Nabitá tyčka i premiéra trojskoku na Czech Indoor Gala

Už příští týden se uskuteční další ročník mezinárodního mítinku World Athletics Indoor Tour Silver Czech Indoor Gala 2023. Ostravské publikum se mimo jiné může těšit na nabitou soutěž tyčkařek a premiéru ženského trojskoku v rámci tohoto mítinku.

Skok o tyči žen by měl patřit k vrcholům tohoto ročníku Czech Indoor Gala. Předběžná listina nabízí velmi zajímavá jména a chybět by neměla ani naše tyčkařská jednička a mistryně Evropy do 23 let Amálie Švábíková, která už se v minulosti z vítězství na ostravském Gala radovala, když opanovala klání v roce 2019. „Na Czech Indoor Gala se moc těším, jelikož to bude můj první start v tomto roce a závod navíc bude velice kvalitně obsazen, takže bude rozhodně na co koukat. Věřím a doufám, že i po lehčím svalovém zranění jsem dobře připravena a předvedu nějaký pěkný výkon,“ vzkazuje.

Hlavní favoritkou na vítězství by měla být Slovinka Tina Šutej. Ta chtěla po primátech v letech 2020 a 2021 loni dokonat vítězný hattrick na tomto mítinku, ale o ten ji připravila Běloruska Iryna Zhuk, která navíc výkonem 471 centimetrů o jeden centimetr překonala i rekord mítinku. Ten měla do té doby v držení právě Šutej. Bronzová žena halového mistrovství světa v Bělehradě i evropského šampionátu pod otevřeným nebem v Mnichově si jistě bude chtít rekordní zápis vzít zpět. Však v minulém roce už posunula národní maximum své země na 480 centimetrů.

Ještě výše má skočeno Kanaďanka Alysha Newman. Vítězka Her Commonwealthu a několikanásobná finalistka světových šampionátů v hale i venku se může pyšnit národním rekordem 482 centimetrů a v Ostravě se představí poprvé. Nejvyšší ambice pak mohou mít též italská rekordmanka Roberta Bruni (NR 472) nebo Francouzka Margot Chevrier (OR 470).

Ženský trojskok proběhne v rámci hlavního programu Czech Indoor Gala vůbec poprvé. Stejně jako v tyči, pochází hlavní kandidátka na prvenství ze Slovinska a je jí stříbrná medailistka z univerziády a finalistka posledního HMS v Bělehradě Neja Filipič s osobním rekordem 14.42. Daleko za čtrnáct metrů umí také šestá žena evropského finále v Mnichově a bronzová z Her Commonwealthu Britka Naomi Metzger (OR 14.37).

České prostředí dobře zná litevská rekordmanka Dovile Kilty. Někdejší mistryně Evropy do 23 let si zaskákala kontinentální finále i loni v Mnichově. Českou trojskokanskou školu budou zastupovat Emma Maštalířová a také Michaela Hrubá, kterou v Ostravě čeká mezinárodní premiéra v této disciplíně. Dosud se věnovala výhradně výšce, ale nyní by ráda obě disciplíny zdárně kombinovala.

Zajímavé akvizice přibyly také v disciplínách, které už jsme avizovali dříve. Na šedesátce překážek se představí Američanka Alaysha Johnson, která se loni na amerických Trials blýskla super rychlým časem na stovce s překážkami 12.35 a skvělou formu si přenesla i do haly, když si o uplynulém víkendu vylepšila kariérní maximum na trati 60 metrů překážek na 7.84.

Po třech letech se do ostravské haly vrátí univerzální srbský běžec Elzan Bibič, jenž v roce 2020 vyhrál na Czech Indoor Gala patnáctistovku a letos ho uvidíme v závodě na jednu míli.

Czech Indoor Gala 2023 se uskuteční ve čtvrtek 2. února v ostravské atletické hale. Celý mítink probíhá za podpory Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostrava.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department,

ČAS,