Pastrňak se v prvním utkání prosadil

Česká hokejová reprezentace porazila Lotyško 5:1. Největší zásluhu má David Pastrňák se dvěma brankami, který se podílel na zvýšeně herní aktivitě. Hned v první třetině si Češi vypracovali pěti brankový náskok.
Češi začali utkání po porážce s Rakouskem velice důrazně. Hned v úvodu se ujali vedení z přesilovky, kdy po přihrávce Hertla, tečoval Hynek Zahorna do branky 1:0.
Následně se uvolnil Pastrňák, který našel přesnou přihrávku  volného Červenku, jeho střela proletěla do prázdné branky 2:0.
Lotyši se sice taky snažili, ale jejich hra postrádala, aktivitu a po kombinaci přesnou a nechytatelnou střelu.
Na třetí brance se gólově prosadilo, čtvrté týmové složení, kdy Špaček našel na modré čáře najíždějícího Merzlikince, který se probil přes obránce a bekhendovou střelou prostřelil brankáře 3:0.
Češi v dalších minutách svojí aktivní hrou nepolevili, vypracovali si další brankové šance, které Lotiši, někdy těžko odvraceli. Nebo vše vychytal brankář Merzlikins.
V závěru první třetiny se Češi radovali po čtvrté, kdy se uvolnil perfektní kličkou přes obránce Hertl, následnou střelu po vyražení, poslal bez přípravy za brankovou čáru 4:0.
Češi se ale ještě snažili o navýšení skóre v samotném závěru prvního dějství, což se nakonec podařilo, po přihrávce Krejčího na Pastrňáka, ten se z blízka gólově prosadil 5:0.
Do kabiny odcházeli čeští hráči velice spokojeně, naopak Lotyši zklamaně.
Lotyšský kouč Vitolins udělal do druhé třetiny změnu, stáhl brankáře  Merzlikinse, které ho nahradil Silovs. Češi se, ale opět, víc zaměřili na zajištěnou defenzivu, která dělala soupeři dost problémů.
Velice dobře se představil svým výkonem, brankář Vejmelka, který jakýkoliv pokus Lotyšů ve spolupráci s obranou, s přehledem likvidoval. Takže druhá třetina skončila bez branek.
Do třetího dějství nastoupil čeští hráči spokojeně a opět aktivně, přesto se dosavadní výsledek změnil, po hezké kombinaci, přihrávkách, se trefil umístněnou střelou pod horní brankovou tyč Kulda, zároveň upravil výsledek na 5:1.
Češi potřebovali po předchozích výsledcích plně bodovat, to se zaslouženě, po výborném výkonu, potvrdilo. Tím se posunuli v tabulce skupiny B na čtvrté místo za Spojené státy.
Michal Kempný, Matěj Stránský po utkání:
ČESKO – LOTYŠSKO 5:1 (5:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Zohorna (Hertl, Sklenička), 5. Červenka (Pastrňák, Krejčí), 7. Špaček (Flek), 17. Hertl (Zohorna, Blümel), 19. Pastrňák (Krejčí, Červenka) – 42. C(Ri. Bukarts, Džerinš).
Rozhodčí: Lawrence (CAN), MacFarlane (USA) – Weise Kroyer (DEN), Obwegeser (SUI). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5 711. Nejlepší hráči: David Krejčí – Arturs Silovs.
Česko: Vejmelka – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Šimek, Sklenička, Jordán, Jiříček – Červenka, Krejčí, Pastrňáka – Blümel, Hertl, Zohorna – Smejkal, Černoch, Vrána – Flek, Špaček, Stránský. Trenér:  K. Jalonen.
Lotyšsko: Merzlikins (21. Silovs) – Zile, Jaks, Rubins, Kulda, Sotnieks, Čukste, Bergmanis, Mamčics – Keninš, Balcers, Abols – Džerinš, Dzierkals, Ri. Bukarts – Batna, Ro. Bukarts, Marenis – Smirnovs, Jelisejevs, Krastenbergs. Trenér: H. Vitolins.