Sportovcem roku je para lukostřelec
David Drahonínský!

Čtvrtek 24. března – Tradiční anketa o nejlepší handicapované sportovce České republiky poznala své
vítěze. Do konečných výsledků se nejvýrazněji promítly Letní paralympijské hry v Tokiu v roce 2021.
Vítězem letošního ročníku se stal dvojnásobný medailista z her v Japonsku – para lukostřelec David
Drahonínský. Druhé místo v kategorii TOP 10 obsadil boccista Adam Peška, třetí skončila další para
lukostřelkyně Šárka Musilová. Do Síně slávy Českého paralympijského výboru byl uveden cyklista Jiří
Ježek. Galavečer se uskutečnil v kongresovém sále pražského Top Hotelu.
Zkušený paralympijský reprezentant a sběratel cenných kovů z vrcholových světových akcí se
dočkal premiérového vítězství v kategorii jednotlivců v anketě Nejlepší handicapovaný sportovec roku.
Para lukostřelec David Drahonínský si hlasy vysloužil především díky svým výkonům na poslední
paralympiádě v Tokiu, kde vybojoval hned dvě medaile – zlato v jednotlivcích a stříbro v týmech
(společně s Šárkou Musilovou). Devětatřicetiletý sportovec se bohužel nemohl osobně zúčastnit
slavnostního vyhlášení, cenu za něj převzal předseda Českého lukostřeleckého svazu Zdeněk Horáček.
I druhé a třetí místo obsadili medailisté z Japonska. Boccista Adam Peška vyhrál v Tokiu turnaj
jednotlivců a v rámci hlasování ankety zaostal za Davidem Drahonínským o pouhé dva body. Peška
kromě druhého místa v TOP 10 zvítězil v kategorii Objev roku. Bronzovou příčku obsadil plavec Arnošt
Petráček, který se na paralympiádě blýskl stříbrnou medailí na znakové padesátce. Peška s Petráčkem
převzali ocenění z rukou českých olympioniků Kristýny Horské, respektive Jiřího Prskavce.
V dalších kategoriích triumfovali opět David Drahonínský se Šárkou Musilovou – společně ovládli
hlasování o Kolektiv roku. Až za lukostřelci se umístila para hokejová reprezentace a beachvolejbalové
duo neslyšících Žídek-Bambas. Mezi juniory došlo k dělbě prvního místa – zvítězil jak plavec Jonáš
Kešnar, tak neslyšící tenista Jaroslav Šmédek. Mezi dívkami triumfovala plavkyně Vendula Dušková.
Objevem roku se kromě Adama Pešky stala také judistka Julie Švecová z Českého svazu neslyšících
sportovců. Dva vítěze poznala také kategorie nejlepších trenérů – o potlesk pro vítěze se podělili Jan
Šimek (plavání) a Robert Křivan (boccia).
Významným momentem celého galavečera bylo uvedení dalšího člena do Síně slávy Českého
paralympijského výboru. Z rukou olympionika Ondřeje Cinka a historicky prvního paralympijského
medailisty Josefa Lachmana převzal ocenění světově nejúspěšnější para cyklista všech dob Jiří Ježek.
V rámci doprovodného programu vystoupila populární česká kapela Eddie Stoilow, celým večerem
provázela moderátorská dvojice Tomáš Budka a Eva Koželuhová. Mezi hosty galavečera byli přítomni
zástupci partnerů Českého paralympijského výboru a další významní čeští sportovci. Nechyběli ani
představitelé vrcholné české politiky. Pro vítěze ankety – kterého vyhlásili vicepremiér a ministr práce a
sociálních věcí Marian Jurečka – je připraven vůz Toyota k ročnímu užívání.
Tisková konference:
Arnošt Petráček, 3. místo sportovec roku 2021:

Hodinový záznam z předávání bude vysílán na ČT sport 28. března 2022 v 12:55 hodin.