Bojovnost se vyplatila. Aneb jak Třinec v detailech předčil Spartu

  1. dubna 2022 – Mistrovský hattrick je dokonán, Třinec dál vládne tuzemské extralize. A vedle hráčského umu, propracované taktiky a systému, který týmu vštípil odcházející kouč Václav Varaďa, byla klíčovou esencí pro úspěch rovněž bojovnost. Ve všech 12 vítězných zápasech, které Oceláři na cestě za titulem potřebovali, získali ve statistice Radegast Index víc bodů než jejich soupeř.Během měsíce a půl dlouhého play off se jen dvakrát stalo, že by je protivník v RI bodech předčil – šlo přitom až o soka z finále, pražskou Spartu. A že závěrečná série byla vskutku vyrovnaná, dokazuje i bilance RI bodů ze čtvrtečního rozhodujícího mače, ve kterém Třinec vyhrál jen těsně 22:21. Mimochodem v celém play off je počet nasbíraných bodů obou finalistů rovněž tuze těsný 348:344 pro Třinec. „Neměli jsme hráče, kteří by se ofenzivně utrhli. Ale naši kluci v sobě mají touhu vítězit. Věřím, že jsme to spolu s kolegy v nich vybudovali. Charaktery byly skvělé, byli jsme opravdu jako jeden tým. Vážím si, že mužstvo pode mnou chtělo vyhrávat,“ řekl Varaďa.
Třineckou bojovnost a zarputilost personifikují obránci David Musil a Tomáš Kundrátek, kteří během play off shodně nasbírali 50 bodů RI, nejvíc z celé soutěže. Jen pro srovnání: v základní části vyhrál Radegast Index Richard Nedomlel z Hradce Králové s 215 body, měl tedy průměr 3,84 bodu na zápas, Musil a Kundrátek mají v play off průměr 3,57. Teď se ale klidně toto trio bojovníků může potkat v reprezentaci a třeba Kundrátek je bezesporu jedním z vážných adeptů na cenu pro nejlepšího hráče play off.
Do úspěšné třinecké mozaiky ale zapadají i další „nenápadné“ výkony – Aron Chmielewski rozdal v play off ze všech hráčů nejvíc hitů (19), což je u útočníka až překvapivé zjištění. „Sparta měla skvělý tým plných výborných individualit a možná byla hokejovější než my. Ale my jsme ukázali, že umíme vyhrávat zápasy, v nichž nejsme lepší. A to rozhodlo,“ řekl třinecký útočník Michal Kovařčík.

 

Ve všech třech parametrech, které určují Radegast Index, byl Třinec v play off o drobný kousek úspěšnější než Sparta. Měl vyšší průměr rozdaných hitů na zápas (6,93 vs. 6,44), vyšší průměrný počet zblokovaných střel (13,64 vs. 12,88) i vyšší počet +/- bodů (60 vs. 35). Oceláři si i jako jediný celek ve vyřazovacích bojích udrželi průměr inkasovaných branek pod magickým číslem dva (1,5 vs. 2,44). A i tyto statistické dávají odpověď, proč právě hokejisté Třince znovu nad hlavu zvedli Masarykův pohár. „Říká se, že Třinec je tým hvězd, ale když vlezete do šatny, nepřijde vám, že by se někdo choval jako hvězda. Každý tam pracuje a všichni mluví o tom, že se musí hrát trpělivě a defenzivně. Nikdo se nehonil za góly, body. Nikdo nebyl naštvaný, když dostal špatnou nahrávku. To je důležité. Tým držel pospolu a byl jako rodina,“ popsal třinecký útočník Vladimír Svačina.
Statistiku Radegast Index můžete sledovat na www.radegastindex.cz
Tomáš Klečka, Concept One, 

Foto: www.sportovnizurnal.cz