Češi porazili Švýcarsko v Lize mistrů

Česká fotbalová reprezentace vyhrála v úvodním utkání elitní skupiny Ligy národů nad Švýcarskem v pražském Edenu 2:1. Z vedení se radovali Češi již v úvodu, kdy se po hezké kombinaci prosadil střelecky z malého vápna Jiří Kuchta. Soupeř odpověděl vyrovnáním v závěru prvního poločasu Okaforem. Nakonec si Češi připsali výhru, vlastním gólem soupeře a zvítězili o jeden gól.

Do první gólové šance se dostal hostující Vargas, ale jeho tečovaný míč z blízka vychytal brankář Tomáš Vaclík.

V 10. minutě po chybě domácí obrany po centru a úniku, se snažil skórovat Embolo, ale jeho snahu zlikvidoval včasným vyběhnutím brankář Vaclík.

Následně kopali Češi po rychlé kombinaci rohový kop, který hosté odvrátili do protiútoku, a moc nescházelo, aby se ujali vedení po centru z levé strany velkého vápna, jenže míč, nezpracoval hlavou z malého vápna Xhaka.

Češi se následně ujali vedení po dlouhém vhazování Vladimíra Coufala, míč si zpracoval na hranici malého vápna Jiří Kuchta a dorážkou skóroval 1:0.

V následujících minutách se hostující tým snažil o vyrovnání po třech rohových kopech, a následních centrech, přesto se neprosadil, protože česká defenzíva je do žádné gólové příležitosti nepustila.

V závěru prvního poločasu se oba týmy sice snažili, ještě skórovat, během několika minut se dvakrát snažil, Jakub Jankto, nejprve v 27. minutě a 34. minutě, jenže jeho pokusy brankář Sommer zlikvidoval.

Nakonec se prosadili hosté a vyrovnali ve 44. minutě po centru z pravé strany, se míč ze skrumáže ve vápně odrazil na kopačku Okafora, který se uvolnil, ale trefil břevno, od kterého se míč odrazil do sítě a brankáři Vaclíkovi, šanci nedal a vyrovnal 1:1.

Do druhého poločasu nedošlo oboustranně ke střídání. Oba týmy začali velice opatrně, přesto byli dost aktivní hosté, ale Souček odvrátil střelu od brankové čary, nabíhajícího Widmera. Na druhé straně měl šanci v 54. minutě Adam Hložek, který po Sadílkově přihrávce ve vápně, trefil hostujícího obránce, odražený míč, těsně minul pravou tyč. Následně se snažil z rohu o vedení Coufal, ale trefil z dvaceti metrů pravou tyč.

V 58. minutě se radovali po neustálém herním tlaku z vedení Češi, po hrubé chybě hostů před brankou, když Janktův centr z pravé strany tečoval Sowa do vlastní branky 2:1.

Po sedmi minutách se mohli, ale radovat z vyrovnání hosté, jenže střelu střídajícího Shaqiri vyrazil na roh, perfektním zákrokem brankář Vaclík.

V dalším průběhu druhého poločasu měli oba týmy několik gólových šancí, které převážně končili nepřesnou přihrávkou na hranici velkého vápna, nebo zbytečnou ztrátou míče v rozhodujícím okamžiku.

Dvacet minut před koncem, byl zápas přerušen, hlavní sudí Siebert nemohl pokračovat z důvodu zranění, takže došlo ke střídání ze strany rozhodčích. Zároveň došlo ke střídání, do hry se zapojili dva noví hráči na obou stranách. Za Česko Pešek a Lingr, Za Švýcarsko Shaqiri a Zuber.

V sedmém minutovém nastavení se již gólově nic nestalo, Český tým si vedení uhájil, Švýcaři se ale snažili aspoň o vyrovnání, ale důsledná česká obrana jejich pokusy bez problémů odvracela.

Nakonec se radoval Český tým, včetně fanoušků a příznivců reprezentace, který dokázal zvítězit nad švýcarským celkem, zaslouženě, připsal si tři body a v tabulce figuruje na prvním místě.  V neděli je čeká další těžký soupeř z elitní skupiny A2 v pražském Edenu od 21:00 hodin Španělsko.

Tisková konference trenér ČR Jaroslav Šilhavý po utkání:

Tisková konference trenér Švýcarska Murat Yakin po utkání:

V dalším hraném utkání remizovalo Španělsko doma s Portugalskem 1:1.

UEFA Liga národů – skupina A2

Česko – Švýcarsko 2:1 (1:1)

Branky: 11. Kuchta, 58. Sow vl. – 44. Okafor. ŽK: Brabec, Krejčí ml. – Elvedi, Schär. Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn – Fritz (vš. Německo). Diváků 12 263.

ČR: Vaclík – Zima, Brabec, Krejčí ml. – Coufal, Sadílek (84. Kalvach), Souček, Zelený (87. Matějů) – Jankto (67. Lingr), Kuchta (68. Pešek), Hložek (87. Jurečka). Trenér: Šilhavý.

Švýcarsko: Sommer – Widmer, Elvedi, Schär, Rodriguez (87. Lotomba) – Sow (68. Zuber), Freuler, Xhaka, Vargas (87. Seferović) – Okafor (68. Shaqiri), Embolo (90.+2 Gavranović). Trenér: Yakin.