Juška a Svoboda proti elitním soupeřům

Letošní ročník Czech Indoor Gala, jenž se uskuteční 2. února v ostravské atletické hale, ozdobí duo českých rekordmanů Radek Juška a Petr Svoboda, kteří však budou čelit velmi silným rivalům. Jušku čeká vítěz posledních her Commowealthu Laquan Nairn. Svobodovi se pro změnu postaví americký halový šampion Aaron Mallett.

Velmi zajímavou a kvalitní startovní listinu nabízí soutěž dálkařů. Domácí publikum se může těšit na českého rekordmana a někdejšího stříbrného medailistu z halového evropského šampionátu v Praze 2015 Radka Jušku. Svěřenec Josefa Karase dokázal v minulosti už jednou Czech Indoor Gala opanovat a není to tak dlouho. Triumfu dosáhl v roce 2021. Loni obsadil v nabité konkurenci páté místo a letos by si jistě rád polepšil a své vystoupení ozdobil pokusy za osmimetrovou hranicí. „Na Czech Indoor Gala se těším každý rok, jelikož je to kvalitní mezinárodní mítink na domácí půdě. Sektor v Ostravě mám navíc rád. V Ostravě je vždy skvělé publikum a věřím, že díky jeho podpoře ze sebe vydáme to nejlepší,“ vzkazuje.

Italskou dálkařskou školu bude zastupovat osmý muž olympijského finále z her v Tokiu 2021 Filippo Randazzo. Pro muže, jenž už má na svém kontě i jedno vítězství na mítinku Diamantové ligy to bude premiéra na tomto mítinku. V sektoru uvidíme také bahamského rekordmana Laquana Nairna. Ten byl jedním z dálkařských objevů loňské sezóny, když posunul národní historické maximum své domoviny na 822 centimetrů a dosáhl také úspěchu na velké mezinárodní akci, když se stal v Birminghamu vítězem Her Commonwealthu.

Ani on však z avizovaných zahraničních hvězd nemá nejlepší osobní rekord. Tím se může pyšnit Kubánec Lester Lescay, jenž už ve své kariéře doletěl až na 828 centimetrů a co se týká osobáků, lépe na tom je už pouze Radek Juška se svým národním rekordem 831 centimetrů. Rekord mítinku Švéda Thobiase Montlera z loňského ročníku má hodnotu 821 centimetrů.

Také na šedesátce překážek nebude chybět český rekordman v podobě nestárnoucího Petra Svobody. Ten i ve svých 38 letech dokáže konkurovat těm nejlepším. Šedesátka překážek se do hlavního programu Czech Indoor Gala vrací po delší pauze. Naposledy se v rámci mítinku běžela v roce 2018 a byl to právě Petr, kdo tehdy v ostravské hale zvítězil a se stejnými ambicemi půjde do závodu i letos. Tato disciplína je jeho parádní. Však na ní v minulosti získal i titul halového evropského šampiona a další dva bronzy z kontinentálních mistrovství pod střechou. Domácí publikum ho navíc vždy dokáže vyhecovat k těm nejlepším výkonům. „Po náročné přípravě jsem zůstal zdravý a vypadá to, že forma graduje, takže věřím, že na Czech Indoor Gala předvedu skvělý výkon. Doufám, že na místě, kde moc rád závodím udělám radost sobě i českým fanouškům.“

Na startu by ovšem měl být také americký národní šampion z roku 2020 Aaron Mallett. Ten patří dlouhodobě do světové špičky a každou sezónu potvrzuje vysoký standard svých výkonů. Na šedesátce překážek má jeho osobní maximum hodnotu 7.53. Před dvěma lety také vyhrál stodesítku překážek na mítinku Diamantové ligy v katarském Dauhá. Počítat musíme také s rychlým Finem Elmem Lakkou, jenž je časem 13.15 držitelem národního rekordu své domoviny na stodesítce překážek. Zajímavou konfrontaci se silnou mezinárodní konkurencí mezi dospělými zažije juniorský český rekordman z loňského roku a možný nástupce Petra Svobody Štěpán Schubert, jenž právě letos vstupuje do kategorie mužů a ve svých dvaceti letech je velkým příslibem do budoucna.

Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě ticketportal

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department ČAS,