Další hvězdy pro Czech Indoor Gala

Czech Indoor Gala se již nezadržitelně blíží a my odhalujeme jména dalších špičkových atletů a atletek, kteří se ve čtvrtek 2. února v ostravské hale představí.

V závodě na 1500 metrů se můžeme těšit na pikantní česko-finský souboj. Jak je již všeobecně známo, česká rekordmanka na této trati pod otevřeným nebem Kristiina Mäki má finské kořeny a pravidelně se také zúčastňuje národních šampionátů v této skandinávské zemi, jelikož má i finský pas. S šestou ženou evropského šampionátu v Mnichově se přijede utkat její tradiční rivalka, vrstevnice a dlouhodobě nejlepší finská běžkyně na středních tratích Sara Lappalainen (dříve Kuivisto). „Na závod se moc těším. Mám za sebou kvalitní přípravu, tak věřím, že to bude vidět. Těším se na souboj se Sarou. Má za sebou operaci achillovky, takže bude hodně motivovaná k návratu. V Ostravě závodím ráda a těším se na skvělé publikum, které vždy vytvoří super atmosféru,“ vzkazuje Mäki.

Na startovní čáru se ovšem postaví i další kvalitní mílařky. Švýcarka Lore Hoffmann si doběhla v Mnichově na osmistovce pro čtvrté místo, ale velmi rychlých časů dosahovala i na delší distanci. Podobně na tom je také někdejší britská halová mistryně na 800 metrů Jenny Selman. Zajímavou zámořskou akvizicí je pak Američanka Taryn Rawlings. Rekord mítinku Etiopanky Lemlem Hailu z roku 2020 má hodnotu 4:05.08.

Atraktivní podívanou nabídne nejkratší sprint mužů na 60 metrů, kde by měl být hlavním favoritem Američan Elijah Hall, jenž loni ovládl celý seriál World Athletics Indoor Tour a jeho osobní rekord 6.52 je té nejvyšší kvality. Dosáhl ho v roce 2018 při svém primátu na halovém šampionátu NCAA. Za největšího vyzyvatele lze považovat zástupce britské sprinterské školy Jeremiaha Azu, jenž si na stovce při mistrovství Evropy v Mnichově pověsil na krk bronz a halovou šedesátku umí za 6.56.

Vítězství z loňského ročníku by měl obhajovat Jan Veleba, jenž minulé vydání Czech Indoor Gala opanoval ve vyrovnaném osobním rekordu 6.65. To domácí borec Zdeněk Stromšík stále ještě na vítězství v rámci tohoto mítinku čeká. Nejlépe byl třetí v roce 2020. No a pak je zde kubánská sprinterská kometa minulého roku Reynier Mena, který už zvládl stovku pod deset vteřin.

Ještě raději však má dvoustovku, na které v průběhu letní sezóny šokoval časem 19.63 a v Ostravě si odbyde na této trati svou halovou premiéru. Ani zde nechybí loňský vítěz Tomáš Němejc, jenž v minulém roce stanovil hodnotu rekordu mítinku na 20.87. Spolu s ním budou zastupovat domácí sprint také dlouhodobá česká dvoustovkařská jednička Jan Jirka a Jiří Polák.

Ostravskou halu dobře zná i slovenský rekordman a halový mistr Evropy na 60 metrů Ján Volko. Ač získal své největší úspěchy na halové šedesátce, dvoustovka mu také parádně sedí. Však je na této trati například někdejším evropským šampionem do 23 let a dodnes drží historické maximum kontinentálního mistrovství této kategorie. Kvalitní sestavu pak doplňuje ještě člen bronzové čtvrtkařské štafety Nizozemska z posledního HMS v Bělehradě Taymir Burnet.

Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě ticketportal

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,