Sparta ztrácí na čelo tabulky už šest bodů

Před začátkem tohoto ročníku Fortuna:ligy se poměrně často hovořilo o ambicích Sparty  na titul. Po osmi kolech však Sparta zaostává za Slavií a Plzní o šest bodů. Čtyři remízy v řadě, poslední v Teplicích, jen zvyšuje neklid nejen ve vedení klubu, ale především v početné obci fanoušků letenského týmu.

O víkendu se  dočkal vítězství Jablonec, který dokonale využil výhodu domácího hřiště stejně jako Ostrava a zejména Slavia, která v Edenu poslala budějovické Dynamo domů s výslužkou šesti gólů. Otázkou je, co dovolí  slávistům následující neděli dosud neporažená Plzeň, která si v Olomouci musela vybojovat vítězství 3:2.

Stejný výsledek jako Plzeň si připsalo i Brno ve Zlíně a prohru domácího týmu, tentokrát s Libercem 0:2 viděli  diváci ve vršovickém Ďolíčku. Ani na počtvrté tým Bohemians doma nevyhrál, zato za soupeřových hřišť si odvezl za tři vítězství a remízu 10 bodů. K rovnocenné bilanci domácích s hosty přispěly nerozhodnými výsledky Sparta v Teplicích a  Slovácko v Mladé Boleslavi.

Co zaujalo u tří nejlepších týmů?

SLAVIA v Edenu střílí góly jak z partesu, z posledních čtyř zápasů skóre  23:2. Ovšem je třeba zdůraznit, že vesměs   dominuje proti mužstvům z dolní části tabulky. V neděli večer to odneslo českobudějovické Dynamo, které  bylo většinou v defenzívě a upoutalo jedině parádním gólem Potočného zhruba z 25 metrů.  Proti slabším protivníkům  se doslova vyřádil kapitán týmu Tecl, který k předchozím šesti gólům ze sedmi utkání přidal dva. Je s osmi brankami v čele střelců. Tolik branek dal  v minulé lize za celou sezónu!

SK Slavia Praha – SK Dynamo České Budějovice 6:1 (3:0)

Branky: 18. a 45.+1 Tecl, 21. Schranz, 52. Masopust, 66. Lingr, 71. Ewerton – 56. Potočný. Rozhodčí: Křepský – Hájek, Antoníček. ŽK: Grič, Potočný, Sluka.
ČK: 65. Hora (vš.Budějovice). Diváci: 11 312.

Slavia: Mandous – Douděra (68. Usor), Ousou, Kačaraba, D. Jurásek (73. M. Jurásek) – Tiéhi, Provod (78. Hromada) – Masopust, Lingr (68. Ewerton), Schranz (68. Jurečka) – Tecl. Trenér: Trpišovský.

Č. Budějovice: Janáček – Sladký, Havel, Králik, Skovajsa – Grič (70. Sluka), Hellebrand (46. Čavoš) – Čmelík (46. Švec), Hora, Potočný (84. Hais) – Zajíc (67. Krch). Trenér: Weber.

PLZEŇ po těžké prohře s Barcelonou utkání  v Olomouci zvládla. Těžila z rychlých protiútoků a hlavně se prosazoval Chorý, který se nemýlil ani při exekuci pokutového kopu, po němž mohla jít náskokem jedné branky do druhého poločasu.  Sigma dvakrát vyrovnávala, o to ji musí víc mrzet, že tři minuty  po vyrovnávacím gólu inkasovala potřetí. Autorem vítězného gólu byl Havel. Patřil k nejlepším hráčům, asistoval také Chorému při první brance.

Hanáci sehráli velmi dobrý zápas a byli rozhořčeni, že rozhodčí Radina neodpískal pokutový kop Jirkovi, který si kop míč na ruku. Podobný případ byl při utkáním Slavie se Slováckem, stejný problém měl Tomič.  Nejeden bývalý hráč se podivuje nad výkladem pravidel. Ruka „ve vápně“ je penalta a nic jiného, říká internacionál Šmicer.

SK Sigma Olomouc – FC Viktoria Plzeň 2:3 (1:2)

Branky: 13. a 65. Chytil – 10. a 34. z pen. Chorý, 68. Havel. Rozhodčí: Radina – Kříž, Machač. ŽK: Pokorný – Pernica, Kalvach, Tijani, Mosquera. Diváci: 4079.

Olomouc: Trefil – Chvátal (73. Poulolo), Pokorný, Beneš, Zmrzlý – Breite (63. Greššák), Spáčil (63. Ventúra) – Navrátil (83. Šíp), Růsek, Vodháněl (46. Matoušek) – Chytil. Trenér: Jílek.

Plzeň: Staněk – Holík, Pernica, Tijani, Havel (74. Jemelka) – Bucha, Kalvach – Jirka (46. Mosquera), Vlkanova (83. Hejda), Sýkora (61. Pilař) – Chorý (61. Bassey). Trenér: Bílek.

LIBEREC při druhé letní návštěvě v Ďolíčku dokonale odčinil srpnovou prohru s Pardubicemi. Zaskočil Bohemku dvěma bleskovými góly na začátku obou poločasů. První gól a po první útočné akci už po 1.minutě a 38 vteřinách lovil Valeš míč ze sítě. A po 1.minutě a 48 vteřinách po zahájení druhého poločasu dal mat domácím Červ. Marná byly snaha domácích o zvrat, jedině začali hrát až příliš důrazně, na což doplatil vyloučením Petrák. Po čtyřech minutách ho následoval i liberecký Valenta .Ke dvěma vyloučeným  z Ďolíčku přibyl o pár hodin později v Edenu ještě budějovický Hora.

Byl to vršovický primát, poněvadž v dalších šesti utkáních jiný hráč červenou kartu neviděl. A primát má i Bohemians, ze čtyř domácích zápasů tři prohry a jedna remíza s celkovým skóre 5:9.

Bohemians Praha 1905 – FC Slovan Liberec 0:2 (0:1)

Branky: 2. Valenta, 47. Červ. Rozhodčí: Orel – Vlček, Ratajová. ŽK: Jánoš, Beran (oba Bohemians). ČK: 69. Petrák – 73. Valenta. Diváci: 4 411.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek (46. Petrák), Jánoš (46. Drchal), Kovařík (62. Hála) – Květ (62. Beran), Hronek – Puškáč (79. Mužík). Trenér: Veselý.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Prebsl, Plechatý – Mikula, Valenta, Červ (86. Purzitidis), Preisler (86. Fukala) – Frýdek (70. Višinský) – Matoušek (78. Rondič), Van Buren (86. Mara). Trenér: Kozel.

Ze Sparty se stává remízový král

SPARTA ani v Teplicích, přestože vedla už 2:0, neprolomila remízovou kalvárii. Ke čtvrtému nerozhodnému výsledku v řadě si pomohli sami neproměňováním gólových šancí. Za stav u 2:2 v závěrečných minutách zahodili tutovky Wiesner a Pavelka. Nový muž v brance Kovář z Manchesteru United nemohl zabránit dvěma gólům Senegálce Gninga, kterého Teplice získaly z druholigové Vlašimi. Na  jeho vyrovnávacím gólu se podílel Höjer, jehož chybu nenapravil ani Zelený.

FK Teplice – AC Sparta Praha 2:2 (1:2)

Branky: 42. a 83. Gning – 16. Jankto, 40. Čvančara. Rozhodčí: Zelinka – Paták, Caletka. ŽK: Jukl – Kovář, Jankto.Diváci: 10.555.

Teplice: Mucha – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka, Kučera, Jukl (73. Dramé), Urbanec (73. Shejbal) – Trubač – Gning (90.+2 Kodad), Fila (61. Žák). Trenér: Jarošík.

Sparta: Kovář – Mejdr, Sörensen, Zelený, Höjer – Jankto (76. Karabec), Pavelka, Sadílek, Daněk – Čvančara, Kuchta (68. Wiesner). Trenér: Priske.

MLADÁ BOLESLAV si šťastně vydobyla remízu  těsně před koncem utkání, ve 3. minutě nastavení. Pro úspěšného střelce Krobota to byla teprve druhá branka v jeho ligové kariéře. Slovácko, které nevyhrálo čtvrtý zápas za sebou, mělo ve srovnání se zápasem s Partizánem v sestavě osm změn. Připravilo se o jednobrankový náskok z prvního poločasu chybou obrany. Ta v ofenzívě  domácích v poslední čtvrthodině dala příliš prostoru Krobotovi k vyrovnání.

FK Mladá Boleslav – 1. FC Slovácko 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 Krobot – 45.+1 Duskí.Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Vyhnanovský.
ŽK: Mašek, Karafiát – Sinjavskij. Diváci: 1 997.

Mladá Boleslav: Šeda – Suchý, Karafiát, Šimek – Pech, Mašek (62. Dancák), Matějovský, Mareček (85. Skalák), Fulnek – Ladra (85. Žitný), Ekpai (67. Krobot). Trenér: Hoftych.

Slovácko: Fryšták – Hofmann, Daníček, Šimko – Trávník (56. Havlík), Ljovin – Sinjavskij (85. Kadlec), Brandner (69. Petržela), Holzer (56. Reinberk), Duskí – Vecheta (69. Mihálik). Trenér: Svědík.

V Jablonci a v Ostravě 3:0

JABLONEC se dočkal prvního vítězství nad Hradcem, jemuž hodně chybí Vlkanova, druhý týden oblékající dres plzeňské Viktorie. Jablonec v nejednom z předchozích utkání hrál dobře, ale bez kýženého vítězství. Tentokrát ofenzivní pojetí přineslo góly. Hosté ještě v prvním poločase drželi krok, ale po přestávce důslední domácí dali v rozpětí 12 minut dva góly dorážkami do sítě bezmocného Reichla. A pak ještě Chramosta efektním gólem přes hlavu zpečetil vítězství.

FK Jablonec – FC Hradec Králové 3:0 (0:0)

Branky: 50. Sejk, 68. Martinec, 80. Chramosta. Rozhodčí: Batík – Nádvorník, Podaný. ŽK: Houska – Rada. Diváci: 2 309.

Jablonec: Hanuš – Akpudje, Martinec, Heidenreich – Šulc (89. Souček), Kratochvíl, Houska, Krob – Polidar, Chramosta (82. Patrák) – Sejk (87. Ikaunieks). Trenér: Horejš.

Hradec Králové: Reichl – Klíma, Ševčík, Čech – Gabriel, Kučera (69. Kodeš), Rada, Smrž – Trusa (69. Dvořák), Vašulín (79. Rybička), Kubala (71. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.

OSTRAVA s novými posilami Plavščičem a Caduem vedla od 32.minuty gólem Tetoura z penalty a pak nemohla dlouhou dobu vyjádřit převahu. Až v poslední čtvrthodině, kdy hostům odcházely síly, Baník pečetil vítězství dvěma góly, zvláště Kuzmanovičův, po rychlém brejku, byl ukázkový. Pardubičtí se většinu zápasu bránili a pokud se dostali do útoku Laštůvku vážně neohrozili. O jejich střelecké patálii svědčí fakt, že v posledních pěti zápasech dali jediný gól, zato 17 jich inkasovali!

FC Baník Ostrava – FK Pardubice 3:0 (1:0)

Branky: 32. Tetour z pen., 75. Tijani, 83. Kuzmanovič. Rozhodčí: Nehasil – Kubr, Pečenka. ŽK: Tetour, Lischka – Černý, Hlavatý, Lima. Diváci: 7 168.

Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Frydrych, Lischka, Fleišman – Cadu (69. Buchta), Tetour, Kuzmanovič (85. Pojezný), Boula, Plavšič (69. P. Jaroň) – Klíma (65. Tijani). Trenér: Vrba.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Hranáč, Helešic – Tischler (46. Sychra), Solil (74. Lima), Janošek, Icha (80. Akosah–Bempah), Hlavatý – Černý (60. Červenka). Trenér: Němeček.

Moravské derby pro Brno

BRNO, podobně jako Bohemians, je v lize proslulé úspěchy na hřištích soupeřů. V sobotu si přijelo pro tři body do Zlína. O třetí venkovní vítězství málem v závěru utkání přišlo. Domácí dlouho hráli neproduktivně, navíc dělali hrubé chyby v obraně,  zejména Didba, který nejenže zavinil penaltu  navíc si ještě dal vlastní gól. Za nepříznivého stavu 0:3 však domácí „vstali z mrtvých“ a poté co v 82. minutě snížil Janetzký na jednogólový rozdíl, byla branka hostí v jednom ohni. K vyrovnání chybělo opravdu málo, zásluhou skvělých zákrok brankáře Berkovce, nakonec si vítězství odvezli hosté.

FC Trinity Zlín – FC Zbrojovka Brno 2:3 (0:1)

Branka: 68. Janetzký, 82. Dramé – 19. a 50. z pen. Řezníček, 59. vlastní Didiba.
Rozhodčí: Hocek – Šimáček, Novák. ŽK: Didiba, Silný – Řezníček, Granečný, Souček, Berkovec.Diváci: 3209.

Zlín: Rakovan – Reiter (86. Kovinič), Kolář, Procházka, Čanturišvili – Didiba – Fillo (62. Dramé), Hrubý, Janetzký (78. Hloušek), Vukadinovič (62. Silný) – Jawo. Trenér: Jelínek.

Brno: Berkovec – Hrabina, Endl, Šural, Granečný – Ševčík (88. Hlavica), Souček – Hladík (90.+5 Matejov), Falta (75. Texl), Alli (75. Přichystal) – Řezníček (88. Fousek). Trenér: Dostálek.