VIKTORIÁNI PORAZILI  HELSINKY,  PODZIMNÍ POSTUT  DO  EVROPSKÉ LIGY

Už po půlhodině hry bylo prakticky rozhodnuto o postupu!  Viktoriáni  vedli rozdílem třídy po prvním poločase. Ve druhém poločase opět po výborném výkonu finského soupeře přehrávali. Po gólových trefách obou stoperů a Jana Sýkory z prvního poločasu, ve druhém se ještě jednou trefil „Syky“ a Jan Kliment. Díky vysoké výhře 5:0 si plzeňská Viktorka, zároveň si zajistila podzimní zápasy v pohárové Evropě!

Hned ze začátku zápasu měly Helsinky stoprocentní šanci na otevření skóre. David Browne si poradil s Jhonem Mosquerou a předložil balon Bojanu Radulovičovi, rodák ze Španělska ale z výborné pozice minul. Následně už patřil průběh utkání zcela viktoriánům. Na druhé straně se ke střele zpoza vápna dostal Lukáš Kalvach, jehož přesný pokus vytáhl Conor Hazard nohama.

Po deseti minutách se domácí dostali do vedení, Lukáš Kalvach ze standardní situace odcentroval na přední tyč přesně na hlavu Luďka Pernici a ten rozradostnil zaplněnou Doosan Arenu. I další centr z levé strany byl nebezpečný, Jan Sýkora našel Radima Řezníka, jenž mířil přímo do rukavic Hazarda.

Ve 21. minutě už to bylo o dvě branky, Mosquera přihrál Sýkorovi a ten svojí slabší pravačkou zakončil přesně k tyči. A za dalších deset minut už Západočeši vedli o třídu! Sýkora poslal standardku na Hejdu a postup do další fáze Ligy mistrů byl už po půlhodině velmi blízko.

Ve druhém poločase za to znovu dobře vzal Sýkora zpoza vápna, tentokrát jeho pokus mířil těsně nad břevno. Prosadit se mohl také Jan Kopic, ale v dobré pozici trefil jen náruč Hazarda. Potom červenomodří předvedli nádhernou akci, po které padl čtvrtý gól. Navrátilec Václav Pilař si dobře pohrál s balonem, předložil ho Milanu Havlovi, který ještě posunul Janu Sýkorovi a ten pohodlně zakončil.

Po  skandování domácích fanoušků, dejte jim bůra, zařídil v závěru zápasu, prvním soutěžním gólem v novém červenomodrém dresu Jan Kliment po přesném centru Libora Holíka. Viktoriáni si  výhru zasloužili a porazili HJK Helsinky 5:0 a zároveň postoupili do dalšího předkola Ligy mistrů UEFA, které se odehraje letos v podzimu. 

Trenér Plzně Michal Bílek po utkání:

Trenér Helsinky David Kastel po utkání: 

FC Viktoria Plzeň – HJK Helsinky  5:0 (3:0)

Branky: 11. Pernica, 21. Sýkora, 31. Hejda, 73. Sýkora, 84. Kliment,  ŽK: Hejda, Rozhodčí:  Stavrev – Kostadinov, Lika (všichni Severní Makedonie). Diváci: 10 810

FC VIKTORIA PLZEŇ: Staněk – Řezník (46. Holík), Pernica, Hejda (62. Kaša), Havel – Bucha, Kalvach – Kopic (77. Trusa), Sýkora, Mosquera (69. Pilař) – Chorý (62. Kliment). Trenér: Bílek. 

HJK HELSINKY: Hazard – Tenho, Hoskonen, Raitala – Browne, Peltola (72. Yli-Kokko), Hetemaj, Hostikka (80. Terho), Murilo (58. Soiri) – Abubakari (58. Serrarens), Radulovič (46. Arajuuri).

Čtsa, audio, zdroj: www.fcplzen.cz