Ženské baseballové reprezentaci začíná ME

Ženská baseballová reprezentace zahájí ve středu 3.8. zápasem s Velkou Británií svou účast na historicky druhém Mistrovství Evropy žen v baseballu.

Do francouzského Montpellier se sjedou čtyři ženské baseballové reprezentace, kromě Česka to je domácí tým, Nizozemsko a Velká Británie. První ženský evropský šampionát se konal ve Francii v roce 2019, za účasti tří týmů – Francie, Nizozemsko, Česko, a české hráčky skončily na třetím místě.

Tým se pod vedením Richarda Kanii poctivě připravoval už od února loňského roku, ve kterém se původně mělo ME konat. Hlavní důraz byl věnován tréninku nadhazovaček, protože na této pozici měly ženy na ME v roce 2019 největší slabinu. „Nebyly jsme schopné dobře házet, přitom úroveň dalších činností byla mezi týmy stejná,“ vzpomíná Vendulka Vaněčková, jedna ze čtyř účastnic, která se do Francie nominovala i letos a bude patřit k jedněm ze zkušenějších hráček. V nominované osmnáctce pak najdeme například i Kristýnu El Ghannam, jež před pár dny získala titul Mistryň Evropy U15 v softballu a na konci srpna ji čeká ještě Mistrovství světa kadetů v baseballu.

Součástí přípravy byly také přátelské zápasy s mužskými týmy, což si hlavní trenér Kania moc pochvaloval: „Čekají nás silné soupeřky a je dobré, že holky jsou zvyklé bojovat i proti silným soupeřům, což ukazovaly v posledních zápasech s muži Orlů Choceň. Mužský soupeř je přeci jen silově i zkušenostmi daleko lépe vybaven, a na naší hře se dalo najít dost pozitivních věci.“ Zápasovou přípravu si pochvala i Vaněčková: „To bylo to, co nám hodně chybělo. V zápase je člověk pod tlakem, jsou tam rozhodčí, je tam větší adrenalin.“

Mistrovský titul obhajuje Francie, která v roce 2019 porazila ve finále Nizozemsko. Velká Británie je pak velkou neznámou, její ženský tým zatím nefiguruje ani ve v žebříčku WBSC.

Další podrobnosti v příloze

Fotogalerie z přípravy

https://fotobanka.baseball.cz/p914122773

Rozpis zápasů

3.8. Česko – Velká Británie

4.8. Česko – Francie

5.8. Česko – Nizozemsko

Stránky turnaje

https://www.wbsceurope.org/en/events/2022-european-womens-baseball-championship/schedule-and-results

Evženie Votinská, Czech Baseball Association