Do čela ligy postoupila Slavie před Spartu

V neúplném 4. kole Fortuna: ligy se probojovala Slavie zásluhou  vítězství 7:0 nad Pardubicemi. A na druhém místě je Sparta, která si v Mladé Boleslavi připsala třetí vítězství v řadě.

Ve víkendových zápasech se dařilo hostujícím týmům, které třikrát vyhrály a dvakrát remizovaly. Domácího prostředí  využila jediná Slavia. Tato pořádně, její sedmibrankové vítězství je zatím rekordním výsledkem od zahájení tohoto ligového ročníku.

Mužstvo Bohemians přišlo o vedoucí postavení vinou sobotního deštivého počasí. Po podmáčeném hřišti v Ďolíčku bylo nezpůsobilé a tak utkání s Hradcem  Králové odehraje vršovický tým v náhradním termínu 22. srpna od 19:00 hod. Stejně tak  Plzeň s Brnem. Brněnští velkoryse vyhověli žádosti plzeňského týmu, aby se mohl co nejlépe připravit na rozhodující  utkání s Karabachem o postup do skupiny Evropské ligy.

Utkání se odehrálo v pondělí, Bohemka hned v úvodu si vypracovala několik šancí, které ale nemělo finální zakončení. Hra se vyrovnala, přesto byl Hradec aktivnější. Jenže do vedení se dostali domácí. Hradec odpověděl po několika minutách, nejprve vyrovnáním, následně vedením, dvou gólové skóre uhájili, do konce prvního poločasu. Po změně stran, se oba týmy snažili, domácí vyrovnat, naopak hosté navýšit vedení. Klokani se nevzdali, soupeře dostali, důrazem a rychlou kombinací pod tlak a moc nescházelo, aby aspoň vyrovnali. Hradec si důraznou defenzivou, nakonec připsal výhru a tři body.

Sparta v Boleslavi dokázala, že nabírá formu.

Třetí vítězství v řadě si připsali fotbalisté z pražské Letné až po přestávce, kdy svou neustálou převahu vyjádřili  třemi góly. A při lepší mušce, zejména v prvním poločase, mohlo být vítězství mnohem přesvědčivější.  Právě proto, že sparťané v prvních 45 minutách góly nedávali, byli potrestáni. Po znamenitém trestném kopu nejstaršího hráče na hřišti a také bývalého hráče Sparty Matějského,  hlavou  Donát překonal brankáře Holce 1:0.

Vedení vydrželo domácím do 50. minuty, kdy se ujala střela Juliše. Pak už bylo otázkou času, kdy hosté  přidají další gól. Ten druhý musel  dát stoper Sörensen, byť útočná kvalita po příchodu Čvančary, který po přestávce střídal Drchala, se značně zlepšila. Také k tomu přispěl nový muž Pražanů Jankto, hrající téměř 70 minut za zraněného Peška. Gólu se nakonec dočkal i agilní Čvančara, který by po  vypršení trestu Kuchty, mohl s ním vytvořit stabilní útočný  tandem.

Postupem času  se ukazuje, že nový trenér Sparty Priske vtiskl mužstvu dobrý herní systém, v němž v sobotu hráli výbornou roli záložníci Sadílek a Pavelka. Stále hnali spoluhráče do ofenzívy. A silnou stránkou je nyní obranná čtveřice,  v níž Sörensen   je schopen převzít vedoucí roli odcházejícího Hancka.

V Edenu rekordní skóre s hat-trickem  Tecla.

Slávisté se po nevydařeném zápase s Čenstochovou v Konferenční lize chtěli v Edenu fanouškům revanšovat dobrým výkonem. To se jim  dokonale podařilo. V tomto ročníku ligy výsledkem  7:0. vytvořili rekordní skóre ligy.  Ovšem vysoké skóre do určité míry ovlivnilo i diskutabilní vyloučení Hranáče. Před koncem poločasu Inkasoval  druhou žlutou kartu po střetu se Ševčíkem a za velkých protestů pardubické střídačky musel hřiště opustit.

V prvním poločasu pardubický tým ještě sem tam zaútočil, ale po změně stran, kdy hosté hráli v deseti, se utkání stalo jednostrannou záležitostí Slavie, většinou se hrálo jen na polovině hostí. Skóre mohlo být ještě  vyšší, kdyby autor hat-tricku  Tecl a ještě i další hráči proměnili gólové šance.

Jak je u trenéra Slavie Trpišovského stálým zvykem zase rázně protočil základní sestavou. Ve srovnání se zápasem v Čenstochové udělal šest změn. Teď můžeme být zvědavi s jakou sestavu vyrukuje ve čtvrtečním odvetném utkání s Čenstochovou, v němž půjde o postup do skupiny Konferenční ligy. Bude mít šťastnou ruku?

Teplické brejky na Baník opět platily.

V závěru minulého ligového ročníku překvapil teplický tým  v Ostravě vítězstvím 4:2. Na Baník tehdy platily  nečekané rychlé protiútoky hostí. Akce před Laštůvkovu branku čtyřikrát končily góly. A podobný scénář mělo i sobotní utkání. Tepličtí se výborně bránili a velmi dobře jim chytal mladý brankář Mucha, který nahradil zraněného  Grigara. Z defenzívy nejednou  přešli do protiútoku a každý jejich brejk z obou stran hřiště motal hlavu  ostravských zadáků. Na první gól ještě dokázali domácí odpovědět  svým nejlepším hráčem Kuzmanovičem, ale na druhou branku  GnIna, v době  velkého náporu  Baníku, už nikoliv.

Teplice jsou pro Ostravu  neoblíbeným soupeřem. Z 11 utkání  ve čtyřech letech vyhrál Baník jen dvě.

Olomouc už podruhé prohrála doma.

Fotbalová Sigma v začátku tohoto ligového ročníku prodělává špatné časy. Potřetí za sebou prohrála, z toho po druhé doma. U předchozí prohře na Spartě jsme psali, že  tým nevystřelí-li ani jednou na branku nemůže vyhrát. A na domácím hřišti byl olomoucký tým s úspěšnou střelbou  opět na štíru, jediná úspěšná byla  ve 40. minutě z pokutového kopu. Pak už se na nic nezmohli, zato Slovácko, podobně jako proti AIK Stockholm, přesnými úročnými akcemi z obou křídel a hlavně gólovými centry rozhodlo mezi 68. až 73. minutou dvěma brankami o zaslouženém vítězství.

Vítězný gól střelil letošní posila, útočník Slovácka  Kozák.  Dostal šanci  hrát celý zápas poté, co si v týdnu s trenérem Svědíkem vyříkal některé nejasnosti  o způsobu  hry.

Chyby brankářů vedly k remíze v Liberci.

Diváci  v Liberci se radovali předčasně z výsledku 1:0. Běžela  totiž poslední 90. minuta, když  nepříliš těžká střela  se odrazila od prsou jinak spolehlivého brankáře domácích Vliegena a nabíhající  Havel snadno poslal míč do sítě.  Trenér domácích Kozel se chytal za hlavu a po utkání zdůraznil, že to byla hrůzostrašná ztráta po průběhu zápasu, ve kterém měl dostatek šancí, aby dal víc gólů než jediný. Shodou okolností vedoucí gól Liberce také padl po podobné chybě, jaké se dopustil Vliegen. Budějovický brankář Šipoš hrubě chyboval už ve 22. minutě, když Frýdkovu  ránu jen vyrazil před sebe a van Buren, v současné době  se čtyřmi góly nejúspěšnější střelec ligy, snadno skóroval.

Trenér hostí  Weber nebyl s hrou  týmu spokojen, pokud mohl někoho pochválit    tak to byli pouze Hora a Čmelík. Ale neskrýval  radost z bodového zisku.“ Mohu být šťastný za šťastnou remízu!“

Remíza týmů, které dosud nevyhrály.

Týmy  Zlína, Jablonce a Mladé Boleslavi  zůstaly po čtvrtém kole jedinými týmy, které nevyhrály.  A ve Zlíně se o to marně pokoušeli domácí hráči, kteří byli po celý zápas lepší, ale hosté z Jablonce z méně šancí vytěžili maximum. Zlín musel dvakrát dohánět  ztrátu. Po vyrovnávacím gólu Koláře na 2:2 měl výborné šance Hrubý a Jawo, v obou případech dobře zasáhl brankář Hanuš.

Nejhezčí akcí utkání byl vedoucí gól jabloneckého obránce Polidara z trestného kopu. Navlas stejným způsobem, jako před týdnem proti Slavii, dokázal přes zeď nasměrovat míč pod břevno zlínské branky.

Výsledky 4. kola FORTUNA: LIGA

SK Slavia Praha – FK Pardubice 7:0 (2:0)

Branky: 40., 49. a 57. Tecl, 79. a 89. Usor, 31. Douděra, 77. Lingr. Rozhodčí: Radina – Nádvorník, Machač. ŽK: Usor – Hranáč, Vacek, Janošek, Červenka, Krejčí (asistent trenéra). ČK: 44. Hranáč (Pardubice).Diváci:  13.269.

Slavia: Mandous – Douděra, Ousou, Kačaraba, D. Jurásek – Holeš (66. Fila) – Masopust (61. Usor), Ševčík (61. Icha), Traoré (61. Lingr), M. Jurásek – Tecl (75. Kričfaluši). Trenér: Trpišovský.

Pardubice: Budinský – Kostka (46. Halász), Hranáč, Toml, Helešic – Janošek – Mareš (25. Akosah-Bempah), Solil (72. Rosa), Chvěja (46. Koukola), Vacek – Černý (60. Červenka). Trenér: Novotný.

FK Mladá Boleslav – AC Sparta Praha 1:3 (1:0)

Branky: 38. Donát – 50. Juliš, 58. Sörensen, 89. Čvančara. Rozhodčí: Hocek – Hájek, Hrabovský. ŽK: Suchý, Stránský, Matějovský, Šimek, Krobot, Hoftych (trenér) – Pavelka, Jankto, Priske (trenér). Diváci: 4713.

Mladá Boleslav: Polaček – Pech, Šimek, Suchý, Karafiát – Dancák (86. Žitný), Donát (71. Krobot) – Stránský (66. Fulnek), Matějovský, Ladra (86. Skalák) – Škoda. Trenér: Hoftych.

Sparta: Holec – Mejdr, Sörensen, Zelený, Höjer – Pavelka, Sadílek – Daněk (83. Wiesner), Karabec (46. Čvančara), Pešek (24. Jankto, 72. Fortelný) – Juliš (72. Drchal). Trenér: Priske.

Bohemians Praha 1905 – FC Hradec Králové 1:2 (1:2)

Branky: 37. Puškáč z pen. – 23. Kubala, 30. Vlkanova. Rozhodčí: Zelinka – Pečenka, Ratajová. ŽK: Valeš – Kubala, Reichl, Rada, Klíma, Vašulín, Kodeš, Koubek (trenér). Diváci: 4321.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek (82. Beran), Petrák, Kovařík (66. Nový) – Hronek, Jánoš (71. Mužík) – Puškáč (82. Hála). Trenér: Veselý.

Hradec: Reichl – Klíma, Ševčík, Čech – Kučera, Rada (82. Gabriel), Kodeš, Ryneš – Kubala (75. Prekop), Vašulín, Vlkanova (90.+2 Novotný). Trenér: Koubek.

FC Slovan Liberec – SK Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

Branky: 22. Van Buren – 90. Havel.Rozhodčí: Orel – Arnošt, Kotalík. ŽK: Mara – Sladký, Hora. Diváci: 4258.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov (84. Purzitidis), Plechatý – Mikula, Doumbia (75. Rondič), Červ (75. Mara), Frýdek, Preisler – Van Buren (84. Rabušic), Kozák (57. Jan Matoušek). Trenér: Kozel.

Č. Budějovice: Šípoš – Havel, Králik, Broukal – Sladký, Hora, Grič (46. Švec), Čolič (69. Jakub Matoušek) – Čmelík (90.+1 Čavoš), Potočný (46. Hellebrand) – Škoda (69. Hais). Trenér: Weber.

FC Trinity Zlín – FK Jablonec 2:2 (1:1)

Branky: 33. Jawo, 71. Kolář – 21. Polidar, 62. Sejk. Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Dobrovolný. ŽK: Cedidla, Vukadinovič – Houska, Horejš (trenér), Kratochvíl.
ČK: 90.+7 Didiba (Zlín). Diváci: 2411.

Zlín: Rakovan – Cedidla (63. Reiter), Kolář, Procházka, Bartošák (77. Vukadinovič) – Didiba – Fillo (77. Dramé), Hrubý, Janetzký (83. Hlinka), Čanturišvili – Jawo. Trenér: Jelínek.

Jablonec: Hanuš – Kubista, Hübschman, Heidenreich, Polidar – Považanec – Šulc (82. Malínský), Kratochvíl, Houska (56. Chramosta), Jovovič (56. Krob) – Sejk (90. Martinec). Trenér: Horejš.

SK Sigma Olomouc – 1. FC Slovácko 1:2 (1:0)

Branky: 40. Zorvan z pen – 68. Mihálik, 73. Kozák. Rozhodčí: Křepský – Paták, Dresler, ŽK: Zmrzlý, Chytil, Růsek, Matoušek – Kozák, Mihálik, Duskí, Nguyen.
Diváci: 3418.

Olomouc: Trefil – Chvátal, Vraštil, Beneš, Zmrzlý – Greššák (75. Matoušek), Breite – Navrátil (75. Vodháněl), Růsek, Zorvan – Chytil (64. Zifčák). Trenér: Jílek.

Slovácko: Nguyen – Tomič, Šimko, Hofmann, Duskí – Brandner (46. Petržela), Ljovin (46. Havlík), Kohút (75. Trávník), Sinjavskij – Kozák (87. Kadlec), Šašinka (46. Mihálik). Trenér: Svědík.

FC Baník Ostrava – FK Teplice 1:2 (1:1)

Branky: 37. Kuzmanovič – 19. Knapík, 80. Gning. Rozhodčí: Petřík – Kříž, Hurych. .
ŽK: Klíma, Buchta, Kaloč, Frydrych, Šehič, Chlumecký, Oulehla (asistent trenéra), V. Baránek (trenér brankářů) – Hybš, Gning, Kodad, Jarošík (trenér).Diváci: 6008.

Ostrava: Laštůvka – Sanneh, Frydrych, Pojezný, Fleišman – P. Jaroň (73. Tijani), Kaloč (88. Takács), Pokorný, Kuzmanovič, Buchta (62. Šehič) – Klíma. Trenér: Vrba.

Teplice: Mucha – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka, Kučera (88. Drame), Trubač, Jukl, Urbanec – Gning (90+5. Čerepkai), Procházka (46. Kodad, 90. Žák). Trenér: Jarošík.