juráska neprošla do sitě. I tentokrát se potvrdila střelecká impotence Slavie z Fortuna:ligy, kdy dvakrát jedině zásluhou nového útočníka,  Tijaniho vyhrála   1:0.

A do třetice to byl  urostlý a hlavně    důrazný  nigerijský útočník, který čtvrt hodinu poté co vystřídal Chytila, v 81. minutě  po rohovém kop hlavou skóroval. Nedlouho poté, co už běželo nastavení, trefil Tijani jen  brankáře. Ještě než ukončil zápas estonský rozhodčí Tohver pečetil vítězství domácích Masopust, který  z voleje  trefil centr van Burena.. Nyní  Masopustovu radost neskončila jako v prvním poločase, kdy   ve 27.  minutě hlavou poslal míč do sítě ,ale nizozemský videorozhodčí upozornil Tohvera, že předtím se dotkl míč  Zefeirisovy ruky.

Bezesporu Luhansk i přes prohru zanechal v Edenu  lepší dojem než před 14 dny Dnipr. Velice důrazně, i když za cenu čtyř žlutých karet dlouho úspěšně bránil, a  teprve ke konci se k němu obrátilo štěstí zády. Zatímco v prvním poločasu ani jednou netrefili  Ukrajinci Kolářovu branku, po přestávce si mnohem víc troufali, šikovně předcházeli do protiútoků, a zejména za bezbrankového stavu a ještě  po první brance Slavie  měli několikrát dobré šance na zdramatizování utkání-. Avšak špatná střelba, když třikrát nedokázali v dobrých pozicích trefit branku domácích, rozhodla o tom, že ani jednou se nemohli radovat.

Odveta bude za týden, ve čtvrtek 31.srpna,v polské Poznani.  Určitě Slavie nebude odjíždět v tak dobré náladěd  jako proti Dnipru do Košic, kam si přivezla tříbrankový náskok z Prahy . A zvláštním vlakem ji přijelo povzbudit  1 500 fanoušků a vytvořit téměř domácí prostředí-. Kolik jich přijede tentokrát?

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský, Lukáš Masopust: 

 

Čtsa, ph, kc, audio, foto: Steinbergerová.