O český sdruženářský titul letos muži přišli – mezi juniory vládl Konvalinka, mezi ženami Koldovská

(HARRACHOV, 16. března 2022) – Na mistrovství České republiky v severské kombinaci, které se uskutečnilo 16. března v Harrachově, se rozdávaly pouze tituly v soutěži dorostenců, juniorů a žen. Převážná většina mužského seniorského výběru se totiž vrátila z posledního závodu Světového poháru s virózou, a tak vedení úseku rozhodlo o letošním zrušení této kategorie. Svou dominanci potvrdili mladí sdruženáři Dukly Liberec, kteří získali pět medailí – z toho zásluhou dorostence Lukáše Doležala a juniora Jiřího Konvalinky dvě zlaté. Ženský primát získala Tereza Koldovská ze Ski klubu Harrachov.
O všech nových šampionech paradoxně rozhodla už úvodní skokanská část na můstku K90. Její vítězové si v ní vytvořili tak přesvědčivý náskok, že v běhu by je o prvenství mohlo připravit jen neočekávané zakolísání. Nejdelší pokus ze všech aktérů předvedl dorostenec Lukáš Doležal výkonem 93 m a před druhým Ondřejem Balatkou, jenž zdolal 85,5 m, si zajistil vedení o 54 vteřin. Průběžnou třetí příčku obsadil jejich týmový kolega Jáchym Hrdina se 79,5 m (+1:48 min).
Mezi juniory, pro něž byl závod současně generálkou na nadcházející Zimní olympijský festival mládeže ve Vuokatti, dominoval Jiří Konvalinka s 92 m. Jeho hlavní soupeři za ním zaostali – druhý Jan Šimek skočil 84 m a ztrácel 1:20 min, třetí byl Lukáš Kohlberger se 79,5 m (+2:14 min).
Do boje o ženský primát vstoupily pouze dvě reprezentantky, které se v této sezoně účastnily i závodů premiérového ročníku Světového poháru – Tereza Koldovská a Jolana Hradilová. Úsek severské kombinace už před časem přijal pravidlo, že lze udělit mistrovský titul i v případě dvou účastníků, a tak bylo o co závodit. Koldovská zvládla 68 m, a protože Hradilová jen 61,5, ztrácela 1:16 min.
Svá suverénní postavení navíc potvrdili nejrychlejšími dosaženými časy všichni tři lídři i na dvoukilometrovém běžeckém okruhu pod Čerťákem. A ani za nimi se pořadí ze skoků na medailových pozicích nijak nezměnilo. „Všechny kategorie nakonec absolvovaly ve stopě shodně pět kilometrů. Teplota už vyšplhala dost nad nulu, slunce svítilo a trať byla poněkud rozměklá, a tak jsme nechtěli juniory před posledním mezinárodním startem sezony trápit,“ vysvětlil změnu Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.
Výsledky mistrovství ČR
Dorostenci – Gundersen K90/5 km: 1. Doležal 17:44,8 min, 2. Balatka (oba Dukla Liberec) +2:20 min, 3. Hrdina +3:16, 4. Kabeláč (oba LSK Lomnice nad Popelkou) +4:54, 5. Hnyk +6:32, 6. Lukeš (oba Ski klub Harrachov) +9:44.
Junioři – Gundersen K90/5 km: 1. Konvalinka 17,41,1 min, 2. Šimek +1:49 min, 3. Kohlberger +2:00, 4. John +2:15, 5. Sudek (všichni Dukla Liberec) +2:58.
Ženy – Gundersen K90/5 km: 1. Koldovská (Ski klub Harrachov) +19:38,7 min, 2. Hradilová (Nové Město na Moravě) +2:46 min.
Vladimír Zemánek,