Baseballisté ocenili nejlepší hráče

Nejlepší hráči letošního ročníku baseballové Extraligy, rozhodčí a trenéři byli vyhlášení na slavnostním večeru BASEBALL CZECH GALA. Dvě ceny, za nejvíce homerunů a nejlepšího pálkaře play-off si odnesl Martin Červenka. Trenérem roku se stal Pavel Chadim, který postoupil s týmem na turnaj World Baseball Classic. O další dva členy se rozšířila také baseballová Síň slávy, do které byli uvedeni Petr Aubrecht a Jiří Víšek. Baseball měl v roce 2022 opravdu co slavit. Muži postoupili na World Baseball Classic, neoficiální mistrovství světa, do Tokia, ženy získaly stříbrné medaile na ME, stejně jako žáci. Bronz pak vybojovali na domácím evropském šampionátu čeští junioři.

Ceny za dlouhodobou část (ZČ + TOP) si rozdělili hráči ze čtyř klubů. Nejlepším pálkařem byl vyhlášen Matěj Menšík z Techniky Brno, nejlepším nadhazovačem Boris Bokaj z Arrows Ostrava. Oba na základě daných statistických pravidel. Manažery a trenéry klubů byl pak vyhlášen jako nejlepší polař Arnošt Dubový z Draků Brno, který si dobrou formu z Extraligy přenesl také do reprezentace. „Večer jsem si moc užil,“ říkal bezprostředně po skončení akce vnější polař letošních mistrů. A proč byl letos tak úspěšný? „Učil jsem se od legend, jako Karel Hrušovský, Martin Veselý. Hodně pracujeme s postavením a s nadhazovači, je to systematická práce a týmový výsledek.“ Celkem 12 homerunů vyneslo cenu Martinu Červenkovi z Eagles Praha, který se letos vrátil do Extraligy po 10letech hraní v soutěžích MiLB.

I Ceny za play-off si podělili hráči z více klubů, což jen dokazuje, že i přes vítězství a zisk 23. mistrovského titulu Draků Brno, předváděli výborné výkony i hráči z ostatních klubů. Nejlepším pálkařem play-off byl vyhlášen Martin Červenka, nejlepším nadhazovačem Lukáš Ercoli. „Mám radost. Za sebe i za Hrochy, kde jsem letos hrál. Došli jsme až do finále a myslím, že jsme Drakům v Czech Series zatopili a byl to skvělý brněnský souboj,“ řekl ke svému ocenění levoruký nadhazovač, jenž letos v brněnském klubu hostoval z Kotlářky Praha. Cenu pro nejužitečnějšího hráče si odnesl Juan Jaime, letošní výrazná zahraniční posila Draků na nadhozu.

Sami hráči si pak v hlasování zvolili za osobnost roku Jana Homolku, jenž po zisku bronzových medailí vyhlásil konec své bohaté a dlouhé baseballové kariéry. „Nečekal jsem to. Poslední rok jsem si moc užil. Sezóna se nám povedla, jsem nadšený,“ řekla legenda Eagles Praha a potvrdila, že vítězné utkání s Tempem Praha v sérii o 3.místo, byla jejím posledním extraligovým představením.

Trenérem roku se asi nemohl stát nikdo jiný než lodivod mužského národního týmu, Pavel Chadim. Ten zdárně dovedl české reprezentanty do finálového turnaje World Baseball Classic, a představí se se svým týmem v březnu v Tokiu. Cenu za dlouholetý trenérský přínos pak obdržel Roman Lipavský. Jsme rádi, že na vyhlašování opět nechyběla cena Fair play. Tu si právem odnesla trenérka Hrochů Brno Martina Hánová, která na turnaji SuperCup zaskočila za zraněného trenéra Techniky Brno. Tomáš Špilauer, jeden z mladé nastupující rozhodcovské generace, obhájil cenu pro Rozhodčího roku.

O další dva členy se na Galavečeru rozrostla Síň slávy českého baseballu. Petr Aubrecht byl dlouholetým mládežnickým trenérem, se žákovskou reprezentací získal celkem 12 medailí na ME. Jiří Víšek stále je skvělý pálkař, člen Klubu homerunářů a držitel mnoha pálkařských rekordů a také ceny pro nejlepšího homerunáře ME v roce 2001.

Čestnými hosty galavečeru byli jeho excelence japonský velvyslanec Hideo Suzuki, jenž popřál českému národnímu týmu hodně úspěchů v Tokiu, prezident WBSC Europe Krunoslav Karin a stříbrný medailista z OH v Tokiu rychlostní kanoista Lukáš Rohan.

Evženie Votinská, Czech Baseball Association

www.baseball.cz