Slavisté si připsali první domácí porážku přestože měli převahu

Slávisté prohráli ve Fortuna Aréně s Kluži 0:1 a zároveň si připsali první domácí porážku v sezoně, přestože byli v průběhu zápasu aktivnější. Jedinou branku zápasu konferenční ligy vstřelil na konci prvního poločasu Janga. Po třech zápasech mají čtyři kluby ve skupině G po čtyřech bodech.

Sešívaní se představili v pražském Edenu ve třetím zápase základní skupiny Evropské konferenční ligy, proti jednobodové rumunské Kluži, na kterou měli slávisté fotbalové vzpomínky, když před třemi léty rumunský tým v play off Evropské Ligy mistrů porazili a postoupili do nejvyšší Evropské soutěže. Domácí trenér Trpišovský udělal oproti nedělnímu zápasu s Libercem dvě změny v základní sestavě. Do velice důležitého zápasu nastoupili slávisté velice aktivně a hned po několika minutách, si vypracovali první gólovou šanci, kdy po rychlé individuální akci našel na hranici velkého vápna Lukáš Provod volného Davida Juráska, jeho následnou střelu z gólové pozice, odvrátila do bezpečí obrana soupeře.

V 11. minutě se mohli dostat domácí do vedení, kdy z rohového kopu našel ve vápně Petr Ševčík hlavu Petera Olayinky, ale jeho snaha skórovat, vyrazil do hry brankář hostí Scuffeta.

Slavisté dostali v dalších minutách rumunského soupeře pod velký herní tlak, který byl velice důrazný, Takže se těžko hosté dostávali na polovinu Slavie. V 24. minutě se dostal kapitán Stanislav Tecl do šance, když tečoval míč a následná přízemní střela Petera Olayinky se odrazila od pravé tyče, mimo branku.

Následně po několika minutách se uvolnil na hranici velkého vápna Moses Usor, ale  finální zakončení nigerijského hráče, skončilo nepřesnou střelou, která proletěla vysoko nad brankou. Další centr Davida Douděry, do vápna na nabíhajícího Tecla, který se snažil skórovat, míč ale proletěl za postranní čáru.

V závěru prvního poločasu se hosté ještě snažili před odchodem do kabiny o vedení. Jakýkoliv pokus na branku zlikvidoval bez problémů gólman Ondřej Kolář. Ve 41. minutě se slavisté po hezké kombinaci dostali do dvou vyložených šancí. Nejprve Lukáš Provod se trefil z velkého vápna do tyče. Následný pokus z voleje, Moseseho Usora, proletěl míč nad břevnem.

Těsně před koncem prvního poločasu se z vedení radovali hosté, po chybě domácí obrany se ze skrumáže z malého vápna trefil do sítě Janga 0:1.

Druhý poločas se herně nezměnil, slavisté přidali na důrazu, hned v úvodu se snažil umístněnou střelou z otočky vyrovnat Peter Olayinka, Ale brankář Scuffet perfektním zákrokem míč vychytal.

Sešívání měli více ze hry, takže se utkání převážně odehrávalo na polovině soupeře, s velkým důrazem, jenže hráči Kluže, v plném počtu, pokusy o vyrovnání odvraceli do bezpečí.

Vyrovnání se ale mohlo, přesto uskutečnit, z přímého kopu Ewertona, jeho střelu zlikvidoval bez problémů brankář hostí.

Nepříznivý gólový stav mohl v 70. minutě zlikvidovat střídající Ibrahim Traoré, který našel přesnou přihrávkou před velkým vápnem volného Mosese Usora, jeho následná střela proletěla vysoko nad brankou.

V 75. minutě se opět prosadil Traoré, který si vypracoval svou aktivitou vyloženou gólovou šanci, ale střelu, brankář Kluže vyrazil, na rohový kop. Slavisté se nevzdali, ale pořád se snažili aspoň o vyrovnání. Naopak hráči soupeře se víc zaměřili na důslednou defenzivní hru. Pět minut před koncem zápasu moc nescházelo a slavisté mohli vyrovnat, kdy našel Usor centrem hlavu Yiru Sora, jeho hlavička proletěla těsně kolem pravé tyče.

Závěrečný herní tlak slavistů o vyrovnání, se přes veškerou snahu nepodařilo, takže se museli sešívaní smířit s tím, že nedokázali vyhrát přestože měli za přítomnosti několika tisíc fanoušků, kteří je v průběhu zápasu neustále bouřlivě podporovali.

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský. Trenér Kluže Dan Petrescu po utkání:

SK Slavia Praha – CFR 1907 KLUŽ 0:1 (0:1)

Branky: 45. Janga. Rozhodčí: Maresca – Preti, Peretti (vš. Itálie). ŽK: Usor – Yuri Matias, Mulhar, Deac, Yeboah, Scuffet. Diváci: 18 271.

Slavia: Kolář – D. Jurásek (87. Oscar), Ousou, Kačaraba, Douděra – Tiéhi (69. Traoré), Provod (61. Ewerton), Ševčík, Olayinka, Usor – Tecl (61. Sor). Trenér: Trpišovský.

Kluž: Scuffet – Camora, Kolinger, Yuri Matias, Manea – Deac (77. Braun), Boateng (87. Cvek), Muhar, Roger – Janga (70. Malele), Yeboah (77. Bus). Trenér: Petrescu.

Čtsa, kc, audio, foto: Lada Steinbergerová