Praha přiláká pozornost fotbalového světa, do metropole se sjedou fanoušci z Itálie a Anglie

Praha, 1. června 2023 – Už příští týden ve středu 7. června bude Praha hostit finále Evropské konferenční ligy UEFA. Mimořádná sportovní událost upoutá pozornost fotbalových fanoušků po celém světě a nabídne Pražanům doprovodné akce. Pořadatelé se zároveň snažili, aby dopad na obyvatele hlavního města včetně dopravních omezení byl co nejmenší.

O vítězství v prestižní soutěži se utkají italská Fiorentina a anglický West Ham. V Eden Areně, tedy na stadionu SK Slavia Praha, mohou nastoupit i čeští fotbalisté Antonín Barák (Fiorentina) a Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem (oba West Ham).

Přímý přenos zápasu bude vysílat přibližně 130 televizních a rozhlasových společností včetně ČT sport, a do Prahy tak bude bez přehánění směřovat pozornost celého fotbalového světa.

Ačkoliv je finálový zápas vyprodaný (kapacita stadionu je 18 000 diváků), pořadatelé připravili nejenom pro fotbalové fanoušky několik doprovodných akcí.

  • Trophy Experience. V úterý 6. a ve středu 7. června bude před Rudolfinem vždy od 10:00 umístěna trofej pro vítěze, se kterou se bude možné vyfotografovat. Na slavnostní odhalení v úterý 6. června v 9:45 dorazí fotbalové osobnosti. Už tento týden je trofej vystavena na letišti Václava Havla.
  • Fan Meeting Points. Ve středu 7. června, tedy v den zápasu, budou přístupné dvě fanzóny. Jedna bude na Letenské pláni pro fanoušky West Hamu, druhá na Výstavišti pro příznivce Fiorentiny. Program tvoří UEFA se zástupci obou klubů. Fan Meeting Pointy budou otevřené už přes den.
  • Giant Trophy. Od pátku 2. června do čtvrtka 8. června budou před Obecním domem a na letišti Václava Havla umístěné obří napodobeniny trofeje.

Na všechny oficiální akce přímo související s finále budou dohlížet členové soukromé bezpečnostní služby, a to jak na stadionu, tak ve zmíněných Fan Meeting Pointech. Připravena bude také policie a další složky integrovaného záchranného systému, které se na přípravě bezpečnostních opatření spolu s UEFA a FAČR rovněž dlouhodobě podílely.

Naplánovat a zorganizovat finále v Česku výrazně pomohli i zástupci Magistrátu hlavního města Prahy, jednotlivých městských částí v čele s Prahou 7 a 10, SK Slavia Praha, Dopravního podniku hlavního města Prahy, Českých drah, letiště Václava Havla a dalších institucí či společností.

O tom, jak významná akce do Česka míří, svědčí i více než tři tisíce přihlášek do programu pro dobrovolníky. Výběrem nakonec prošlo přes 300 uchazečů, kteří obsadí pracovní pozice na stadionu, ve Fan Meeting Pointech nebo na letišti. Půjde tak o největší dobrovolnickou akci v historii českého fotbalu.

Pomáhat budou například i s navigací fanoušků – aby život obyvatel Prahy ovlivnili nebo omezili co nejméně. V den zápasu budou na letišti vyhrazené autobusy pro příznivce obou klubů, které pojedou přímo do určených Fan Meeting Pointů. Pro podvečerní cestu na stadion budou mít fanoušci Fiorentiny k dispozici speciální vlaky z Holešovic přímo do Edenu a kvůli příznivcům West Hamu bude výrazně posílena linka metra A. Po utkání navíc bude prodloužena jeho provozní doba až do 2:00.

Kolem stadionu navíc nebude probíhat žádná doprovodná akce, aby do Prahy 10 přijížděli pouze fanoušci se vstupenkou. Na místě vznikne vnější bezpečnostní perimetr.

Navzdory všem přijatým organizačním a bezpečnostním opatřením může finále život obyvatel Prahy krátkodobě ovlivnit. A to nejenom vyšším počtem lidí ve veřejné dopravě, v centru města nebo kolem Fan Meeting Pointů, ale hlavně dopravními omezeními kolem stadionu.

Řidiči se musí připravit na uzavírku ulic Vladivostocká, U Slavie a U Vršovického hřbitova, a také na zákaz zastavení v několika dalších ulicích. Výčet dopravních omezení včetně časů platnosti těchto opatření a mapových podkladů jsou součástí přílohy této tiskové zprávy. Pražané také mohou využít bezplatnou informační linku 800 100 991, která bude v provozu v pondělí 5., v úterý 6. (v obou dnech od 9:00 do 18:00) a ve středu 7. června (9:00 až 23:00).

„Uvědomujeme si, že některým obyvatelům mohou přijatá opatření způsobit komplikace, a předem se za ně omlouváme. Všechny zainteresované strany se snažily, aby dopad na běžný život Pražanů byl co nejmenší. Zároveň jsme chtěli, abychom Prahu prezentovali v co nejlepším světle. Věříme, že jsme učinili všechna opatření pro hladký průběh finále nejenom na stadionu, ale v celé Praze,“ dodal tiskový mluvčí organizačního týmu Petr Šedivý.

Dovolujeme si Vás informovat o připravovaných organizačních a dopravních opatřeních, které jsou nezbytnou součástí sportovní akce významného mezinárodního přesahu – FINÁLE EVROPSKÉ KONFERENČNÍ LIGY UEFA. To se bude konat ve středu 7. června 2023 v Eden  Areně v Praze (U Slavie 1540/2a, Praha 10). Děkujeme za pochopení těchto kroků!

Tisková konference:

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Evropská konferenční liga UEFA je fotbalovou klubovou soutěží, které se v tomto ročníku zúčastnily i české týmy včetně SK Slavia Praha nebo AC Sparta Praha. Hraje se od roku 2021 a v systému evropských soutěží doplňuje Ligu mistrů a Evropskou ligu.

Z důvodu příprav a s ohledem na bezpečnost dojde k uzavírkám několika komunikací a také k vyparkování některých ulic.

Tisková konference:

Prosíme, přeparkujte své vozidlo včas, aby nemuselo dojít k jeho odtahu.

Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení přijatých opatření!

ZÁKAZ ZASTAVENÍ

  • v termínu 28. 5. 2023 (00:01) – 10. 6. 2023 (04:00)

– ulice Pod Altánem (úsek s napojením na ulici U Slavie) a jí přilehlé parkovací ploch

2023_05_31_UECL_dopravní opatření

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české reprezentace

www.fotbal.cz