Plochodrážní sezóna na Markétě startuje!

Závod mistrovství světa a juniorský světový šampionát, už poslední květnový víkend na pražské Markétě. A s novým promotérem to bude opravdu parádní sportovní podnik, ale také nezapomenutelný zážitek nejen pro fanoušky ploché dráhy!

Letos si připomínáme 65. výročí prvních závodů v ploché dráze na Markétě. V roce 1957 to bylo na ještě tehdejším lehkoatletickém stadionu. Atletům areál ale nevyhovoval pro nepříznivé povětrnostní podmínky, hodně tam foukalo, a tak byl v průběhu příštích dvou let přestavěn pro plošináře. A dnes slouží stadion hned dvěma sportům, spolu s plochou dráhou má tady zázemí Ragbyová akademie OLYMP Praha. A oba sportovní kluby letos pořádají vrcholné mezinárodní podniky – v květnu se tady v ploché dráze jede mistrovství světa, podzimní Markéta pak bude patřit evropskému ragby.
Plochodrážní sezóna tady bude zahájena v sobotu 9. dubna 2022 závody Přeboru ČR a Mistrovství ČR v kategorii 250 ccm. Kompletní kalendář dnes odhalil sportovní ředitel klubu Pavel Ondrašík: „Dráha a zázemí na první závody bude připraveno s výhledem na nejdůležitější závody sezóny, které nás čekají v květnu. Den po Velikonocích se česká plochodrážní špička utká o první extraligové body. Závěr května bude ve znamení závodů Speedway Grand Prix a následovat bude červnová 1. liga družstev, zářijové MČR juniorů do 21 let + MČR 125 ccm. Den po pardubické Zlaté přilbě se uskuteční tradiční Memoriál Luboše Tomíčka, sezónu uzavře závod MČR Flattrack, který bude doplněn o náborovou akci pro děti a mládež.“

 

Od letošního roku startují na Markétě nový projekt Talent Trophy, který je určen juniorům od 14 let. „Učíme jezdce základům a plochodrážním návykům. Závodníky máme rozděleny do skupin podle výkonnosti. Vedoucím Talent Trophy je Zdeněk Schneiderwind,“ prozradil Ondrašík k novému projektu. „Junioři do 21 let jsou konkurenceschopní na mezinárodní úrovni, mohou jezdit polskou ligu, která jim otevře dveře do budoucna. Nikdy není pozdě začít a my ukazujeme, že i ve 14 letech je možné začít s plochou dráhou. Rád bych pomohl předáváním vlastních zkušeností a svými slovy. Kluci poberou zkušenosti, naučí se zvyklostem a dostanou se do rytmu dospěláků,“ dodal Josef Franc, pro kterého budou letošní prioritou závody mistrovství světa na dlouhé ploché dráze.
Z pozice sportovního ředitele klubu představil Pavel Ondrašík soupisku pražské Markéty na extraligová klání. „Kromě Pepy France se jedná hlavně o juniory. Chtěli bychom jim dát možnost ukázat se v nejvyšší extraligové soutěži a zlepšit tak jejich výkonnost. Společně se tak na závodech prostřídají Jan Kvěch, Petr Chlupáč, Daniel Klíma, Jan Macek, Pavel Kuchař, nebo Jaroslav Vaníček.“ Mají za sebou náročnou zimní přípravu, kterou vedl šéftrenér Tomáš Topinka. Pořádali několik tréninkových kempů a závěrečné soustředění ve slovenské Žarnovici. „Děkujeme OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra za podporu, vynikající podmínky a skvělé zázemí na světové úrovni,“ zdůraznil Pavel Ondrašík.
Pomyslným vrcholem sezóny bude květnová FIM Speedway Grand Prix Czech Republic (SGP). Letos poprvé se tady uskuteční také úvodní závod mistrovství světa juniorů SGP2 podle nového systému. Dává nejlepším světovým jezdcům do 21 let vysněnou příležitost sdílet světla reflektorů s hvězdami SGP a jsou motivací, aby se i oni stali v dalších letech jejich součástí. Premiérový SGP2 bude prestižním tříkolovým seriálem. A právě úvodní podnik se koná na pražském stadionu Markéta v pátek 27. května večer před SGP.

„Auto klub Markéta při PSK Olymp patří mezi významné pořadatele plochodrážních závodů a jeho největším a nejsledovanějším podnikem bude určitě Speedway Grand Prix, která každoročně přiláká do hlavního města početné zástupy domácích i zahraničních fanoušků. A pro nás všechny je poctou, že v Praze bude startovat zbrusu nový světový šampionát juniorů. Můžeme se tak těšit na dva dny atraktivních závodů nejlepších jezdců planety, mezi nimiž nebude chybět ani český zástupce na divokou kartu,“ doplnil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky, který také poděkoval za podporu motocyklového sportu OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra.
Jak prozradil Pavel Ondrašík, Velká cena bude pro návštěvníky velmi atraktivní: „Pro fanoušky si nový promotér přichystal velkolepý program s novou moderní fan zónou, ve které se fanoušci mohou těšit na autogramiádu s jezdci, mezi kterými nebude chybět ani domácí zástupce v roli divoké karty, prezentaci trofeje pro mistra světa, kvíz pro fanoušky o zajímavé ceny, fotopointy u několika plochodrážních motorek a výstava o historii ploché dráhy.“ Přijďte, bude to stát za to! Motoristický svátek pro všechny fanoušky! Předprodej vstupenek probíhá už nyní na Ticketportalu, odkaz: https://www.ticketportal.cz/venue/Stadion-Marketa-U-Vojtesky-11-Praha-6

Tisková konference:

Termíny závodů na stadionu Markéta
09. 04. 2022
 15:00
Přebor ČR + MČR 250 ccm
19. 04. 2022
18:00
Extraliga družstev
27. 05. 2022
19:00
SGP2
28. 05. 2022
19:00
SGP
23. 06. 2022
18:00
1. liga družstev
06. 09. 2022
18:00
MČR juniorů do 21 let
26. 09. 2022
bude upřesněno
53. Memoriál Luboše Tomíčka
15. 10. 2022
bude upřesněno
MČR Flattrack
Extraligová soupiska Auto klubu Markéta
Manažer týmu: Tomáš Topinka
Josef Franc (nar. 18. 1. 1979)
Jan Kvěch (nar. 18. 10. 2001)
Petr Chlupáč (nar. 2. 7. 2002)
Daniel Klíma (nar. 30. 12. 2002)
Jan Macek (nar. 27. 4. 2001)
Pavel Kuchař (nar. 3. 6. 2004)
Jaroslav Vaníček (nar. 23. 8. 2006)
Nominační kritéria pro evropské a světové závody
Státní manažer: Zdeněk Schneiderwind
MS – krátká dráha:
SGP – kvalifikace:
Jan Kvěch – Žarnovica (11. 6.)
Václav Milík – Nagyhalasz (11. 6.)
Petr Chlupáč – Abensberg (6. 6.)
Nejlepší jezdec (mimo tři zmíněné) po úvodním závodě MČR (15. 4. 2022)
MS U-21 – kvalifikace:
Petr Chlupáč – Krško (7. 5.)
Jan Kvěch – Gislaved (7. 5.)
Nejlepší jezdec do 21 let (mimo zmíněné) z MČR (15. 4. 2022)

MS – dlouhá dráha:
MS na dlouhé dráze – kvalifikace
Josef Franc – Bielefeld (12. 6.)
Martin Málek – Bielefeld (12. 6.)
Hynek Štichauer – Bielefeld (12. 6.)
ME – krátká tráva:
ME jednotlivců – kvalifikace:
Václav Milík – Nagyhalasz (21. 5.)
Petr Chlupáč – Stralsund (30. 4.)
Místo obsazeno dle Komise ploché dráhy AČR
Dva nejlepší jezdci (mimo zmíněné) v průběžné klasifikaci Přeboru po závodě 16. 4. 
ME juniorů do 19 let – kvalifikace:
Jan Jeníček
Pavel Kuchař
Dva nejlepší jezdci z MČR U-19 

ME – trávnatá:
ME na travnaté dráze – semifinále:
Josef Franc – Werlte (23. 7.)
Martin Málek – Holsted (25. 6.)
Hynek Štichauer – Werlte (23. 7.)
Aktuality ze stadionu Markéta
Na stadionu Markéta v současnosti probíhají stavební úpravy v oblasti depa. Tradiční kopec, z kterého se kdysi jezdci roztlačovali při rozjezdu na start, je již minulostí. Vzhledem k tomu, že se v dnešní době kopec využíval převážně jen při trénincích a některých závodech, rozhodlo se vedení AKM společně s vlastníkem objektu OLYMP CS MV o jeho zrušení. Důvodem je vytvoření většího prostoru pro zázemí závodů Speedway Grand Prix. Nový promotér si v této oblasti klade vysoké nároky a do budoucna se předpokládá, že budou narůstat.
Speedway Grand Prix 2022
Jezdci SGP pro rok 2022
#95        Bartosz Zmazlik (POL)
#71        Maciej Janowski (POL)
#66        Fredrik Lindgren (SWE)
#108      Tai Woffinden (GBR)      
#30        Leon Madsen (DEN)
#46        Max Fricke (AUS)
#69        Jason Doyle (AUS)
#505      Robert Lambert (GBR)
#105      Anders Thomsen (DEN)
#54        Martin Vaculík (SVK)
#323      Pawel Przedpelski
#155      Mikkel Michelsen (DEN)
#692      Patryk Dudek (POL)
#25        Jack Holder (AUS)
#99        Dan Bewley.
Náhradníci SGP:
1 Andzejs Lebedevs (LAT)
2 Jakub Miskowiak (POL)
3 Mads Hansen (DEN)
4 Luke Becker (USA)
5 David Bellego (FRA)
Předprodej vstupenek
Od posledního březnového pondělí byla zrušena veškerá covidová opatření, a to nejen v kategorii sportu, ale i v oblasti cestování. To dovoluje pořadatelům přivítat na FIM Speedway GP of Czech Republic a FIM SGP2 of Czech Republic plnou kapacitu a spoustu domácích a zahraničních fanoušků. Cestování do České republiky je totiž také bez omezení. Kapacita stadionu se bude opět rozšiřovat pomocí mobilních tribun tak, aby byl uspokojen velký zájem o tuto významnou plochodrážní akci.
Pro fanoušky si nový promotér přichystal velkolepý program s novou moderní fan zónou, ve které se fanoušci mohou těšit na autogramiádu s jezdci, mezi kterými nebude chybět ani domácí zástupce v roli divoké karty, prezentaci trofeje pro mistra světa, kvíz pro fanoušky a také focení se u jedné z několika plochodrážních motorek. Samotná fan zóna bude otevřena při obou závodech zde v Praze, a to v pátek od 16:00 a v sobotu před otevřeným tréninkem pro veřejnost od 12:30.
Vstupenky na oba závody jsou v prodeji online prostřednictvím sítě Ticketportal, odkaz: https://www.ticketportal.cz/venue/Stadion-Marketa-U-Vojtesky-11-Praha-6 .
Ing. Eliška Rybenská, DiS.
 
Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha