Chodecká špička se utká v Dudincích

Po Poděbradech čeká o nadcházejícím víkendu nejlepší české chodce a chodkyně další národní šampionát. Tentokrát se utkají v Dudincích o tituly na trati 35 kilometrů.
V kategorii mužů obhajuje titul z šampionátu v Banské Bystrici Vít Hlaváč. Statistický osobní rekord si ovšem vytvořil při padesátce v Dudincích, kde procházel metou 35. kilometrů v čase 2:41:26, čímž stanovil základní národní rekord na této distanci. Díky svému času z padesátky má už Hlaváč splněný nominační požadavek pro start na mistrovství Evropy v Mnichově. Pokud by však chtěl usilovat o ostrý limit pro start na mistrovství světa v Eugene, musel by cílit na čas 2:33, což by znamenalo výrazné posunutí osobního rekordu. Na trati 35 kilometrů už letos jednou startoval, při mistrovství světa chodeckých družstev v ománském Maskatu dokončil v horkém počasí závod na 21. místě v čase 2:43:14.
Lukáš Gdula byl při loňském domácím šampionátu na 35 kilometrů stříbrný. Také on má ovšem osobák z dudinské padesátky, kde byl na pětatřicítce za 2:43.56. Na rozdíl od Hlaváče zatím nemá splněné nominační požadavky pro žádný z mezinárodních vrcholů nadcházející sezóny. Ostrý limit pro start na mistrovství Evropy v Mnichově je 2:35:30.
Jaromír Morávek je sice stále ještě juniorem, ale loni už si zkusil i pětatřicítku, a nakonec z toho byl mistrovský bronz mezi dospělými v čase 2:54:30. Na startu by tak měli být všichni tři medailisté z loňského šampionátu.
Zajímavé bude sledovat i závod žen. Papírovou favoritkou je olympionička Tereza Ďurdiaková. Ta loni získala titul a stanovila základní národní rekord na hodnotě 2:51:50. Navíc si díky tomuto výkonu zajistila účast na mistrovství světa v Eugene i na evropském šampionátu v Mnichově. Podruhé v kariéře tuto porci kilometrů absolvovala na březnovém ME družstev v Maskatu, kde skončila v extrémních podmínkách devatenáctá za 3:19:21.
Pro letošní rok však svěřenkyni trenéra Iva Pitáka vyrostla zdatná konkurentka v osobě dvojnásobné medailistky z loňských mezinárodních mládežnických vrcholů Elišce Martínkové. Ta zvládla přechod z juniorské do dospělé kategorie na výbornou, když na dvacítce v Poděbradech dokázala dokonce Ďurdiakovou porazit, a navíc splnit obrovským osobákem 1:30:53 ostré limity pro Eugene i Mnichov. Minulý týden si pak se svou zkušenější kolegyní poradila i při desítce v Olomouci. Otázkou je, jak si poradí s porcí pětatřiceti kilometrů. Loni už si v rámci MČR tuto vzdálenost zkusila, ale závod nedokončila. Ostrý limit pro Eugene je stanoven na 2:54. Pro Mnichov je nutné zajít 2:55 a lépe.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department. ČAS