Fotbalová reprezentace nechala tlumočit tiskovou konferenci do znakového jazyka, chce tak upozornit na Mezinárodní týden neslyšících

Praha, 23. září 2022 – Česká fotbalová reprezentace podpořila netradičním způsobem právě probíhající Mezinárodní týden neslyšících. Oficiální tiskovou konferenci před zápasem Ligy národů UEFA proti Portugalsku nechala tlumočit také do znakového jazyka. Zároveň malým fotbalistům se sluchovým postižením věnovala dvacet vstupenek právě na utkání proti Portugalsku.

Tiskové konference před mezinárodními zápasy bývají překládány do jazyka soupeře. Česká reprezentace ovšem tentokrát nechala překládat odpovědi trenéra Jaroslava Šilhavého a kapitána Tomáše Součka rovněž do znakového jazyka.

„Všechny děti bez rozdílu, které hrají fotbal, si zaslouží naši podporu. Tím spíš děti se zdravotním postižením. Když jsme se dozvěděli, že nám proti Portugalsku budou fandit i děti se sluchovým postižením, tak to všechny moc potěšilo. Snad i tato akce pomůže upozornit na tyto malé-velké hrdiny,“ uvedl kapitán reprezentace Tomáš Souček.

Právě i jeho odpovědi překládala do znakového jazyka zkušená tlumočnice Naďa Hynková Dingová. Netradiční akce měla pozitivní ohlas rovněž ze strany UEFA.

„Fotbalová asociace České republiky spolupracuje s fotbalisty a futsalisty se sluchovým postižením dlouhodobě. Každý rok podporujeme jednu nebo dvě větší akce neslyšících sportovců. Většinou se jedná o podporu našeho reprezentačního týmu neslyšících nebo propagační akce pro nábory dětí s tímto hendikepem,“ vysvětlila manažerka sociálních projektů FAČR Michaela Veselá

Mezinárodní týden neslyšících se slaví po celém světě od roku 1958. Letos probíhá od 19. do 25. září a jeho cílem je upozornit na témata spojených s komunitou neslyšících.

„Přemýšleli jsme, jak by k osvětě v této oblasti mohla přispět fotbalová reprezentace. Proto jsme se rozhodli využít jeden z našich nejsledovanějších zápasů za poslední roky. Snad se i díky této akci dozví o Mezinárodním týdnu neslyšících co nejvíc fanoušků. Zároveň si přejeme, aby si děti zápas proti Portugalsku co nejvíc užily,“ dodal tiskový mluvčí české reprezentace Petr Šedivý.

Video z tiskové konference odkaz: https://youtu.be/5MaBxLHclR8

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české reprezentace

FAČR