Předváděli jsme odhodlané výkony, mrzel mě výkon proti Portugalsku, hodnotí trenér Jaroslav Šilhavý

Česká fotbalová reprezentace má za sebou premiérové vystoupení v elitní skupině Ligy národů. Jedna výhra a jedna remíza sice na záchranu v nejvyšší skupině sice nestačily, ale trenér Jaroslav Šilhavý našel na zápasech národního týmu také pozitiva.

„Chtěl bych touto cestou poděkovat fanouškům za podporu, které se národnímu týmu v právě skončeném ročníku Ligy národů dostalo. Hlavně kvůli našim fanouškům je mi moc líto, že jsme nakonec z nejvyšší ligy A sestoupili zpátky o úroveň níž.

Každá porážka, každý neúspěch, mě mrzí. Přestože jsme mezi elitními soupeři, troufám si trvrdit, ostudu neudělali, sestoupili jsme, a tak mám z uplynulého ročníku smíšené pocity.

Obecně totiž mohu říct, že jsme předváděli odhodlané výkony, někdy až na hranici našich možností. Tak jako třeba v červnu na startu soutěže. Díky bojovnosti a velkým srdcím našich hráčů jsme nakonec hráli o udržení až do posledního utkání.

Díky zápasům proti tak skvělým soupeřům jsme si mohli ověřit, kde máme největší rezervy, ve kterých oblastech bychom se měli zlepšit a na jaké hráče se můžeme do budoucna spolehnout, a také jsme si mimo hřiště vyzkoušeli spolupráci s absolutní evropskou špičkou. To jsou neocenitelné zkušenosti.

Před startem Ligy národů jsem elitní skupinu přirovnal k Lize mistrů na reprezentační úrovni. Myslím, že se to nakonec potvrdilo. Je zapotřebí uznat kvalitu našich soupeřů a poblahopřát jim k jejich výsledkům.

To není výmluva, ale konstatování faktu. Pro nás by to naopak měla být motivace, abychom se do budoucna snažili naši výkonnost posouvat stále dál a abychom podobných zápasů hráli co nejvíc.

Jen jednou jsem byl opravdu nespokojený, a to po domácím zápase proti Portugalsku. Víc než jednoznačný výsledek mě mrzel výkon, protože v ostatních zápasech jsme dokázali držet krok. Ostatně čtyři získané body jsou toho důkazem.

V následujících dnech si naše vystoupení v Lize národů zhodnotíme důkladněji a už se také začneme připravovat na kvalifikaci o postup na EURO 2024. Soupeře se sice dozvíme až příští týden v neděli, ale já už teď mohu říct, že naším jednoznačným cílem bude postup na závěrečný turnaj. Ke splnění tohoto úkolu budeme moci využít i zkušenosti, které jsme nabrali právě v Lize národů.“

Petr Šedivý Tiskový mluvčí české reprezentace

FAČR. Čtsa.