Češi remizovali ze Španělském 2:2

Česká fotbalová reprezentace remizovala v pražském Edenu v neděli večer ve druhém zápase nového ročníku Ligy národů se Španělskem 2:2. Autory gólů byl Jakub Pešek a Jan Kuchta.

Trenéři udělali do zápasu tři změny v sestavě oproti utkání se Švýcarskem. Zraněného Ladislava Krejčího mladšího nahradil ve stoperské trojici Aleš Matějů. Místo Adama Hložka a Jakuba Jankta nastoupil Jakub Pešek a Ondřej Lingr.

Trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý  poslal do velice důležitého elitního zápasu  proti Španělsku základní sestavu ve složení 3 – 3 – 2, která se již uplatnila proti Švýcarsku, takže několik klíčových hráčů bylo připraveno na střídání, v případě špatného vývoje zápasu, nepříjemného skóre, k otočení  konečného výsledku.

Trenér hostí Engriue, naopak dal přednost mladým a kvalitním hráčů.  Již ve 4. minutě se dostali Češi do vedení po přihrávce Coufala, který našel volného Kuchtu, ten posla do úniku přes obránce Peška, který poslal míč podél vyběhnuvšího gólmana Unai Simón do sítě, přestože byl odmáván ofsajd, byl po zhlédnutí video rozhodčího gól nakonec uznán 1:0.

Po inkasovaném gólu se hra převážně odehrála na polovině českého týmu, jenže Španělé se sice snažili o vyrovnání, víc kombinovali před velkým vápnem, takže jejich neustála převaha, převážně končila ztrátou míče a nepřesnou přihrávkou. Naopak domácí tým se po zisku míče okamžitě dostávali po rychlém přenesení hry do šance, jenže jakýkoliv pokus hosté zlikvidovali.

V následujících minutách to nebyl oboustranně rychlý kombinační zápas, který měli hosté pod kontrolou, protože scházela finální gólová přihrávka. Český tým se dost zaměřil na důslednou defenzivu, která dělala soupeři dost problémů.

Po necelé půl hodině hry byl nucen trenér Šilhavý udělat několik změn v sestavě z důvodu zranění, Jaroslav Zelený po faulu v hlavičkovém souboji, nebyl schopen pokračovat dál, takže ho nahradil Jakub Jankto, který po několika minutách, obdržel nepříjemný faul do nohy, přes snahu lékařů musel opustit hřiště za potlesku českých diváků na nosítkách.

V 30. minutě mohli vyrovnat Španělé, z přímého kopu do vápna po hlavičce García, ale jeho tečovaný míč gólman Vaclík hezký zákrokem zlikvidoval. Český tým z tvrdé a neúprosné defenzívy neslavil, spíš čekal na hrubou chybu ve španělské rychlé kombinaci.

Přesto se nakonec se radovali hosté z vyrovnání, kdy český tým dohrával zápas o deseti hráčích, když se ve vápně po přihrávce uvolnil mladý hráč Gavi a nedal z otočky gólmanu Vaclíkovi, střelou k tyči, žádnou šanci 1:1.

Do druhého poločasu došlo u obou týmů ke střídání. Španělé začali důrazně a aktivně. Ale hned v úvodu kopali Češi po kombinaci rohový kop, který hosté bez problémů odvrátili. V 54. minutě se po přihrávce Havla, dostal  Kuchta po levé straně velkého vápna do vyložené gólové šance, ale místo aby loboval míč přes vyběhnuvšího gólmana Simóna, volil střelu, která těsné minula levou tyč.

První šanci si vypracovali v druhém poločase hosté, kdy Dani Olmo, po rychlém brejku a přihrávce od střídající Torrese, se nedokázal přesně trefit do branky.

Češi střídají, rovněž hosté tři hráče. Moc nescházelo, aby se soupeř dostal po chybě domácí obrany do vedení, ale následná střela Asonsia z levé strany  vápna, se odrazila od tyče do hry.

V 66. minutě se opět radovali z vedení Češi po hrubé chybě hostující obrány, to zařídil po rychlém uniku Kuchta, když posla míč podél vyběhnuvšího brankáře hostí do branky 2:1.

V závěrečních minutách se ještě Španělé snažili aspoň o vyrovnání, jenže jejich důraznou gólovou snahu brankář Vaclík několikrát vychytal.

Přesto se v 90. minutě radovali hosté, kdy se střela Martíneze z levé strany velkého vápna, odrazila od břevna a tyče, těsně za brankovou čáru 2:2.

Tisková konference trenér Jaroslav Šilhavý po utkání:

Asistent trenéra Jiří Chytrý po utkání:

Český tým si zaslouženě vybojoval proti významnému Evropskému týmu bod, celkem má v elitní tabulce Ligy národů 4. body a druhé místo za Portugalskem. Češi se přesunou letecky v úterý do Lisabonu, kde sehrají 9. června od 20:45 utkání proti Portugalsku. Následně do Málagy, kde se střetnou v odvetě 12. června se Španělskem od 20: 45. Oba zápasy přenáší přímým přenosem ČT sport.

Liga národů – skupina A2

Česko – Španělsko 2:2 (1:1)

Branky: 4. Pešek, 66. Kuchta – 45.+3 Gavi, 90. Martínez. ŽK: Coufal – Rodri. Rozhodčí: Letexier – Mugnier, Rahmouni (vš. Francie). Diváci: 18 245.

ČR: Vaclík – Zima, Brabec, Matějů – Coufal, Sadílek, Souček, Zelený (24. Jankto, 46. Havel) – Pešek (59. Hložek), Kuchta (78. Jurečka), Lingr (59. Černý). Trnér: Šilhavý.

Španělsko: Unai Simón – Carvajal, Eric García, I. Martínez, Alonso – Gavi, Rodri (61. Busquets), Koke (72. Llorente) – Sarabia (46. Torres), de Tomás (61. Morata), Olmo (61. Asensio). Trenér: Enrigue