Radegast Index se v play off zaměří na bojovnost týmů a odhalí, kdo je favorit na získání titulu

  1. března 2022 – Radegast Index je už tradiční statistikou, která provází extraligu a hledá toho největšího bojovníka mezi muži v hokejové zbroji. Po devíti sezonách ale Radegast Index poprvé vstupuje do play off, ve kterém se nově zaměří na bojovnost jednotlivých týmů. Index hráčů nahradí týmový index, neboť právě ve vyřazovací části už klíčem k úspěchu není jen um jedince, ale vítězí především bojovnost, soudržnost a týmovost mužstev.
„Dlouhodobě oceňujeme nejobětavější a nejbojovnější hráče extraligy, protože tyto vlastnosti souzní s hořkými atributy značky piva Radegast. Nicméně v play off musí podobné rysy předvést každý z hráčů, protože jedině pak může uspět celý tým,“ říká Josef Jalůvka, manažer značky Radegast.

Na bojovnosti záleží
Radegast Index není protiváhou pokročilých moderních statistik, ale nabízí hokejovému fanouškovi snadnější a pochopitelnější pohled na dění na ledě. Jeho metriku tvoří tři parametry. Boduje se účast hráče na ledě při vstřeleném či obdrženém gólu, zblokovaná střela a hit soupeře (detaily viz níže). V play off se body všech hráčů sečtou, z čehož vzejde týmový index. Rozhodně však nepůjde o nic neříkající údaj, protože mezi týmovým Radegast Indexem a vítězstvím je zásadní provázanost. Podle statistik z loňského play off tým, který získal v utkání více RI bodů, tedy zjevně více bojoval, nakonec zvítězil v 92 procentech zápasů! O dva roky dříve (v roce 2019 se play off nehrálo) to bylo v 83 procentech zápasů. Pro fanoušky, experty i samotné aktéry tak statistika RI může být vodítkem, jak se jednotlivé série budou vyvíjet, kdo v nich je favoritem či kdo má v jejich průběhu blíž k vítězství. On-line statistiku Radegast Indexu najdete na stránce www.hokej.cz.
Manifest fanouška
V play off však vedle bojovnosti a týmovosti hraje roli ještě jeden důležitý atribut. A to fanoušci. Zvlášť letos po plánovaném rozvolnění se zase pro domácí celek mohou stát oním „sedmým hráčem“ na ledě a jejich podpora vždy žene hokejisty vpřed. Radegast chce příznivce ještě více „propojit“ s týmem, a tak každý z dvanácti celků, který postoupí do play off, bude mít na svých sociální sítích manifest fanouška. K němu se mohou všichni příznivci připojit a vyzvat hráče k větší bojovnosti. Fanoušci klubu, který posbírá nejvíce lajků (podpory), se mohou v prvním domácím zápase příští sezony těšit na odměnu od Radegastu v podobě piva zdarma pro všechny diváky na stadionu. „Příznivci nepochybně hokejisty motivují k ještě větší bojovnosti. Jejich fandění je dostává na hranici maximálních výkonů, za což jsou jim vždy vděční a podpory si nesmírně váží. A my toto uznání chceme proměnit v hořké poděkování,“ vysvětluje Jalůvka z Radegastu.
Play off extraligy se rozjede 11. března předkolem, ve kterém se v sérii na tři výhry utkají týmy na 5. až 12. místě. Vítězové postoupí do čtvrtfinále, do něhož jsou už přímo nasazeni celky na prvních čtyřech pozicích. To, stejně jako semifinále a finále, se už hraje na čtyři vítězství. Nový šampion bude znám nejpozději 30. dubna 2022.
Mechanika a parametry Radegast Indexu
Definice účasti na ledě:
Účast je započítávána hráčům, kteří se při gólové situaci nacházejí na ledě. Pozitivní body se započítávají týmu, který vstřelí branku a negativní týmu, který branku inkasuje. Výjimku tvoří situace v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě (přesilové hry a oslabení), v nichž se zaznamenané účasti nezapočítávají do celkových statistik. Branka vstřelená v oslabení se započítává do pozitivní i negativní bilance hráčů.
Definice zblokované střely:
K blokované střele (“bloku”) dojde, pokud střela skončí záměrným zblokováním protihráčem. V takovém případě je zaznamenáváno, který z protihráčů střelu zblokoval. Při blokování by měl protihráč vyvinout alespoň nepatrné úsilí k blokování střely, tedy nastavit hokejku, tělo, lehnout do střely apod. Pokud střela trefí protihráče bez jakéhokoli jeho úmyslu, není tento protihráč zapsán jako blokující hráč, pouze střela je zapsána jako “zblokována” (směřovala na branku a změnila směr od těla či hokejky hráče). Při zblokování střely hráčem vlastního týmu nebo rozhodčím se neeviduje blokující hráč. Střela, která evidentně míří mimo branku, například nahození do třetiny, se neeviduje jako střela, tudíž nemůže být ani zapsána jako “zblokována” střela.
Definice hitu:
K hokejovému hitu dojde v situaci, kdy hráč svým tělem zpomalí nebo zastaví postup protihráče, který je v držení puku nebo v něm byl těsně před kontaktem s hitujícím hráčem. Kontakt musí být veden zepředu či z boku*, a to tělem, rameny či bokem hitujícího hráče. Hitující hráč hitem oddělí hráče soupeře od kotouče (puk se stane volným) nebo soupeři znemožní aktivně pokračovat v započaté v akci. Hit musí být v souladu s pravidly, což posuzuje pouze rozhodčí (píská, či nepíská faul), nikoliv statistik.
*Pokud hráč zasáhne tělem protihráče zezadu, musí jej přitom oddělit od kotouče, aby mohl být kontakt posouzen jako hit.
Tomáš Klečka, Concept One, a.s.

Foto: BPA,