Češi se mistrovství světa nezúčastní!

Čeští fotbalisté si na světovém šampionátu 2022 v Kataru nezahrají. V barážovém semifinále nedokázali vyhrát nad Švédskem, prohráli 0:1. Jedinou branku utkání vstřelil Robin Quaisson v druhém poločase prodloužení.
 Český národní tým měl před utkáním se Švédskem jediný cíl, vybojovat druhý postup na mistrovství světa 2022, první byl v roce 2006. Češi se představili v play off o MS potřetí a podruhé neuspěli. Takže ve světové fotbalové historii neporazili Švédsko ani ve čtvrtém utkání.
Trenér Šilhavý se dostal do nepříjemné situace, zejména když, nemohl nominovat z důvodu zranění, v prvním reprezentačním utkání letošního roku, kompletní obranné čtyřky z loňského evropského šampionátu a střelecky výborného útočníka Schicka.  Takže se rozhodl, hrát v základní sestavě na tři stopery ve složení Zima, Brabec, Holeš. Na hrot útoku nominoval Kuchtu a Hložka. Seveřané, rovněž postrádali kvůli karetnímu trestu nejlepšího střelce Ibrahimovice.
Před úvodním výkopem se na stadionu před více jak 50 tisíci diváky, zaujali, v barvách vlajky Ukrajiny, která byla napadena před měsíci ruskou invazi.
Utkání začali oba týmy aktivně a již v sedmé minutě si na Forsbergův rohový kop naběhl ve vápně Isak, jenže jeho následná střela, proletěla těsně nad břevnem. Po několika minutách zahrozili domácí podruhé, kdy našel Isak ve vápně volného Kulusevského, ale jeho hlavička nabyla přesná, skončila v pravé postranní síti.
Na druhé straně Součkova snaha skórovat, sražená střela skončila na boční síti, po následném rohovém kopu Sadílka v 11. minutě po chybě domácí obrany, Kuchta skóroval. Anglický hlavní sudí Oliver, ale gól neuznal, situaci konzultoval s video rozhodčím, který rozhodnutí potvrdil, když obránce Brabec fauloval ve skrumáži na malém vápně. Tak u českých hráčů a diváku nastalo velké zklamaný, kteří nepřijali rozhodnutí a skandovali „My chceme gól“.
V 15. minutě se vyznamenal hezkým zákrokem brankář Olsen, zlikvidoval Hložka přízemní střelu z hranice velkého vápna. V 27. minutě se Kuchta uvolnil po autovém vhazování přes domácí obranu, jeho následnou přihrávku na nabíhajícího Hložka, brankář Nilsson odvrátil na roh. Další nebezpečné šance si vypracovali Seveřané, Kulusevski v šestnáctce se netrefil do sítě, míč proletěl vedle tyče. V závěru prvního poločasu, Forsbergův pokus  z hranice velkého vápna, rovněž skončil vedle tyče.
Po změně stran se obraz hry nezměnil, oba týmy se snažili strhnout vedení, na svojí stranu, první gólová šance se zrodila až v 79. minutě, snaha střídajícího Svanberga, ale jeho hlavička z pravého rohu malého vápna skončila v rukavicích brankáře Vaclíka.
V nastavení druhého poločasu došlu ke střídání, do hry přišel Ladislav Krejčí mladší, pro kterého to byl první start v reprezentačním „áčku“. Ještě před koncem normální hrací doby se mohli Češi dostat do vedení, Souček našel v pokutovém území střídajícího a volného Havla, který se zblízka netrefil do sítě.
V prodloužení se ještě snažil střídající Sýkora překonat brankáře Olsena, ten střelu vychytal. Ve 110. minutě domácí gólově, ale gólově udeřili, po hezké kombinační akci, Quaison si vyměnil přesnou přihrávkou, míč ve vápně s Isakem a zblízka nedal umístněnou střelou, gólmanu Vaclíkovi žádnou šanci 1:0. Češi se ještě snažili o vyrovnání, trenér Šilhavý provedl několik střídání, jenže veškerá snaha skončila nepřesnou přihrávkou, ztrátou míče v rozhodujícím okamžiku, Švédové výhru ubránili a zároveň si připsali desáté domácí vítězství. Naopak Český tým opět prohrál po pěti utkáních.
Český fotbalový tým po vyřazení v semifinále, mohl získat od FIFA prémii 12 milionů dolarů ( 270 milionů korun) za účast na světovém šampionátu. Dva miliony dolarů, dostane 32 týmů za přípravu na mistrovství světa a 10 milionů za závěrečné zápasy světového fotbalového turnaje.
V úterý 29. března se svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého v přípravném utkání představí ve Walesu, který v semifinále baráže o účast na mistrovství světa, zvítězil nad Rakouskem 2:1.
Trenér Jaroslav Šilhavý, Jakub Jankto, Jan Kuchta, Tomáš Souček, Tomáš Holeš, Tomáš Vaclík po utkání:
Výsledek semifinálové baráže o postup na mistrovství světa 2022.
Švédsko – ČR 1:0 po prodloužení (0:0, 0:0)
Branka: 110. Quaisson. ŽK: Claesson, Ekdal, Nilsson, K. Olsson, Karlström – Holeš, Zima, Souček, Matějů. Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett (vš. Anglie)
Švédsko: Olsen – Danielson, Nilsson, Lindelöf, M. Olsson (61. Bengtsson) – Claesson (62. Quaisson), K. Olsson (107. Karlström), Ekdal (72. Svanberg), Forsberg (115. Elanga) – Kulusevski, Isak (115. Helander).
Česko: Vaclík – Zima, Brabec, Holeš, Sadílek (90.+1 Sýkora) – Masopust (76. Havel), Souček, Barák (90.+2 Krejčí ml.), Jankto (76. Matějů) – Hložek (111. Lingr) – Kuchta (83. Pekhart).