Předkolo potvrdilo, jak důležitá je bojovnost. Radegast Index odhaluje i favority čtvrtfinále

  1. března 2022 – Na bojovnosti záleží! Ústřední motto, které provází anketu Radegast Index oceňující hokejové dříče, v extraligovém předkole play off zase ukázalo, jakou pravdu v sobě skrývá. Hned tři ze čtyř sérií došly až do pátého rozhodujícího zápasu, 12 z 18 duelů skončilo o jediný gól, a tak lze za klíčový faktor úspěchu považovat právě bojovnost.
Chcete důkaz? Radegast Index se zatím soustředil jen na jednotlivce, v letošním play off ale poprvé sčítá statistiky celého týmu a z nich je patrné, jak ukazatele bojovnosti a dřiny mohou vyrovnaný duel překlopit na vítěznou stranu. Navzdory těsným výsledkům totiž v předkole platilo, že 16 z 18 zápasů (89 procent) vyhrál nakonec ten tým, který v duelu posbíral i více bodů Radegast Indexu (RI).
Pro tvůrce ankety to není překvapivé, protože v loňském play off to bylo dokonce 92 procent zápasů a o dva roky dříve 83. Zajímavé však je, že ačkoliv rozdíl ve skóre byl v mnohých duelech jen o gól, tak v počtu bodů RI byly často výrazné rozdíly ve prospěch vítězného mužstva. Metriku Radegast indexu tvoří tři parametry – boduje se účast hráče na ledě při vstřeleném či obdrženém gólu, zblokovaná střela a hit soupeře.
„Možná to mnohým zní jako klišé, ale před play off se všechny výsledky mažou a začíná nová soutěž. Hraje se jinak a každý zápas, který se podcení nebo se v něm nebojuje na sto procent, vás může stát sezonu. Rozhodují maličkosti a bojovnost je zásadní faktor,“ říká hokejista Jan Výtisk, čtyřnásobný vítěz ankety Radegast Index a vyhlášený bojovník.
Pro mnohé odborníky je kupříkladu překvapivé vyřazení Plzně, která jen těsně nepostoupila po základní části přímo do čtvrtfinále. Jenže v RI bodech jí patřila po základní části až předposlední příčka a byť Mladá Boleslav byla jen o kousek lepší, nakonec se mezi osmičku protlačila ona. Pardubice byly v RI bodech čtvrté, a i když i ony sehrály proti Karlovým Varům těsné duely, nakonec sérii ovládly jasně 3:0. Jediné předkolo, kde horší v RI statistice postoupil na úkor výše postaveného, byla série mezi Libercem a Kometou.
A co to znamená pro čtvrtfinále, které startuje prvními dvěma duely už v sobotu a které dalo dohromady velmi zajímavé dvojice? Favorité na postup jsou jasní – Mountfield Hradec Králové, Oceláři Třinec a Sparta Praha. Tyto celky nabíraly nejvíc bodů RI v základní části i nejvíc v extraligové tabulce. „Jsou to favorité, ale už kolikrát se stalo, že vítěz základní části vyletěl v prvním kole. Bude záležet, jak to komu sedne a třeba Třinec čeká derby, v němž se může stát cokoliv. Boleslav zase může být díky úspěšnému předkolu v laufu a určitě je pro ni i Vítkovice aspoň drobnou pomocí, že po náročné sérii nemusí teď příliš cestovat,“ říká Výtisk, jenž před šesti lety slavil s Libercem titul, když Tygři ve finále porazili Spartu. Teď je „tradiční“ série zase na programu. „Zažil jsem v Liberci krásná léta, takže jim držím palce. Liberec v posledním zápase proti Brnu ukázal, že mají formu a jsou to zase Tygři, jako bývali dřív. A Budějovice s Pardubicemi? Tam favorit není. Oba mančafty jsou silné a čeká je dlouhá série.
I během čtvrtfinále pak mohou příznivci všech celků na sociálních sítí svého klubu podepsat (olajkovat) manifest fanouška, v němž hráče vyzývají k ještě větší bojovnosti a odvaze. Klub, který během play off posbírá na Instagramu a Facebooku v součtu nejvíce lajků (podpory), se může těšit na odměnu od Radegastu v podobě piva zdarma pro všechny diváky na stadionu. To si vychutnají při prvním domácím zápase příští sezony.
Čtvrtfinálové série play off:
Hradec Králové (1339) – Mladá Boleslav (911)
Třinec (1378) – Vítkovice (1202)  
Sparta (1277) – Liberec (969)
České Budějovice (1197) – Pardubice (1205)
(počet bodů RI, které tým získal v základní části)
Statistiku Radegast Index můžete sledovat na radegastindex.cz.
Tomáš Klečka, Concept One, a.s.