Bohemians v čele před Brnem!

První kola nového ročníku Fortuna:ligy přináší nejeden nečekaný výsledek. A kdo čekal, že po třetím kole bude  v čele tým Bohemians 1905, který se v uplynulé soutěži zachraňoval. A pouze o horší skóre je druhé Brno, postoupivší z FNL Třetím neporaženým je obhájce titulu Plzeň, která v samém závěru zdolala v sobotu Hradec Králové.

Ostatních 13 mužstev už poznalo hořkost porážky, naopak radost z vítězství, se zatím nedočkali hráči Mladé Boleslavi, Jablonce, Teplic a Zlína.

Gól odchovance Hradce rozhodl.

Plzeň hrála na „domácím: hřišti“ Hradce v Mladé Boleslavi hodinu v početní převaze a teprve šest minut před koncem se rozhodlo jejím těsnému vítězství Pilař, odchovanec hradeckého fotbalu. Proto vítězný gól neslavil. Hradečtí, bez vyloučeného stopera Smrže, dlouho dokázali držet se soupeřem krok, ještě před koncem poločasu  vyrovnali. Po přestávce však už  Plzeň vyjadřovala převahu a zvláště v závěru už byla jen otázka času, kdy vstřelí druhý gól.

Rušno bylo po zápase, kdy na tiskové konferenci  hradecký trenér  Koubek ostře kritizoval rozhodčího Klímu, že ještě předtím než došlo k vyloučení Smrže, neodpískal pokutový kop po srážce Sýkory s Rynešem. Koubek také žádal novináře, aby se vyjádřili k situaci, která vzbudila hodně vášní. Poslední slovo po utkání měla komise rozhodčích, podle níž rozhodčí nechyboval!

Trenér Hradce Králové Miroslav Koubek po utkání:

Trenér Viktorie Plzeň Michal Bílek po utkání:

Pumelice Höjera to na Letné rozsvítila.

Sparta, po nečekané prohře v úvodu soutěže s Libercem, si v neděli večer napravila reputaci a poradila si s Olomoucí. Hanáky přehráli sparťané především po změně stran, kdy měli dost šancí, ale koncovka bez dištancovaného Kuchty a zraněného Čvančary nebyla  účinná a kromě toho chytal dobře Macík, nejlepší  hráč hostí. Macík si  za stavu 1:0 poradil i s pokutovým kopem Juliše, který se na hrotu útoku neprosadil a byl vystřídán Drchalem

Nakonec musel potvrdit vítězství Sparty 20 minut před koncem obránce Höjer, který z  hranice šestnáctky, nádhernou, velmi prudkou střelou pečetil vítězství domácích.

Hosté tentokrát na Letné hráli druhé housle. Mužstvo, které za celý zápas třikrát vystřelí na branku a ani jednou se netrefí mezi tři tyče, si nezaslouží nic jiného než prohrát. A trenér Jílek, který před pár lety působil na Letné, se neměl bát říct, že výkon jeho svěřenců byl špatný.

Návštěva 14 259 diváků je v tomto ročníku Fortuna:ligy nejvyšší. Sparťanští fanoušci měli možnost zatleskat nové posile Janktovi, který na posledních 10 minut vystřídal Karabce.

Trenér Sparty Brian Priske po utkání:

Trenér Olomouce Václav Jílek po utkání:

Slavia mohla ztratit vítězství!

Pro Jablonec začal zápas smolně. Už v 6. minutě byl vyloučen stoper Surzyn a navíc z nařízeného trestného kopu dostal gól. Slávisté se proti deseti domácím v prvním poločase nedokázali prosadit a teprve na začátku druhého poločasu vyjádřili převahu góly, z nichž druhý byl vlastní.. A důležitý se zdál gól Traoreho na 3:1, což byla odpověď na perfektně trestný kop Polidara.

Ačkoliv až do konce měli slávisté převahu, ale další jejich střely už  Hanuš, někdejší odchovanec Slavie, za svá záda nepustil. Naopak byli to domácí, kteří hrozili z protiútoků. Jeden se jim vydařil a střídající Chramosta dorazil do slávistické sítě tečovanou střelu. Potom se slávisté strachovali o vítězství, nejvíc v poslední minutě nastavení. To dalekonosná  střela  Kratochvíla, asi z 60 metrů, jen o půl metru minula branku hostí. Jablonecký hráč dokázal svůj přehled, neboť viděl, že Mandous se vysunul z branky.

Slávistický trenér Trpišovský ve srovnání s utkáním v Aténách, udělal v sestavě sedm změn. Nebyly všechny dobré. Hodně chyb dělali červenobílí v defenzívě. Navíc ze zápasu mají čtyři zraněné.

Jablonec si zaslouží pochvalu za bojovný výkon do posledních minut a  cítili se poškozen, že rozhodčí Szikszay neodpískal penaltu za ruku Santose ( video rozhodčí byl proti)  a že Usor kopal trestný kop, z něhož padl gól, a míč byl položen o šest metrů blíž k jablonecké brance.

Trenér Slavia Jindřich Trpišovský po utkání:

V Ostravě vítězství Baníku za 25 minut.

Teprve ve třetím zápase se mohl  trenér Baníku Vrba radovat z vítězství.  Bylo o něm  rozhodnuto už v prvním poločase mezi 14. až 38. minutou. Za 25 minut padly tři góly. Domácí od chvíle, kdy byl Zlínu vyloučen Silný, byli k neudržení. Bleskově se dostávali před soupeřovou brankou a především mladí hráči Jaroň a Buchta, odchovanci Baníku, dokonale své šance využili. V utkání se ukázalo se, že není vždy  nejlepší sázet na zahraniční posily a opomíjet nadějné hráče, kteří  prošli klubem od mládežnických let.

Po přestávce se přestalo domácím dařit zakončování akcí, hosté hru vyrovnali a čtvrt hodiny snížili na 3:1. Pak měli ještě šanci poté, když krátce před koncem byl domácím vyloučen Ndefe.

Budou Brněnští štikou ligy?

Je zřejmé, že minulá sezóna Brnu v FNL, druhé nejvyšší soutěží ve výkonnosti neublížila, a naopak, soudě podle nynějších tří zápasů ve Fortuna:lize, prospěla.  Po nečekané výhře minulý týden v  Olomouci si zaslouženě vybojovalo další tři body, tentokrát nad Mladou Boleslaví.

Hosté začali lépe a celý první poločas si udržovali mírnou převahu.  Jejím výsledkem byla vedoucí branka Milana Škody ve 26. minutě. Byl to Škodův první gól od listopadu. Brzy po přestávce domácím hodně pomohl vyrovnávací gól Součka, který v Brně zřejmě  najde trvalé místo v sestavě.

Úspěšné byly čtyři změny, které ve druhém poločase provedl brněnský trenér Dostálek. Tým stále častěji útočil a těžil z brejkových situací, které vedly k dvěma brankám. Stříleli  je Ševčík  a Matejov z bezprostřední blízkosti.

Pardubický úder  v závěru poločasu.

Liberecký tým přijel do vršovického Ďolíčku v roli vedoucího mužstva Fortuna:ligy. Ale přišel o ni v  údobí mezi 42. až 45. minutou, kdy inkasoval dvě branky.  Takový úder srazí i lepší mužstvo než má nyní Liberec. Trenér hostí Kozel zřejmě o přestávce hráče motivoval, že ve zbývajících 45 minutách dělali všechno proto, aby vyrovnali.  Sice už ve 48. minutě Kozákem snížili na 2:1, ale víc jim  důrazná obrana Pardubic a výborně chytající Markovič nedovolili. Naopak třetí gól mohli dostat, jenže Solil trefil břevno Vliegenovy branky.

Pro trenéra vítězů Novotného byl mužem zápasu stoper Vlček, který  vypíchl míč Rondičovi a přes celé hřiště se vydal před soupeřovu branku a kolem vyběhnuvšího gólmana  poslal míč do sítě  2:0!

Gól obránce Křupky – vítězství Bohemians.

V  Teplicích, téměř až do konce, vše nasvědčovala tomu, že obě mužstva se rozejdou   s  nerozhodným výsledkem. Avšak, domácí i v závěru bez vyloučeného Marečka dělali v ofenzívě všechno proto, aby rozhodli zápas ve svůj prospěch a připsali si první vítězství. V přemíře útočné aktivity však zapomněli na zadní vrátka. Při jednom z protiútoku Pražanů  před branku Grigara se do rychlé akce zapojil i obránce Křapka. Přiběhl před branku domácích v okamžiku, kdy se odražený míč ocitl před jeho kopačkami. Pak už bylo snadné dopravit z několika kroků míč do branky. Křapka tak rozhodl o zisku tří bodů a o přesunu týmu z vršovického Ďolíčku na první místo. Že by nová štika Fortuna:ligy?

Trenér Teplic Jiří Jarošík, trenér Bohemias Jaroslav Veselý po utkání:

V Č.Budějovicích remíza 2:2

Domácí Dynamo se snažilo napravit pošramocenou pověst po prohře se Spartou, Slovácko  nezdar z dvojzápasu s Fenerbahce, především za prohru 0:3 v Istanbulu.

S  remízou 2:2 jsou víc spokojeni domácí, kteří v poslední čtvrthodině po vyloučení Pennera,  byl na hřišti pouze 10 minut a pak viděl červenou kartu, museli čelit velkému náporu Slovácka, vrcholící vyrovnávací  brankou Sinjavského, který střídal  Brandnera. V tomto případě měl trenér Slovácka Svědík šťastnější ruku než budějovický Weber se střídáním Pennera.

Domácí Dynamo se snažilo napravit pošramocenou pověst po prohře se Spartou, Slovácko  nezdar z dvojzápasu s Fenerbahce, především za prohru 0:3 v Istanbulu. S  remízou 2:2 jsou víc spokojeni domácí, kteří v poslední čtvrthodině po vyloučení Pennera ( byl na hřišti pouze 10 minut a pak viděl červenou kartu) museli čelit velkému náporu Slovácka, vrcholící  vyrovnávací  brankou Sinjavského, který střídal  Brandnera. V tomto případě měl trenér  Slovácka Svědík šťastnější ruku než budějovický Weber se střídáním Pennera.

Výsledky 3. kola FORTUNA: LIGA:

FC Hradec Králové – FC Viktoria Plzeň 1:2 (1:1)

Branky: 44. Kubala – 39. Chorý, 84. Pilař. Rozhodčí: T. Klíma – Paták, Antoníček. ŽK: Rada, Novotný, Čech, Koubek (trenér) – Tijani. ČK: 29. Smrž (Hradec). Diváci: 1900.

Hradec: Reichl – J. Klíma, Čech, Smrž – Kučera (65. Harazim), Rada, Kodeš (87. Prekop), Ryneš (82. Novotný) – Kubala, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.

Plzeň: Staněk – Havel, Tijani, Pernica, Jemelka – Sýkora (46. Čermák), Bucha, Ndiaye (63. Pilař), Mosquera (63. Bassey) – Kliment (46. Kopic), Chorý (72. Jirka). Trenér: Bílek.

AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 11. Karabec, 70. Höjer. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Vlček. ŽK: Pavelka, Karabec, Zelený – Chytil, Macík, Vraštil. Diváci: 14.259.

Sparta: Holec – Mejdr, Sörensen, Hancko, Höjer (79. Wiesner) – Pavelka (73. Zelený), Sadílek – Daněk, Karabec (79. Jankto), Minčev (46. Sáček) – Juliš (64. Drchal). Trenér: Priske.

Olomouc: Macík – Chvátal (46. Matoušek), Vraštil, Poulolo, Beneš, Zmrzlý – Zorvan, Breite, Vodháněl (69. Šíp), Navrátil (79. Zifčák) – Chytil (59. Růsek). Trenér: Jílek.

FK Jablonec – SK Slavia Praha 2:3 (0:1)

Branky: 55. Polidar, 73. Chramosta – 8. Usor, 51. vlastní Hanuš, 61. Traoré. Rozhodčí:  Szikszay – Mokrusch, Váňa. ŽK: Jovovič, Sejk, Horejš (trenér) – Schranz, Mandous. ČK:  6. Surzyn (Jablonec). Diváci: 5238.

Jablonec: Hanuš – Surzyn, Hübschman, Heidenreich, Polidar – Považanec – Šulc (87. Malínský), Kratochvíl, Houska (72. Kubista), Jovovič (65. Černák) – Sejk (65. Chramosta). Trenér: Horejš.

Slavia: Mandous – Masopust (78. Olayinka), Kačaraba (60. Holeš), Santos, D. Jurásek – Ševčík (64. Hromada), Tiéhi – M. Jurásek, Usor (46. Šmiga), Schranz (46. Traoré) – Tecl. Trenér: Trpišovský.

FC Baník Ostrava – FC TRINITY Zlín 3:1 (3:0)

Branky: 14. Frydrych, 34. P. Jaroň, 38. Buchta – 76. Kolář. Rozhodčí: Hocek – Šimáček, Černoevič. ŽK: Oulehla (asistent trenéra) – Fillo, Didiba. ČK: 87. Ndefe – 28. Silný. Diváci: 6219.

Ostrava: Laštůvka – Sanneh (46. Ndefe), Frydrych, Pojezný, Fleišman – P. Jaroň (75. Miškovič), Kaloč, Kuzmanovič (89. Šehič), Pokorný, Buchta – Klíma (66. Tijani). Trenér: Vrba.

Zlín: Dostál – Cedidla, Kolář, Simerský, Čanturišvili – Fillo (71. Hrdlička), Janetzký, Didiba (81. Kovinič), Hrubý (46. Vukadinovič), Jawo (81. Hellebrand) – Silný. Trenér: Jelínek.

FC Zbrojovka Brno – FK Mladá Boleslav 3:1 (0:1)

Branky: 49. Souček, 79. Ševčík, 90.+4 Matejov – 26. Škoda. Rozhodčí: Proske – Kotík, Bureš. ŽK: Granečný, Šural – Suchý, Donát, Škoda, Hoftych (trenér). Diváci: 6218.

Brno: Berkovec – Hrabina, Šural, Endl, Granečný – Souček (80. Blecha), Texl – Alli (46. Hladík) Ševčík (89. Matejov), Přichystal (46. Fousek) – Řezníček (90.+4 Hlavica). Trenér: Dostálek

Ml. Boleslav: Polaček – Pech, Šimek, Suchý, Karafiát – Mareček (57. Mašek), Matějovský (87. Stránský), Donát (70. Dancák), Fulnek (70. Skalák) – Škoda, Ladra (87. Krobot). Trenér: Hoftych.

FK Pardubice – FC Slovan Liberec 2:1 (2:0)

Branky: 43. Hlavatý, 45.+1 Vlček – 48. Kozák. Rozhodčí: Nehasil – Ratajová, Vyhnanovský – ŽK: Vlček, Hlavatý, Markovič, Kostka – Matoušek. Diváci: 967.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Toml, Helešic (90.+2 Koukola) – Janošek – Tischler (12. Sychra), Solil, Hlavatý, Vacek (71. Mareš) – Černý (71. Červenka). Trenér: Novotný.

Liberec: Vliegen – Gebre Selassie, Talovjerov, Prebsl (46. Plechatý) – Matoušek (69. Rabušic), Červ, Mara (60. Doumbia), Frýdek, Preisler (60. Mészáros) – Van Buren, Rondič (46. Kozák). Trenér: Kozel.

FK Teplice – Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 85. Křapka. Rozhodčí: Batík – Horák, Dohnálek. ŽK: Mareček, Hyčka, Vondrášek, Hybš – Bartek, Köstl, Hronek, Valeš, Miller (trenér ), Koubek (ved.týmu).ČK: 83. Mareček – 56. Květ. Diváci: 3634.

Teplice: Grigar – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka (90. Procházka), Jukl (68. Křišťan), Mareček, Urbanec (61. Čerepkai) – Trubač – Žák (46. Kodad), Gning. Trenér: Jarošík.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Petrák (70. Jánoš), Kovařík (70. Nový) – Hronek (90. Beran), Květ – Bartek (46. Mužík). Trenér: Veselý.

SK Dynamo České Budějovice – 1.FC Slovácko 2:2 (1:1).

Branky: 19. Čmelík, 53. Škoda – 3. Brandner, 83. Sinjavskij. Rozhodčí: Starý – Vodrážka, Slavíček. ŽK: Králik – Kalabiška. ČK: 77. Penner (Č. Budějovice). Diváci: 3167.

Č. Budějovice: Šípoš – Čolič, Havel, Králik, Sladký – Grič (46. Hellebrand), Čavoš (88. Broukal) – Čmelík (66. Penner), Hora, Potočný (81. Vais) – Škoda (81. Hais). Trenér: Weber.

Slovácko: Ngyuen – Reinberk (78. Vecheta), Šimko (64. Hofmann), Daníček, Kalabiška – Kohút, Ljovin – Brandner (71. Sinjavskij), Mihálik, Holzer (64. Duskí) – Kozák (64. Šašinka). Trenér: Svědík.

Čtsa, ph., kc, foto: Steinbergerová.