Nejlepší kanonýr fotbalové ligy Jurečka převzal trofej nejlepšího střelce

Fotbalista Slavie Václav Jurečka převzal během srazu české reprezentace v Praze od Klubu sportovních novinářů trofej pro nejlepšího střelce uplynulé prvoligové sezony. Osmadvacetiletý útočník měl ještě před začátkem pětikolové nadstavby na kontě jen osm branek, během famózního závěru soutěže ale přidal dalších 12 gólů a s 20 přesnými zásahy o jednu trefu předstihl brněnského Jakuba Řezníčka.

Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí profesionální soutěže, už čtvrtý rok po sobě nepořádala tradiční slavnostní galavečer a k předání poháru od KSN tak opět muselo dojít improvizovaně. V mládí jsem pár trofejí získal, ale co se týče mužské kategorie, je to moje první individuální trofej, řekl s úsměvem Jurečka v rozhovoru, který zasíláme k volnému využití.

Bylo vítězství v tabulce ligových střelců jedním z Vašich cílů před sezonou?

Vždy před sezonou mám pět šest cílů, které bych chtěl v průběhu té sezony splnit. Nebudu lhát, měl jsem 20 gólů napsaných hned před sezonou. Takže nakonec se mi to splnilo, i když jsem v to už moc nedoufal. Před nadstavbou jsem měl nějakých osm gólů, takže už jsem na to nějakým stylem moc nehleděl. Nakonec se to splnilo, jsem za to rád. A že to přispělo k nejlepšímu střelci, to je třešnička na dortu.

V posledních pěti zápasech jste dal 12 gólů? Dá se říct, že Vám spadlo do branky vše, na co jste sáhl?

Dá se říct, že ano. Strašně mi pomohla důvěra trenérů, kteří mě celou nadstavbu nasazovali na plných 90 minut. Myslím, že když člověk hraje a je trochu vyhranější, do situací se dostává snáz a góly přicházejí, protože Slavia kvalitu má. Přece jen kvalita spoluhráčů ve Slavii vás donutí nasázet těch gólů co nejvíc.

Kde hledat příčiny toho, že se Vám v závěru sezony tak dařilo? Vyhovovalo vám rozestavení s třemi stopery a více útočníky?

Dá se říct, že rozestavení, které jsme na konci sezony hráli, nám sedlo. Myslím, že hodně pomohla třeba i rotace hráčů, s kterými jsem vepředu hrál. Ať už Mick van Buren, na křídle Peter Olayinka nebo třeba Matěj Jurásek. I pro soupeře to bylo trochu nebezpečnější. Takže i to pomohlo k tomu, že jsme se do šancí dostávali. Pak už to bylo jen na mně, abych je proměnil nebo neproměnil.

Před brněnského Jakuba Řezníčka jste se dostal až v samém závěru soutěže. V posledním kole skupiny o záchranu pak před Vás ještě mohl znovu poskočit, sledoval jste ten zápas?

Jak jsme hráli (předposlední kolo) v Olomouci a přišli po zápase do kabiny, kluci mi hned říkali, že tu korunu musím zkusit. Dá se říct, že v posledním zápase (se Slováckem) hrál celý tým na mě, za to jim děkuju. Když hrálo poslední zápas Brno, byl jsem zrovna s rodiči na obědě. Nějakým způsobem jsme to sledovali. Ne že bychom na to úplně koukali, ale měli jsme to trochu v povědomí. Nějaké pivko potom bylo. Takže jsem rád, že i ten čas, který rozhodoval, jsem strávil s rodinou.

Jakého z těch 20 gólů si nejvíce ceníte?

Můj nejhezčí gól v sezoně byl asi ten proti Plzni na 2:1. Občas si to i pustím. Jsem rád, že to tam takhle spadlo.

Vyměnil byste trofej pro krále střelců za ligový titul?

Vždy to tak je, ta individuální trofej je druhořadá. V první řadě mám vždy tým. Strašně dlouhou dobu jsem kousal to, že jsme titul nezískali. Bohužel jsme si to prohráli v těch derby. Ať už remíza 3:3 nebo prohra 2:3 gólem z penalty. To nás stálo hodně bodů. Byla to škoda, že jsme to nedotáhli.

Udržíte si střeleckou formu i pro reprezentaci, kterou čekají zápasy na Faerských ostrovech a v Černé Hoře?

Nějaká pauza po (ligové sezoně) byla, nebudu lhát. Měl jsem svatbu, takže nějaká příprava na reprezentaci šla trochu stranou. Každopádně teď máme týden na to, abychom se dostali do optimální formy. Uvidíme, co trenéři vymyslí se sestavou. Já budu jen rád, když nastoupím a zkusím navázat na to, u čeho jsem skončil.

Jaká byla svatba?

Svatba byla parádní. Měli jsme to na krásném místě v Rekovicích – Trojanovicích u Frenštátu pod Radhoštěm. Měli jsme to v takovém úzkém rodinném kruhu, i tak jsme tam měli kolem 80 lidí. Myslím, že všichni si to užili, mám na to krásné vzpomínky.

Zažíváte nejlepší období?

Ideální období. Myslím, že i manželka je teď hodně spokojená. Srší z ní štěstí, za což jsem rád. I to vám na hřišti pomůže, že doma v rodině máte pohodu. Takže uvidíme, co to přinese v sobotu (na Faerských ostrovech).

Výbor KSN ČR