Komuniké z jednání Disciplinární komise ze dne 12. 5. 2022

Disciplinární komise projednala tyto případy:
 
  1. Disciplinární komise zastavila disciplinární řízení s hráčem Ladislavem Krejčím ml. z klubu AC Sparta Praha po jeho druhé žluté kartě a následném vyloučení za domnělý přečin vyloučení pro druhé napomenutí v utkání 3. kola Skupiny o titul FINÁLE F:L proti FC Viktoria Plzeň.
Komentář předsedy DK LFA Richarda Bačka: „Hráč Sparty Ladislav Krejčí mladší byl vyloučen v utkání v Plzni po souboji s útočícím hráčem domácích. Sparťanský klub podal proti druhé žluté kartě protest, kterému dala Komise rozhodčích FAČR na svém úterním zasedání za pravdu a vedení soutěže proto protestu vyhovělo v plném rozsahu. I disciplinární komise po shlédnutí dostupných videozáběrů konstatovala shodně s Komisí rozhodčích FAČR, že v tomto případě nedošlo vůbec k porušení pravidel fotbalu, a tudíž nedošlo ke spáchání disciplinárního přečinu. Z tohoto důvodu došlo ke zjevné chybě rozhodčího a v takovém případě je na místě disciplinární řízení s hráčem zastavit. Stejně Disciplinární komise postupovala v případech Lukáše Vaňka z FK Ústí nad Labem vyloučeného v srpnu 2016 v utkání MOL Cupu nebo v případu hráče Jana Shejbala z FK Teplice z října 2019. Jedná se proto o jiný případ, než byl přestupek olomouckého hráče Falty z podzimu 2018, kdy došlo k porušení pravidel fotbalu, které bylo následně nesprávně vyhodnoceno rozhodčím v podobě nesprávného typu uděleného osobního trestu na hrací ploše.“
  1. Disciplinární komise uložila trest zastavení závodní činnosti na 1 soutěžní utkání hráčům:
               FORTUNA:LIGA – Skupina o titul
  • Pavel Bucha (FC Viktoria Plzeň) – ČK.
               FORTUNA:LIGA – Skupina o záchranu
  • Lukáš Bartošák (MFK Karviná) – ČK.
 
Pozn. Hráči Pavel Bucha i Lukáš Bartošák si své tresty odpykali v utkáních 4. kola FINÁLE F:L.
  1. Disciplinární komise potrestala klub FC Viktoria Plzeň za nesportovní chování fanoušků (použití pyrotechniky a nevhodné pokřiky fanoušků) v utkání 2. kola Skupiny o titul FINÁLE F:L proti SK Slavia Praha peněžitou pokutou ve výši 40 tisíc korun.
  2. Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky vedoucí k přerušení utkání na dobu více než tří minut, nevhodné masové pokřiky a projevy fanoušků a jiných osob, rasistické projevy fanoušků na adresu hráče hostů, vhazování předmětů na hrací plochu, nezamezení vstupu neoprávněným osobám na hrací plochu a do prostoru vyhrazených družstvům a výtržnosti fanoušků např. v podobě rozdělávání ohňů na tribuně) v utkání 2. kola Skupiny o titul FINÁLE F:L proti FC Viktoria Plzeň peněžitou pokutou ve výši 300 tisíc korun a trestem podmíněného uzavření části Hlavní tribuny (sektorů 101, 102 a 103) a Tribuny Sever (sektory 106, 107, 108, 109 a 110) na 1 soutěžní utkání se zkušební dobou na 2 domácí soutěžní utkání.
Komentář předsedy DK LFA Richarda Bačka: „Disciplinární komise po vyhodnocení všech podkladů rozhodla, že se domácí klub a jeho fanoušci provinili celou řadou přestupků proti disciplinárnímu řádu. Při stanovení výše peněžitého trestu disciplinární komise přihlédla k tomu, že pořádající klub identifikoval a potrestal několik diváků, kteří se provinili vniknutím na hrací plochu a vhazováním plastových láhví, a přijal další opatření k zabránění podobnému jednání. Disciplinární komise přesto musí dát signál, že takové chování nelze na ligových stadionech tolerovat, a proto doplnila peněžitý trest o podmíněný trest uzavření Tribuny sever a části Hlavní tribuny na jedno soutěžní utkání s podmínkou, která bude platit pro poslední domácí zápas Slavie v této sezóně a první domácí zápas v sezóně následující. Podmíněný trest je udělen primárně za vhazování předmětů na hrací plochu, masivní použití pyrotechniky vedoucí již poněkolikáté v této sezóně k dlouhému přerušení utkání a rozdělávání otevřených ohňů. Nicméně proměnění podmínky hrozí i v případě jakéhokoliv jiného závažnějšího disciplinárního přečinu. Doufejme, že tento trest splní i svoji preventivní funkci, a nejen příznivci Slavie, ale i příznivci ostatních klubů se podobného chování vyvarují.“
  1. Disciplinární komise uložila generálnímu řediteli klubu FC Viktoria Plzeň panu Adolfu Šádkovi za disciplinární přečin pohoršující, urážlivé nebo ponižující chování v utkání 2. kola Skupiny o titul FINÁLE F:L proti SK Slavia Praha trest peněžité pokuty ve výši 40 tisíc korun.
  2. Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem FC Baník Ostrava za porušení povinností pořadatele (pronesení a použití pyrotechniky) v utkání 3. kola Skupiny o titul FINÁLE F:L proti FC Hradec Králové.
  3. Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem AC Sparta Praha za nesportovní chování fanoušků (použití pyrotechniky a výtržnosti fanoušků) v souvislosti s neodehraným utkání finále MOL Cupu proti 1. FC Slovácko.
  4. Příští zasedání DK LFA se uskuteční ve čtvrtek 19. 5. 2022 od 14 hodin v Praze.
Štěpán Hanuš, Ředitel komunikace a PR, LFA