Zveme na elitní světový motokros do Lokte

Velký návrat šampiona, fandit můžete řadě českých jezdců na startu

Tento víkend bude jedním z vrcholů českého motorsportu tohoto roku. Západočeský Loket přivítá dvanáctý podnik letošního mistrovství světa v motokrosu – MXGP of Czech Republic. Zároveň se tady bude bojovat o evropské tituly v nejmladších kategoriích MX65 a MX85, a také ve dvoutaktních dvěstěpadesátkách EMX2T. Velký návrat do mistrovství světa v Lokti po únorovém zranění hlásí fanoušky oblíbený pětinásobný světový šampion Tim Gajser. Doslova špičkovým motokrosem našlapané oba dva víkendové dny. Přijďte si užít také bohatý doprovodný program s tradičním sobotním ohňostrojem a party až do ranních hodin.

Loketské serpentiny si letos připomínají padesáté výročí od prvního motokrosového závodu na zdejší trati. Dnes patří mezi nejoblíbenější podniky světového šampionátu jak mezi jezdci, tak fanoušky. „Zdejší klasická přírodní trať s výrazným převýšením a atraktivními skoky je jedinečná. Oblíbenost Lokte umocňuje jeho geografická poloha, mají to sem blízko i fanoušci z okolních zemí. Přijeďte se podívat i vy, atmosféra bouřícího kotle s desítkami tisíc diváků je parádní,“ pozval Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

„Ten letošní rok bude opravdu stát za to. Díky změně systému mistrovství světa a Evropy se tady už od sobotního rána bude naostro závodit. Do závodu jsou přijati všichni přihlášení jezdci, ovšem míst na startu je stále pouze čtyřicet. Jezdci tak o účast soupeří v kvalifikačních závodech. Takže jak v MXGP a MX2, tak i v EMX2T budete svědky skvělých přímých soubojů na trati,“ doplnil ředitel závodu Zdeněk Dvořák z Automoto klubu Loket v AČR, tradičního pořadatele světového motokrosu v České republice.

V loketských serpentinách uvidíte také české jezdce. V MXGP se představí Jakub Terešák, který už startoval v letošním mistrovství světa a má v plánu podniky, které časově nekolidují se závody ADAC a HT WOOD Mezinárodního mistrovství České republiky, jež jsou pro našeho mladého jezdce tento rok prioritou. Je v čele domácího mistrovství v kategorii MX1. Rudolf Weschta je ve stejné kategorii pátý, Jonáš Nedvěd pak průběžně na devátém místě.

V kategorii MX2 startuje Daniel Mandys, v letošní sezóně zaznamenal nejlepší výsledek v mistrovství ČR v Petrovicích, kde v kategorii MX2 dojel šestý. Petr Polák vloni v Lokti bodoval, když zajel v jednom závodě osmnáctý a byl po Terešákovi výsledkově druhým nejlepším Čechem. Podaří se mu výsledek letos zlepšit? Martin Venhoda je v domácím šampionátu MX2 průběžně na čtvrtém místě.

Desítka Čechů se představí v bojích o titul evropského šampiona ve dvoutaktních dvěstěpadesátkách EMX2T. Michal Bárta pravidelně boduje v kategorii MX1. Ve startovním poli se objeví také Václav Kovář, někdejší český reprezentant na motokrosu národů, který se letos do závodů vrací po dvouleté přestávce kvůli zranění. Petr Bartoš patří mezi legendy českého motokrosu, ve svých třiačtyřiceti letech stále jezdí na předních místech a prohání o generaci mladší soupeře. Martin Krč vede domácí šampionát v kategorii MX2. A uvidíte tady také juniorskou hvězdu, která sbírá domácí i mezinárodní vavříny od útlého věku, Vítězslava Marka, člena ACCR Czech Talent Teamu.

V juniorské kategorii EMX85 bude českým želízkem do ohně Stanislav Pojar, který patří mezi nejužší českou špičku kubatury 85, v EMX65 pak bude startovat talentovaný Dominik Hasoň. Kompletní seznam českých jezdců přinášíme níže, stejně jako časový harmonogram závodů.

Součástí víkendu bude tradiční a oblíbená MXGP Academy, která je určena pro domácí motokrosové podhoubí a jejich rodiče. Zároveň se tady představí dvěma závody European Junior E-motocross Series, Loket bude čtvrtou zastávkou série pro závodníky ve věku 6-8 let na elektrických motorkách.

Zájem o letošní MXGP of Czech Republic je enormní, zajistěte si vstupenky včas v předprodeji, k dispozici jsou na https://tickets.mxgploket.com/.

Všechny informace ohledně MXGP v Lokti najdete na https://www.mxgploket.com/.

Bohumil Pácl, Marketing, media a PR manager

AUTOKLUB České republiky