Komuniké z jednání Disciplinární komise ze dne 24. 11. 2022

Disciplinární komise projednala tyto případy:

1.Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání hráčům:

FORTUNA:LIGA

  • Patrik Čavoš (SK Dynamo České Budějovice) – ČK,
  • David Šimek (FK Mladá Boleslav) – ČK.

Pozn. Hráč David Šimek si odpykal svůj trest v utkání MOL Cupu.

            FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

  • Dávid Krčík (MFK Karviná) – ČK po 2xŽK.

Pozn. Hráč Dávid Krčík si odpykal svůj trest v utkání MOL Cupu.

            MOL Cup

  • Ondřej Karafiát (FK Mladá Boleslav) – ČK,
  • Lukáš Endl (FC Zbrojovka Brno) – ČK.

2.Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 2 soutěžní utkání hráčům:

            FORTUNA:LIGA

  • David Heidenreich (FK Jablonec) – ČK.

            FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

  • Dávid Gáč (1. SK Prostějov) – ČK.

            MOL Cup

  • Robert Hrubý (FC TRINITY Zlín) – ČK.

3.Disciplinární komise potrestala klub FC Viktoria Plzeň za porušení povinností pořadatele v utkání 15. kola F:L proti AC Sparta Praha (pronesení a použití pyrotechniky, nevhodné pokřiky fanoušků a vhazování předmětů na hrací plochu) a za porušení povinností pořadatele v dohrávaném utkání 4. kola F:L proti FC Zbrojovka Brno (pronesení a použití pyrotechniky) úhrnným trestem peněžité pokuty ve výši 30 tisíc korun.

4.Disciplinární komise potrestala klub AC Sparta Praha za nesportovní chování fanoušků (použití pyrotechniky, výtržnosti fanoušků a poškození zařízení stadionu) v utkání 15. kola F:L proti FC Viktoria Plzeň peněžitou pokutou ve výši 80 tisíc korun.

5.Disciplinární komise potrestala klub FC TRINITY Zlín za nesportovní chování fanoušků (výtržnosti fanoušků) v utkání 15. kola F:L proti Bohemians Praha 1905 peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

6.Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky) v utkání 15. kola F:L proti FC Baník Ostrava peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

7.Disciplinární komise potrestala klub FC Baník Ostrava za nesportovní chování fanoušků (použití pyrotechniky) v utkání 15. kola F:L proti SK Slavia Praha peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

8.Disciplinární komise potrestala klub AC Sparta Praha za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky vedoucí k přerušení utkání, výtržnosti fanoušků a vhazování předmětů na hrací plochu) v dohrávaném utkání 14. kola F:L proti 1. FC Slovácko peněžitou pokutou ve výši 120 tisíc korun a trestem podmíněného uzavření sektorů B1. B2, B3 a B4 na 1 soutěžní utkání se zkušební dobou na 2 domácí soutěžní utkání.

Komentář předsedy DK LFA p. Richarda Bačka:

„Disciplinární komise LFA rozhodla po důkladném prošetření všech materiálů a vyslechnutí zástupců klubu o trestu podmíněného uzavření sektorů „kotle“ sparťanských fanoušků, který jednoznačně cílí primárně na potrestání těch, kteří jsou za tuto situaci odpovědni. Vedle toho při stanovení výše peněžité pokuty i podmíněného charakteru uzavření sektoru výrazně zohlednila Disciplinární komise všechna opatření, která sparťanský klub dlouhodobě činí.

Klub AC Sparta Praha dlouhodobě dokládá Disciplinární komisi LFA svoji činnost v oblasti bezpečnostního zajištění svých domácích i venkovních utkání. Z předložených důkazů vyplývá, že Sparta vynakládá velké úsilí a také finanční prostředky k tomu, aby disponovala komplexním souborem opatření, která mají za cíl zvyšování bezpečnosti na stadionu, a že se jedná o širokou škálu preventivních i represivních opatření a postupů, jejichž cílem je boj proti patologickým jevům na tribunách.

Klub AC Sparta Praha doložil mimo jiné, že před zápasy komunikuje přímo k fanouškům na Letné, jaké nevhodné projevy jsou dle návštěvního řádu zakázané a jakým postihům se fanoušci v takových případech vystavují. Jednání klubu směrem k fanouškům lze proto v dlouhodobém horizontu označit za aktivní, předvídatelné, strukturované a zodpovědné. Trest udělený Disciplinární komisí LFA vždy reflektuje opatření klubu směřující k bezpečnostnímu zajištění utkání, a to i v kontextu dlouhodobé bezpečnostní strategie klubu a jeho přístupu v oblasti boje proti neakceptovatelným projevům fanoušků na stadionech. Nejinak je tomu i v tomto případě, kdy Sparta čelila při utkání se Slováckem chování části fanoušků, které mělo jednoznačně vysoce negativní vliv na průběh utkání. Ze strany Disciplinární komise LFA považujeme za důležité zohlednit, že klubem přijatá opatření mají zřetelnou ambici vymezit se proti neakceptovatelnému chování na stadionech a přispět ke zvýšení bezpečnosti. Efekt těchto opatření je patrný na jinak nezávadném chování drtivé většiny fanoušků, která se také mimo jiné proti chování „kotle“ vymezila.“

9.Disciplinární komise potrestala klub FC Baník Ostrava za porušení povinností pořadatele (pronesení a masivní použití pyrotechniky) v utkání 16. kola F:L proti Bohemians Praha 1905 peněžitou pokutou ve výši 70 tisíc korun.

10.Disciplinární komise potrestala klub FC Zbrojovka Brno za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky a výtržnosti fanoušků) v utkání 16. kola F:L proti SK Sigma Olomouc peněžitou pokutou ve výši 20 tisíc korun.

11.Disciplinární komise potrestala klub 1. FC Slovácko za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky vedoucí k přerušení utkání) v utkání osmifinále MOL Cupu proti FK Mladá Boleslav peněžitou pokutou ve výši 30 tisíc korun.

12.Disciplinární komise potrestala klub FC TRINITY Zlín za porušení povinností pořadatele (výtržnosti fanoušků) v utkání osmifinále MOL Cupu proti MFK Vyškov peněžitou pokutou ve výši 20 tisíc korun.

13.Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha za nesportovní chování fanoušků (poškození zařízení stadionu) v utkání osmifinále MOL Cupu proti MFK Karviná peněžitou pokutou ve výši 20 tisíc korun.

Štěpán Hanuš, Ředitel komunikace a PR

LFA