Karty jsou rozdány

První kolo baseballové Extraligy je za námi. Chladné a deštivé počasí důkladně prověřilo všechny hráče a bohužel nedovolilo sehrát kompletní plánovaný program. Všechny zápasy byly bohaté na doběhy, dobré odpaly a také mety zdarma. V utkání Hluboká vs. Technika jich nadhazovači rozdali celkem 22, což je druhý nejvyšší počet v extraligovém utkání od roku 2016. K vidění byl také první homerun Martina Červenky a první walk off hit v podání Michala Zelenky z Tempa Praha. Tři výhry si připsali Draci Brno, po dvou pak Hroši a Sokol Hluboká.
Draci si, možná trochu překvapivě, celkem jasně poradili ve všech zápasech s Eagles Praha (9:6, 13:3, 15:12). „Jsem rád, že se nám podařily první tři výhry v sezóně a věřím, že budeme stejně pokračovat,“ pochvalovala si jedna z mladých tváří brněnského klubu Jakub Winkler. V nedělním utkání pražský tým ještě v dohrávce poslední směny za stavu 5:15 zabojoval, ale dokázal stáhnout jen na 12:15. Draci tak vykročili do nové baseballové sezóny tím nejlepším způsobem. Na straně Eagles samozřejmě spokojenost nevládla: „Série nevyšla v náš prospěch, chtěli jsme ji vyhrát, ale chyběly nám maličkosti. Hlavně dobrý odpal ve správnou chvíli, abychom dali víc bodů,“ rekapituloval víkend Marek Slabý, autor pěti hitů. První homerun po svém návratu do Extraligy odpálil Martin Červenka, ale určitě by tento dílčí úspěch vyměnil za úspěch celého týmu.

Kompletní sérii odehráli ještě Sokol Hluboká a Technika Brno. Sobotní zápas doprovázel padající sníh, domácí Sokolové ho měly plně pod kontrolou a zaznamenali tak úvodní výhru sezóny (11:3). Druhé utkání muselo být přeloženo na neděli, a tak si nováček z Techniky mohl i s fanoušky užít hned první víkend dvojnásobnou porci utkání. V tom prvním pak měli i důvod k radosti. Technika vložila všechny síly do závěrečné směny a z těsného vedení 8:7 uskočila na 13:7, což už se soupeři stáhnout nepodařilo. Sokolové však dokázali v následujícím střetnutí odpovědět a po výborném výkony Jamese Boyce a i díky homerunu Martina Mužíka podruhé v sérii vyhrát (5:1).
Dvě výhry (9:1, 5:3) ve dvou utkáních slavili Hroši Brno, kteří se v domácím prostředí dokázali poradit s Nuclears Třebíč. V úvodním duelu představili svou australskou nadhazovačskou posilu Jona Kennedyho, která byla i s dohazujícím Whiteheadem nad síly třebíčských pálkařů. „První zápas v sezoně byl skvělý, všichni nadhazovači skvěle zaházeli, a byl to skvělý start do nové sezóny,“ pochvaloval si brněnský David Fiala. Druhé utkání bylo velmi vyrovnané. Oba startující nadhazovači, v Hroších hostující Lukáš Ercoli, a za Třebíč již etablovaný Ryan Johnson, předváděli skvělé výkony. Zápas nakonec za stavu 3:3 rozhodl svým prvním homerunem v hroším dresu Petr Čech. „Druhý zápas házeli všichni nadhazovači výborně, naši mladí hráči hráli překvapivě dobře. Byl to vyrovnaný zápas, mohl vyhrát kdokoli, a já jsem rád za tuhle výhru,“ okomentoval utkání hráč, jenž před sezónou přestoupil do Hrochů z Arrows Ostrava. Nuclears měli naději na zvrat, ale obsazené mety zastavila dobře zahraná double play obrany Hrochů. Nedělní utkání v Třebíči muselo být z důvodu počasí odloženo.

Pouze jedno, ale za to nejdramatičtější utkání, sehrálo pražské Tempo s obhájcem titulu Arrows Ostrava. Plánované páteční i sobotní zápasy musely být kvůli zasněženému hřišti v Ostravě odloženy, a tak se v neděli v Praze čekal zajímavý zápas. Jako startující nadhazovači se představili hostující reprezentant Ondřej Satoria a v domácím dresu import Ethan Skuija. Do utkání se nakonec vzhledem k vyrovnanému skóre a panující zimě podívalo hned 9 nadhazovačů. Trochu překvapivě dohazoval za domácí Ondřej Vank:“Šel jsem na kopec s tím, že splním práci, kterou mi dal trenér. Dopadlo to v můj prospěch a všichni jsou spokojení, a i já jsem spokojený. Mám první win, takže super,“ radoval se český mládežnický reprezentant. Tempo si během duelu vybudovalo tříbodový náskok, avšak po sedmi směnách bylo srovnáno. O tom, že první letošní výhru bude slavit Tempo rozhodla dohrávka 9.směny a walk-off hit Michala Zelenky. „Hrálo se mi dobře. Počasí moc nepřálo, byla dost velká zima, ale zápas dopadl dobře,“ usmíval se po skončení utkání jeho hrdina, který v něm stáhl celkem 3 body. Další homerun do sbírky si připsal loňský nejlepší homerunář Extraligy Marek Minařík.
Další kolo by mělo začít v pátek 8.4., uvidíme, na jakých náhradních termínech se dohodnou kluby, které musely své zápasy odložit.
Všechny zápasy a výsledky:
Draci Brno – Eagles Praha 9:6, 13:3, 15:12
Sokol Hluboká – Technika Brno 11:3, 7:13, 5:1
Hroši Brno – Nuclears Třebíč 9:1, 5:3
Tempo Praha – Arrows Ostrava 7:6
Fotografie ze stadionů si můžete prohlédnout v naší fotobance zde
Evženie Votinská, Czech Baseball Association