Rozhodovat budou detaily při velice důležitém utkání

Ještě než začal v kodaňském Parken Stadium předzápasový trénink, předstoupil hlavní trenér Brian Priske před novináře a odpovídal na jejich dotazy. Přepis tiskové konference naleznete v článku níže.

Jaké to je být opět na dánském národním stadionu?

Je to určitě svým způsobem speciální. Samozřejmě jsme tu ale především od toho, abychom dělali naši práci. Zároveň je pravdou, že známe město, stadion a vlastně i všechno kolem. Je tedy zřejmé, že v tomto smyslu je to trochu zvláštní. Naše práce je na druhou stranu docela jednoduchá a my tu jsme proto, abychom se soustředili na fotbal.

Je pro vás znalost prostředí výhodou?

Nemyslím si. V obou klubech pracuje mnoho skautů, máte všechny možné programy k analýze soupeře a spoustu dalších nástrojů na nastudování protivníka. V některých ohledech je to pro nás, mě a některé mé dánské kolegy, možná trochu snazší, jelikož nejenže velmi dobře známe dánskou ligu, ale také Kodaň samotnou. Máme určité znalosti, které bychom při konfrontaci s jiným evropským týmem asi neměli. To nejdůležitější se ale stejně odehraje na hřišti. Čekají nás dva vyrovnané zápasy, ve kterých to bude padesát na padesát.

Před rokem jste také začínali evropská předkola na severu. Co je nyní jiné?

Určitě se jako tým cítíme sebevědoměji a mnohem lépe se známe. Zároveň tento zápas a zápas v Norsku jsou dvě naprosto odlišné věci. Při vší úctě k Vikingu, zítra a také za týden nás čeká naprosto odlišný soupeř. Mým hlavním úkolem je ovšem soustředit se na náš tým a v tomto smyslu jsem si logicky mnohem jistější než před rokem. Jak už bylo řečeno, jsou to dvě odlišná utkání s úplně jinou úrovní. Musíme brát také v potaz, že se hraje na Parken Stadium, který má výbornou atmosféru a myslím, že nás čeká výjimečné utkání.

Cítíte větší touhu zvítězit, jelikož jste zde v minulosti působil?

Chci zvítězit, ale nikoliv kvůli tomu, co jsem zde zažil. Popravdě řečeno, měl jsem zde opravdu dobrou sezonu. Můj hlad a moje touha po vítězství jsou ale motivovány vidinou úspěchu Sparty a snahou dostat Ligu mistrů zpět na Letnou. Je to už mnoho let od okamžiku, kdy se naposledy na Spartě hrála skupina Ligy mistrů. To je moje motivace. To je to, co mě pohání. Samozřejmě, jak už jsme se bavili, má minulost a fakt, že máme v týmu několik Dánů, činí celou situaci o něco speciálnější, na konci dne je ale naší motivací přivést úspěch zpátky na Spartu.

Start se vám ve Spartě nepovedl, pak se ale vše otočilo. Co se změnilo?

Vícero aspektů, mezi které se řadí například i čas. Lépe jsme se všichni mezi sebou poznali, v lednu jsme pak okysličili kádr a získali větší kvalitu. Také jsme změnili rozestavení, což mělo svůj pozitivní dopad. V neposlední řadě kluci postupně zvedali svou úroveň a od ledna získali spoustu výher. Zároveň mám obrovské štěstí na kolegy, několik Dánů, kteří si s hráči a českými kluky padli do noty a všichni společně děláme věci tak, jak si představujeme.

Co se vám vybaví jako první při pohledu na kodaňský stadion?

Pro mě je to v první řadě stadion národního týmu. Měl jsem ve své hráčské kariéře to štěstí, že jsem mohl být několik let součástí národního týmu, díky kterému mám na toto místo opravdu příjemné vzpomínky. Pokaždé, když sem přijdu, vše se mi to vybaví.

Těšíte na trenérský souboj s bývalým kolegou?

Jacoba samozřejmě dobře znám. Pamatuji si, když tu ještě pracoval v akademii. Je to nejen dobrý trenér, ale i kolega a snažíme se spolu udržovat kontakt. Těším se tedy, že se s ním opět setkám. Je to už celkem dávno, co jsem ho naposledy viděl. Řekl bych ale, že se mu daří dobře. Těší mě, když vidím cestu, kterou ušel od trenéra mládeže až k zisku titulu dánského mistra.

S jakým výsledkem byste byl zítra spokojený?

Na takovéto otázky je vždy náročné odpovědět. My jsme sem samozřejmě přijeli vyhrát a pokusit se po celých 90 minut hrát naši hru. Jsme si také vědomi toho, že zítřek o postupujícím nerozhodne, takže uděláme vše pro to, abychom se domů do Prahy vrátili s výsledkem, na kterém se bude dát stavět. Ale jak jsem řekl, naším cílem je pokaždé, když jdeme na hřiště, vyhrát. Na druhou stranu jsme si vědomi síly Parkenu, jsme si vědomi toho, že proti nám bude stát velmi kvalitní tým, který v Evropě za poslední roky odehrál velké množství zápasů. Minulou sezonu hráli Ligu mistrů, doma navíc slavili double. Víme tedy, komu čelíme. Když to vezmu kolem a kolem, musíme zkrátka počkat, jaké skóre bude svítit na tabuli po konečném hvizdu. Jak už jsem ale říkal, uděláme vše proto, abychom na hřišti po celých devadesát minut dominovali.

Kolik jste musel před utkáním shánět lístků?

Určitě se na utkání přijde podívat několik členů mojí rodiny. Jinak doufám, že nás přijde podpořit i spousta sparťanů, kteří svým způsobem také patří mezi moji rodinu a přátelé. Věřím, že společně vytvoříme výbornou atmosféru.

Kdo je podle vás favoritem?

Vždy je těžké říct, kdo je favoritem. Můžete se ale podívat na jejich nedávné výsledky tady v Parkenu, na to, co dokázali v Lize mistrů a řadu dalších úspěchů. My jsme na druhé straně naposledy hráli skupinovou fázi LM před osmnácti lety. Můžete se dále podívat na žebříček UEFA, ve kterém je Kodaň docela dominantní a takovýchto příkladů je více. Z mého trenérského pohledu si ale troufám tvrdit, že nás čekají dvě vyrovnaná utkání. Rozhodovat budou drobné detaily a my musíme udělat vše proto, abychom je využili ve svůj prospěch.

Co je největší hrozba Kodaně?

V první řadě bych řekl, že mají opravdu silný tým. Navíc posílili o celou řadu kvalitních hráčů, kteří jsou zároveň reprezentanty. Jedná se o ofenzivní tým plný opravdu zajímavých mladých hráčů, kteří se prezentují na vysoké úrovni. Já jsem osobně velký fanoušek Rasmuse Falka. Měl jsem to štěstí, že jsem ho mohl trénovat. On je ve všech ohledech naprosto úžasný člověk, a také samozřejmě skvělý fotbalista. Je spolu s gólmanem Gabarou jedním ze stavebních kamenů mužstva. A zmínit bych pak mohl víceméně celý tým. Umí dávat hodně gólů a vytvářet si spoustu šancí, občas se ale, jako například v domácím ligovém zápase před týdnem, tak trochu trápí. Naším úkolem je dostat je přesně do takovýchto situací.

Proti Kodani máte jako trenér pozitivní bilanci, čím si to vysvětlujete?

Myslím, že jsem měl štěstí na dobré týmy. V Midtjyllandu jsem měl opravdu kvalitní kádr, se kterým jsme dokázali spoustu velkých úspěchů. Příčinou byli vždy kvalitní hráči a dobrý realizační tým. Doufám proto, že zítra tuto sérii prodloužíme. Jak jsem již říkal, Parken mám rád, je to skvělé místo. Vím, že fanoušci tu někdy můžou být až děsiví, naším úkolem je ale postavit se jim čelem. Přijmout všechny nástrahy plných tribun, které budou dělat vše proto, aby nás zlomily. My se musíme soustředit na naši vlastní hru, nenechat se zastrašit a naopak se tím nechat namotivovat. Hrajeme jeden z největších zápasů, o který jsme celý rok bojovali. Celý rok jsme bojovali o titul a o to, abychom mohli hrát zítřejší zápas. Je to cíl nás všech, hráčů i realizačního týmu a musíme ukázat, že si zasloužíme tady být. Nepřijeli jsme si užít atmosféru, ale využít jí jako palivo k tomu, aby se nám utkání povedlo, a udělali tak vše proto, abychom mohli postoupit do dalšího kola.

Utkání 3. předkola Ligy mistrů od 20:00 hod. v přímém přenosu 02TVsport.

Čtsa, Zdoj: www.sparta.cz