Je tu velké finále. A v něm kluby, které ví, jak důležitá je bojovnost.

  1. dubna 2022 – Po cestě za hokejovým trůnem už kráčí jen dva poslední celky. Zároveň ale celky, které na oné pouti za titulem prokázaly vedle technických dovedností i největší bojovnost a odhodlání. Ve statistice Radegast index (RI), která právě zohledňuje bojovnost týmů, totiž Třinec i Sparta v play off předčily své soupeře hned sedmkrát a po zásluze jsou tak oba týmy poměrně rychle ve finále.
Že je mezi bojovností a výhrami v play off zásadní spojitost, dokazuje rovněž celková bilance. Po semifinále platí, že v 41 z 46 odehraných zápasů (89 procent) včetně předkola zvítězil celek, který v duelu posbíral i více bodů RI. Zároveň semifinálové série opět ukázaly, jak klíčová je tolik zmiňovaná bojovnost i odhodlání a víra se nikdy nevzdávat. Tedy atributy, které Radegast v hokeji dlouhodobě oceňuje. Českobudějovický útočník Daniel Voženílek naskočil do série proti Spartě jen dva dny po opakované operaci zlomené čelisti. Hrál s celoobličejovým krytem, po každém zápase musel do nemocnice a kvůli kašovité stravě zhubl několik kilo. A přece dal ve třech duelech tři góly, tedy stejně jako za celou základní část. Od spoluhráčů si proto vysloužil přezdívku Terminátor.
Týmy Třince i Sparty zase shodně ve třetích duelech předvedly obdivuhodný obrat. Pár minut před koncem třetí třetiny ztrácely dva góly, stejně ale duel srovnaly a v prodloužení otočily. Že ale jejich protivníci z Mladé Boleslavi a Českých Budějovic byli skutečně blízko k vítězství, dokazuje také statistika Radegast index. Právě tyto duely jsou jedinými ze semifinálových sérií, které nevyhrál celek s vyšším počtem bodů RI.
A co lze očekávat od finále? Na jedné straně stojí obhájce titulu z Třince, který v letošním play off neprohrál zápas, v osmi duelech dostal jen sedm branek a gólman Ondřej Kacetl s průměrem 0,77 gólu na utkání vévodí statistikám. Na druhé straně je Sparta, která na extraligový triumf čeká 15 let. Doposud se opírala o útočné duo David Tomášek – Filip Chlapík, které pro změnu s 13 body vévodí statistikám produktivity. Jenže kvůli zranění kotníku pro Tomáška předčasně skončila sezona. „Pro mě je to očekávané finále, které však bude naprosto otevřenou záležitostí a velkým bojem. Jen těžko lze hledat favorita. Třinec dlouhodobě hraje defenzivním stylem. Má ho naučený, nacvičený a každý hráč jej do důsledku plní. Sparta hraje otevřenější hokej, ale je otázkou, jak tomu přistoupí ve finále. Záležet však bude hodně na brankářích a s angažováním Hudáčka Sparta velmi posílila,“ řekl Vladimír Vůjtek, bývalý reprezentační kouč Česka i Slovenska.
Statistiku Radegast Index můžete sledovat na www.radegastindex.cz.
Tomáš Klečka, Concept One, a.s.