Předseda FAČR Fousek kandiduje do Výkonného výboru UEFA

Předseda FAČR Petr Fousek se uchází o pozici člena ve Výkonném výboru UEFA. Volby se uskuteční 5. dubna 2023 na řádném volebním Kongresu UEFA v portugalském Lisabonu.

Záměr podpořit svého předsedu v boji o nejvyšší orgán evropského fotbalu schválil Výkonný výbor FAČR jednomyslně již v září loňského roku. Na kongresu bude volen prezident UEFA na mandátní období 2023 – 2027. Jediným kandidátem je dosavadní předseda Aleksander Čeferin ze Slovinska, kterého FAČR na předsedu navrhl a podporuje již od počátku jeho kampaně. Čeferina a Fouska pojí intenzivní vztahy, mimo setkání na půdě UEFA navštívil předseda evropského fotbalu za éry nového vedení FAČR Česko již dvakrát – v únoru 2021 a pak v listopadu 2022, kdy se společně s předsedou FAČR setkali i s premiérem ČR Petrem Fialou.

Kongres bude kromě svého předsedy dále volit devět členů Výkonného výboru UEFA. VV UEFA má celkem 19 členů, volby se konají každé dva roky a volí se vždy pouze polovina VV kvůli překryvu a zajištění kontinuity.

„Kandidatura do UEFA byla součástí mého volebního programu před dvěma lety a řada našich klubů i regionů mě k ní tehdy i přímo vyzývala. Byl jsem také podpořen i mnohými zahraničními fotbalovými asociacemi v čele se středoevropskými svazy na nedávné schůzce v Budapešti. Cítím proto jako závazek se v zájmu celého českého fotbalu o místo ve vedení UEFA pokusit,“ potvrdil předseda FAČR. Fousek, který hovoří čtyřmi světovými jazyky, se v kruzích mezinárodního fotbalu pohybuje desítky let a má respektované renomé. V kariéře působil v řadě orgánů UEFA i FIFA a byl vyslán i na 19 zahraničních misí za účelem pomoci řešit problémy fotbalových asociací. Tři roky působil jako expert FIFA a UEFA v Řecku. Již po roce jeho předsednictví získal FAČR pořadatelství finále Evropské konferenční ligy UEFA do Prahy.

Český fotbal měl zastoupení ve vedení UEFA naposledy před více než 20 lety, když v období  1996-2002 byl členem tehdejší předseda František Chvalovský. V r. 2011 se o kandidaturu  neúspěšně pokusil tehdejší předseda Ivan Hašek. Nejvýše postaveným českým funkcionářem v novodobé historii byl někdejší předseda asociace Václav Jíra, který byl v období 1978 – 1992 místopředsedou UEFA.

UEFA oznámila konečný okruh kandidátů do VV. Vedle Petra Fouska kandidují předseda dánského svazu Jesper Moeller Christensen, pověřený předseda francouzské federace Philippe Diallo, předseda albánské asociace Armand Duka, předsedkyně norského svazu Lise Klaveness, předseda gruzínského svazu Levan Kobiashvili, předseda ukrajinské federace Andrej Pavelko, předseda skotské asociace Rod Petrie, předseda lichtenštejnské asociace Hugo Quaderer, předseda španělské federace Luis Rubiales a předseda maltské asociace Bjorn Vassallo. Těchto jedenáct kandidátů se utká o sedm míst ve VV.

Aklamací kromě volby předsedy Čeferina proběhne i volba ženské členky Laury McAllister z Walesu a člena dovolovaného na dva roky, jímž je Hans-Joachim Watzke z Německa, kteří nemají protikandidáta.

Všechny kandidatury prošly přísným posouzením podle daných kritérií.

Petr Halaburda, Ředitel oddělení komunikace a PR