Šampionát v Hodoníně úspěchem atletické solidarity

V pátek 24. a sobotu 25. června se na jihu Moravy uskuteční mistrovství České republiky na dráze mužů a žen. Stane se tak přesně rok od tornáda, které region postihlo a v Hodoníně zničilo velkou část zdejšího stadionu. Uspořádání šampionátu umožnila mimo jiné i solidarita atletické rodiny, která na obnovu přispěla téměř milionem korun.
Hodonín a několik obcí v jeho okolí zasáhla ve čtvrtek 24. června 2021 bouře s krupobitím a tornádem, které dosáhlo na Fujitově stupnici druhé nejsilnější úrovně. Katastrofa připravila o život šest lidí a několik set zranila. Materiální škody byly vyčísleny na 15 miliard korun. V zasažené městské části Hodonína Bažantnice se nachází sportovní areál U Červených domků. Na zdejším stadionu AK Hodonín vítr odnesl a zničil vybavení jako sektory nebo značnou část střechy tribuny.

Díky solidaritě „Hodonín (opět o)žije atletikou“

Český atletický svaz vedle vyjádření soustrasti pozůstalým obětem pomohl (ve spolupráci s Českou spořitelnou) s co nejsnazším zřízením účtu pro účel veřejné sbírky. Na transparentním účtu se během pár dnů sešlo 950 tisíc korun. Své příspěvky na obnovu sportoviště poslala celá řada atletů, trenérů a činovníků, přispěla ale třeba i účastník zimní olympiády v roce 1975 v severské kombinaci František Zeman.
Mimořádnou solidaritu ukázaly atletické oddíly, kterých pomohlo několik desítek, mnohé z nich poslaly čtyřcifernou částku. Nešlo jen o velké kluby, a ne jen o blízké moravské jako Olomouc či Zlín – jeden z nejvyšších příspěvků poslala malý oddíl TJ Sokol Horní Počernice (30 000 Kč). Plzeňská škodovka přidala tisíc za každou ze svých 15 medailí z MČR ve Zlína, které následovalo o víkendu po události (tedy 15 000). Královéhradečtí sokolové zase přidali za každého svého člena 50 Kč (měli jich 390, tedy skoro 20 000).
Ti všichni – a pochopitelně řada dalších, nezmíněných – velmi pomohli k obnově stadionu, který je jedenáct měsíců poté připraven hostit mistrovství ČR. Konkrétně pak byl příspěvek ze sbírky využit na pořízení nového mobiliáře: klec pro hod kladivem, výškařské doskočiště, dále třeba plachty na zakrytí sektorů. Nový povrch stadionu pak umožnila půjčka od města Hodonín.

Fanzóna i pro místní školy, vstupenky na tribunu v prodeji, na stání zdarma

V rámci šampionátu poběží pro návštěvníky fanouškovská zóna, která nabídne projekty ČAS, Atletiku pro děti i pro celou rodinu, Jsem atlet, ale také Finanční gramotnost s Českou spořitelnou či další stánky partnerů. V pátek se fanzóna bude otevřena od 8:30 do 12:00 hodin pro místní školáky, odpoledne pak pro všechny příchozí. V sobotu poběží fanzóna od 12 do 14 hod., poté už přijde na řadu přímý přenos České televize s hlavními taháky šampionátu.
Vstupenky k sezení na hlavní tribuně jsou již v prodeji v síti Ticket portal a stojí 100 Kč na den. Vstup na stání je volný (zdarma). K vidění bude tuzemská špička v úsilí o tituly a medaile, ale také o vrcholy na mistrovství světa i Evropy. A samozřejmě půjde o oslavu návratu atletiky do města.

„Hodonín žije atletikou!“

www.atletika.cz/hodonin22

Michal Procházka

Oddělení komunikace / Communications department
ČAS