Hráčem sezony Holeš, mezi trenéry uspěl Bílek. Osobností ligy Matějovský

Ligová fotbalová asociace zveřejnila vítěze individuálních anket za ročník 2021/22. Nejlepším hráčem sezony byl v hlasování trenérů a kapitánů ligových klubů a také zástupců médií zvolen záložník Slavie Tomáš Holeš. V kategorii trenérů uspěl plzeňský Michal Bílek, který dovedl svůj tým k titulu. Osobností ligy je záložník Mladé Boleslavi Marek Matějovský.
Hráč sezony

 1. Tomáš Holeš (Slavia) – 100 bodů
 2. Adam Hložek (Sparta) – 68
 3. Jindřich Staněk (Plzeň) – 64
 4. Jean-David Beauguel (Plzeň) – 51
 5. Alexander Bah (Slavia) – 15
 6. Ondřej Lingr (Slavia) – 13
 7. Adam Vlkanova (Hr. Králové) – 12
 8. Václav Jurečka (Slovácko) – 9
 9. Lukáš Hejda (Plzeň) – 8
 10. Dávid Hancko (Sparta) – 3
 11. Paixao da Silva Ewerton (Ml. Boleslav) – 3
 12. Jhon Mosquera, Milan Havel (oba Plzeň) – 2
 13. Ladislav Almási (Ostrava) – 2
 14. Lukáš Kalvach (Plzeň) – 1
Tomáš Holeš – profil
Stěžejní článek slávistické sestavy. Prakticky nepostradatelný. Když trenéru Trpišovskému chyběl, na hře Pražanů to bylo znát. K devětadvacetiletému záložníkovi pasuje parafráze notoricky známých slov ze znělky legendárního krimiseriálu Kobra 11. Jeho revírem je střed pole, jeho tempo je vražedné, jeho nepřáteli jsou útočící i bránící soupeři. Správná „šestka“ – defenzívní štít – totiž musí umět akce bořit i pomáhat zakládat. Holeš ale všech dvacet šest utkání z letošní sezony FORTUNA:LIGY nestrávil na postu uprostřed hřiště. Když to situace vyžadovala, zaskočil na stoperu. Jeho absence v záloze se ale na výkonu Slavie negativně projevovala. Druhého takového hráče k dispozici neměla. Rodák z Nového Města na Moravě mohl v závěru ročníku promluvit do boje o titul. Kdyby v Ostravě z trestného kopu mířil o kousek níž, o mistrovi by se v nadstavbové skupině zřejmě rozhodovalo až v posledním kole.

Trenér sezony
 1. Michal Bílek (Plzeň) – 127 bodů
 2. Miroslav Koubek (Hr. Králové) – 93
 3. Jindřich Trpišovský (Slavia) – 72
 4. Martin Svědík (Slovácko) – 60
 5. David Horejš (Č. Budějovice), Pavel Vrba (Sparta) – 1
Michal Bílek – profil
Jestli někdo před sezonou patřil k hlavním kandidátům na titul, Plzeň to rozhodně nebyla. Plácla si ale s prvotřídním stratégem, který se postaral o to, že klub ze západu Čech předčil obě pražská „S“. Michal Bílek přesně věděl, co si s týmem může a nemůže dovolit. Jaká hra dovede Viktorii k úspěchům, včetně toho největšího – titulového. Viktoria se prezentovala zodpovědnou defenzívou v čele se skvěle chytajícím Staňkem, ale i efektním útokem. Co na tom, že ji Slavia i Sparta předčily v počtu vstřelených branek. Plzeňští za celý ročník prohráli pouze dvakrát, inkasovali nejméně gólů a – na rozdíl od největšího konkurenta Slavie – neklopýtali v klíčové skupině o titul. Sečteno podrženo, sedmapadesátiletý Bílek dovedl viktoriány k šestému primátu za posledních dvanáct let.

Cizinec sezony
 1. Jean-David Beauguel (Plzeň) – 137 bodů
 2. Alexander Bah (Slavia) – 88
 3. Paixao da Silva Ewerton (Ml. Boleslav) – 45
 4. Dávid Hancko (Sparta) – 24
 5. Ladislav Almási (Ostrava) – 15
 6. Jhon Mosquera (Plzeň) – 11
 7. Ivan Schranz (Slavia) – 7
 8. Eduardo Santos (Karviná / Plzeň) – 5
 9. Yira Sor (Ostrava / Slavia), Ibrahim Traore (Slavia) – 5
 10. Peter Olayinka (Slavia) – 5
 11. Nicolae Stanciu (Slavia) – 3
 12. Fortune Bassey (Č. Budějovice) – 2
 13. Taras Kačaraba (Slavia), Cadu (Pardubice) – 1
Jean-David Beauguel – profil
Výčet gólů Jeana-Davida Beauguela za tři a půl sezony v Plzni: šest, šest, dvanáct, osmnáct. Vzestupnou tendenci produktivity korunoval třicetiletý Francouz titulem mistra FORTUNA:LIGY. Západočechům k němu ve dvaatřiceti zápasech pomohl osmnácti góly. Před posledním kolem nadstavby má tak velkou šanci přidat ke kolektivnímu ocenění i to individuální. Na druhého Jurečku ze Slovácka si v tabulce střelců drží jednobrankový náskok. Odchovanec Toulouse měří bez čtyř centimetrů dva metry, silný ale není pouze ve vzduchu při hlavičkových soubojích. Zvládá i těžké kopy. Stačí se podívat na jeho vítěznou trefu v nakonec rozhodujícím duelu proti Hradci. Po dvaceti minutách zakončoval z ostrého úhlu, balon ale přesto poslal pod břevno. V dramatickém závěru bitvy se Slavií zase prokázal pevné nervy a utaženým pokusem k tyči z penalty zařídil Viktorii klíčovou remízu. Beauguelovi v Plzni sedla spolupráce s trenérem Bílkem, kterého znal už z angažmá ve Zlíně. Jestli pod ním bude hrát i v příští sezoně, je otázkou. Zatím to vypadá, že spíše ne.

Objev sezony
 1. David Jurásek (Ml. Boleslav / Slavia) – 75 bodů
 2. Yira Sor (Ostrava / Slavia) – 68
 3. David Tkáč (Zlín) – 51
 4. Aiham Ousou (Slavia) – 40
 5. Daniel Samek (Slavia) – 28
 6. Václav Sejk (Teplice) – 21
 7. Filip Vecheta (Slovácko) – 10
 8. Filip Kubala (Hr. Králové) – 6
 9. Kryštof Daněk (Olomouc) – 6
 10. Michal Černák (Jablonec), Rafiu Durosinmi (Karviná) – 4
 11. Jáchym Šíp (Olomouc) – 4
 12. Daniel Fila (Ml. Boleslav / Slavia), Jakub Markovič (Slavia), Jiří Borek (Slovácko), David Pech (Ml. Boleslav) – 2
 13. Robin Hranáč (Pardubice) – 1
David Jurásek
Když si jej Slavia v zimě vytáhla z Mladé Boleslavi, trefila jackpot. Davidu Juráskovi bude v srpnu teprve dvaadvacet let a na levém kraji obranné čtveřice se ukázal jako velká naděje do budoucna. Pokud nastoupil, podal spolehlivý výkon. Doplnit ho dokázal i krásným gólem. V prvním zápase skupiny o titul proti Hradci Králové se z první opřel do centru letícího vzduchem a těžký kop umístil za vzdálenější tyč. Jeden z nejpohlednějších momentů celého ročníku. A takových může Jurásek v příštích letech předvést ještě víc. Přitom ještě minulou sezonu kopal FORTUNA:NÁRODNÍ LIGU za Prostějov. Na Hané z něj pomohli udělat jednoho z největších talentů české fotbalové scény. Jak zaujme Jurásek dál?

Osobnost sezony
 1. Marek Matějovský (Ml. Boleslav) – 111 bodů
 2. Tomáš Hübschman (Jablonec) – 66
 3. Milan Petržela (Slovácko) – 33
 4. Jan Laštůvka (Ostrava) – 24
 5. Michal Kadlec (Slovácko) – 21
 6. Bořek Dočkal (Sparta) – 17
 7. Josef Jindřišek (Bohemians) – 16
 8. Roman Hubník (Olomouc) – 12
 9. Lukáš Hejda (Plzeň) – 7
 10. Tomáš Holeš (Slavia) – 7
 11. Ondřej Kúdela (Slavia) – 6
 12. Dávid Hancko (Sparta) – 5
 13. Michal Papadopulos (Karviná), Jan Sýkora (Plzeň) – 4
 14. Jakub Rada (Hr. Králové) – 4
 15. Theodor Gebre Selassie (Liberec) – 4
 16. Jean-David Beauguel (Plzeň) – 3
 17. Tomáš Grigar (Teplice) – 3
 18. David Hovorka (Slavia) – 2
 19. Jan Jeřábek (Pardubice), Stanislav Tecl (Slavia) – 2
 20. Ibrahim Traore (Slavia) – 1
Marek Matějovský
Třetí nejstarší hráč letošního ročníku FORTUNA:LIGY. Ztělesněná zkušenost. Marku Matějovskému bylo sice v prosinci čtyřicet, tempo české nejvyšší soutěže ale pořád stíhá. Rodák ze Staré Boleslavi dokazuje, že nemusíte být rychlík, který je na trávníku hned tam a hned zase jinde. Stačí, když to máte, jak se říká, v noze. Umíte vymyslet kvalitní, překvapivou přihrávku, posunout spoluhráče do šance. Matějovský byl v uplynulé sezoně mozkem mladoboleslavské zálohy. Opět – pošesté za sebou. Ve městě automobilů působí od roku 2016. Kromě nahrávek nezapomněl bývalý reprezentant ani zakončovat. V polovině února proti Olomouci napřáhl zpoza vápna a za jeho střelou k levé tyči se domácí brankář Stejskal jen ohlédl. V případě Marka Matějovského je věk jen číslo, pro Boleslav má jeho přítomnost na hřišti pořád velkou cenu.

Hráč sezony podle hlasování fanoušků
 1. Adam Hložek (Sparta)
 2. Ondřej Lingr (Slavia)
 3. Daniel Samek (Slavia)
 4. Adam Vlkanova (Hr. Králové)
 5. Alexander Bah (Slavia)
 6. Jindřich Stanek (Plzeň)
 7. Stanislav Tecl (Slavia)
 8. Aleš Mandous (Slavia)
 9. Lukáš Havel (Č. Budějovice)
 10. Dávid Hancko (Sparta)
Adam Hložek
Hvězda ivančického rodáka stoupla v letošní sezoně FORTUNA:LIGY ještě výš. Sparta s ním a bez něj v sestavě, to byl velký rozdíl. Devatenáctiletý reprezentant plnil roli kreativního hráče na pomezí zálohy a útoku. Za třicet dva odehraných zápasů nastřílel osm branek a přidal třináct asistencí. Pravda, neměl tak gólový ročník jako loni, kdy se za devatenáct utkání prosadil hned patnáctkrát. Jeho celková produktivita je ale srovnatelná (loni 15+7, letos bez posledního zápasu 8+13). Kolem něj navíc přibylo vrstevníků, kteří s nejvyšší soutěží ještě nemají takové zkušenosti. Po plzeňském Beauguelovi je Hložek druhou nejproduktivnější tváří FORTUNA:LIGY. O talent z Letné je právem nemalý zájem v zahraničí. Kam půjde? To se uvidí.

Fotografie všech oceněných včetně těch oznámených již v pátek (autor: LFA), které můžete stáhnout zde: https://www.uschovna.cz/zasilka/YF5ML5VTPVCH36J6-TF4

Štěpán Hanuš,Ředitel komunikace a PR, LFA