Sparta remizovala v Konferenční lize s Vikingem

Fotbalisté pražské Sparty remizovali na Letné v prvním utkání druhého předkola Konferenční ligy s norským FK Viking 0:0. Za přítomnosti několika desetitisíců povzbuzujících domácích fanoušků,

Utkání začali oba týmy velice opatrně, již ve 3. minutě, kopali první rohový kop hosté, který obrana Sparty odvrátila do bezpečí. Hned několikrát se oba týmy v úvodu zápasu snažili, zahrozit, zejména sparťané si vypracovali dvě rychlé kombinační akce, jenže bez finálního zakončení.

Ve 12. minutě po centru z pravé strany si na centrovaný míč ve vápně naběhl Lukáš Haraslím, ale jeho střelu bez přípravy vyrazil brankář Gunnarsson, z brankové čáry do hry. V následujících úvodních minutách Sparta dostala norského soupeře pod herní tlak, který nedokázala gólově proměnit a dostat se do vedení, takže se střelecky neprosadila.

Následný centr kapitána Hancko do vápna na Peška, ten míč ale minul a vyložená gólová šance z blízka skončila nad břevnem soupeřovy branky.

Poté se uvolnil přes obránce po levé straně  Haraslín, jeho přihrávka na společně nabíhajícího Peška, byla nepřesná.

V závěru prvního poločasu další Hanckova gólová šance z rohového kopu, tečovaný míč vyrazil u levé tyče za postranní lajnu, hezkým zákrokem brankář Gunnarssen.

Norský tým se ještě snažil v závěru zahrozit po rychlých kombinacích, pokusy o vedení bez problémů likvidovala domácí defenziva a brankář Dominik Holec. Sparta z herního tlaku neslevila, střela Fortelného a Kuchty, z rohového kopu hlavička Wiesnera opět vychytal brankář Gunnarsson.

Nakonec skončil první poločas bez gólů, sparťané měli hru pod kontrolou. Naopak hosté se zaměřili na zajištěnou defenzivu, nebezpečné akce i za cenu faulu likvidovala.

Druhý poločas proběhl opět pod herním tlakem sparťanů, v 58. minutě, byl ve vápně soupeře nebezpečně faulován Tomáš Wiesner. Na to litevský rozhodčí nereagoval, naopak udělil za protest domácího hráče, diváků a fanoušku žlutou kartu.

V polovině druhého poločasu došlo k několika střídání na obou stranách. Obraz hry se ale změnil, Sparta na herní aktivitě přidala a hostujícího soupeře hodně přehrávala. Ale scházelo po, několika  střelách, gólové zakončení, přestože se hráči důrazně prosazovali ve vápně.

V 75. minutě si po centru Mejdra do velkého vápna, na hlavu Čvančary, jeho hlavička proletěla kolem pravé tyče. V závěru zápasu se mohla Sparta radovat z vedení, kdy střídající bulharský útočník Minchev se prosadil ve skrumáži před brankou, jenže se z malého vápna netrefil do sítě. Nakonec velice herně jednostranný zápas s perfektním výkonem, ze strany Sparty, skončil bezbrankovou remízou 0:0.

V odvetě, která se odehraje 28. července v Norsku na stadionu Vikingu to bude mít Sparta velice těžké. Přesto sparťané udělají vše, aby zvítězili?

Trenér Sparty Brian Priske po utkání:

Dávid Hancko po utkání:

AC Sparta Praha – Viking FK 0:0

Rozhodčí: Lukjančukas – Kazlauskas, Mirauskas (LTU)  ŽK: 59. Wiesner, 65. Fortelný, 90+4. Čvančara – 54. Bjørshol, 63. Kabran, 80. Pattynama, 89. Gunnarsson. Diváci: 12 666.

Sparta: Holec – Mejdr, Zelený, Hancko, Wiesner – Pešek (77. Minčev), Sadílek, Fortelný (72. Sáček), Karabec (72. Daněk), Haraslín (64. Čvančara) – Kuchta. Trenér: Priske.

Viking: Gunnarsson – Bjørshol, Brekalo, Vevatne – Kabran, Friðjónsson, Solbakken, De Lanlay, Pattynama (87. Sandberg) – Karlsbakk (77. Vikstøl), Tripić (60. Løkberg). Trenér: Aarsheim.