You are here
Home > Fotbal > FAČR tvrdě reaguje na zmanipulovaný zápas ve třetí lize

FAČR tvrdě reaguje na zmanipulovaný zápas ve třetí lize

Fotbalová asociace České republiky se už od pondělí zabývá víkendovým zápasem třetí ligy (ČFL) mezi Admirou Praha a Dynamem České Budějovice B. Dnes také přijala informaci sázkové kanceláře

o podezřelých sázkách na toto utkání. Fortuna vzhledem k neobvyklému množství přijatých sázek ze zákona bude informovat ministerstvo financí a chystá trestní oznámení.

„Fortuna je významným partnerem českého fotbalu a s jejím generálním ředitelem Davidem Vaňkem jsem dnes hovořil. Máme nejen stejné indicie ohledně zmiňovaného utkání, které FAČR monitoruje v rámci svého Integrity programu, ale zejména také stejný pohled na to, že je nepřijatelné takovým nechutným způsobem poškozovat fotbal. FAČR se nejenom připojí k podání trestního oznámení, ale osobně budu iniciovat podání podnětu také Etické komisi FAČR vzhledem k okolnostem a hrubému ovlivnění utkání. Také předpokládám, že případ posoudí Disciplinární komise ŘKČ včetně zápisů, zpráv, videí a dalších důkazů. Záležitost vzhledem k důležitosti případu každopádně také zařadíme na program nejbližšího jednání Výkonného výboru FAČR,“ uvedl předseda FAČR Petr Fousek.

FAČR dlouhodobě spolupracuje se společností Sportradar, globálním dodavatelem řešení pro integritu ve sportu, se kterou spolupracují například i FIFA, UEFA a další fotbalové asociace.

Ta monitoruje sázky na sportovní utkání. V nejbližších dnech tak bude mít k dispozici oficiální report týkající se zápasu a obsahující kompletní analýzu ve věci realizovaných sázek. Tento report vzápětí poskytne příslušným disciplinárním orgánům FAČR pro další šetření.

Utkáním, které je v kompetenci Řídící komise pro Čechy (ŘKČ), se dnes večer bude zabývat její komise rozhodčích. Listiny rozhodčích a delegátů ŘKČ (tedy pro ČFL a české divize) sice do pravomoci Výkonného výboru FAČR a Komise rozhodčích FAČR nespadají, ale už v pondělí se předseda FAČR Petr Fousek vyjádřil, že očekává od ŘKČ a Komise rozhodčích ŘKČ nekompromisní závěry.

„V posledních dvou letech jsme usilovali o navrácení důvěry v český fotbal a mnohé se nám v této oblasti zdařilo. Tento případ na tomto našem cíli nic nemění, ale zároveň nám ukazuje, že ještě hodně práce v odstraňování těchto odporností z fotbalu zbývá vykonat, a proto přijmeme další opatření. Je nepřijatelné, aby jedno ovlivněné utkání ve třetí lize takto dehonestovalo celý český fotbal,“ dodal Petr Fousek.

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí FAČR

Top