Světový pohár národů v jachtingu – SSL Gold Cup – jako na mistrovství světa ve fotbale

Češi se účastní světového poháru národů. Nese název SSL Gold Cup a jeho koncept je podobný jako při fotbalovém mistrovství světa. Český tým pojede kvalifikaci od 9. do 12. června. Ve skupině jsme s Portugalskem, Tureckem a Bulharskem, ze skupiny budou do finále postupovat první dva státy. Finále se pojede na podzim v Bahrainu.

Nyní se závodí v Grandsonu na jezeře Neuchatel ve Švýcarsku. Závod se jede na karbonových plachetnicích SSL47. Jednotlivé týmy tvoří ti nejlepší jachtaři z dané země jak z okruhového, tak námořního jachtingu. Konkurence je tedy opravdu vysoká.

Český tým už čtyři dny na švýcarském jezeře Neuchatel trénuje, včera proběhl zahajovací ceremoniál, zítra začíná kvalifikace. Na každý den jsou v plánu dvě přibližně hodinové rozjížďky.

„Máme za sebou čtyři dny tréninku, zlepšení je v týmu vidět s každým dnem, vše do sebe začíná hezky zapadat. Povětrnostní podmínky během závodu očekáváme jezerní, s velkými změnami a poryvy, celá posádka tak bude muset být pořád připravena. Dnes máme před sebou vážení posádky a poslední dopolední trénink. A zítra jdeme na to!“ těší se celý český tým.

Světového poháru se účastní 56 zemí podle aktuálního rankingu. 24 nejlepších týmů je nominováno přímo do finálové části, 32 dalších pojede kvalifikaci, která čeká i na český tým. Kvalifikace se pojede v osmi skupinách po čtyřech týmech. Kvalifikační závod trvá čtyři až pět dní a do finále z něj postupují první dva státy. 

Ředitelem SSL Gold Cup je Mateusz Kusznierewicz: „Konečně uvidíme, který národ je v jachtingu nejlepší na světě! Na tuto otázku nám SSL Gold Cup odpoví. Věřím, že bude jednou z nejlepších akcí, jaká se kdy v historii jachtingu konala. Bude snadno srozumitelný jako jiné populární sporty, třeba jako fotbal, ze kterého si bereme příklad. Věříme, že veřejnost, která bude sledovat kvalifikační sérii a následně finále, pochopí, že jachting se dá sledovat a je při něm zábava jako u fotbalu,“ doufá polský olympionik a závodník třídy Finn.

Složení českého týmu pro první závod:

kapitán/taktik Ondřej Teplý

kormidelník Petr Fiala

v dalších pozicích: Sára Tkadlecová, Štěpán Novotný, Vojta Lambl, Jakub Dobrý, Tomáš Vika, David Kovařík a Jan Daněk

Tým tvoří více jachtařů, toto je aktuální složení pro nadcházející závod.

Kvalifikace prvních tří skupin na SSL Gold Cup 2022 již proběhla. Do finálové části postupují Estonsko, Irsko, Antigua, Tahiti, Slovinsko a Litva. Přidá se k nim i Česko? To budeme vědět 12. června.

Závod sledujte živě na https://goldcup.starsailors.com/live/ 

Více info také zde:

https://goldcup.starsailors.com

https://www.facebook.com/SSLGoldCup

https://www.youtube.com/c/Starsailors

https://www.instagram.com/sslgoldcup/

Fotogalerie:

https://starsailors.photoshelter.com

Videa:

https://www.youtube.com/c/Starsailors

https://goldcup.starsailors.com/video/

Eva Skořepová, PR manažerka Českého svazu jachtingu

 

Český tým jde zítra do akce!

Napsat komentář