Šéftrenér i atleti vyhlíží halové vrcholy

Ve středu v dopoledních hodinách proběhla v hotelu Adria na Václavském náměstí tisková konference k halovému mistrovství České republiky v Ostravě a také k halovému světovému šampionátu v Bělehradě. Jejími hosty byli předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, šéftrenér reprezentace Pavel Sluka a atleti Petr Svoboda, Lada Vondrová a Helena Jiranová.
Jako první pozval k nadcházejícímu republikovému šampionátu v Ostravě šéftrenér reprezentace Pavel Sluka. „Na mistrovství republiky se moc těším. Atleti budou v jeho rámci bojovat nejen o tituly, ale i o splnění nominačních kritérií pro start na HMS v Bělehradě. Velmi zajímavou disciplínou bude čtvrtka mužů s Pavlem Maslákem, Patrikem Šormem a dalšími, kteří se budou ucházet o místo ve štafetě na 4×400 metrů, která má splněný potřebný průměr směrem k Bělehradu. Půlkař Lukáš Hodboď je hodně blízko k limitu a jistě na něj bude chtít útočit. Těším se samozřejmě také na zde přítomné Petra Svobodu, Helenu Jiranovou a Ladu Vondrovou,“ řekl.
Věří, že ještě někteří atleti rozšíří v Ostravě řady už úspěšných limitářů pro Bělehrad. „Světová atletika vypsala opravdu těžké limity pro účast v Bělehradě. Zejména v technických disciplínách je to nesmírně obtížné, protože v nich může závodit jen dvanáct závodníků. Nyní má splněný limit pro HMS jedenáct atletů v individuálních disciplínách a mužská štafeta na 4×400 metrů. Jedním z nich je Filip Sasínek, který bohužel halovou sezónu kvůli zdravotním komplikacím vynechává, ale věřím, že ještě nějaká jména v nominaci přibydou,“ dodal.
Český překážkářský rekordman Petr Svoboda zahájil kvůli lehkým zdravotním komplikacím letošní halovou sezónu později, než měl původně v plánu. Před nadcházejícím HMČR, kde bude usilovat již o svůj sedmý titul stihl pouze dva závody v Praze a Düsseldorfu. Přesto opět předvedl velmi vysoký standard a v Ostravě bude jasným favoritem. První halový titul získal již v roce 2007, naopak ten poslední loni. V roce 2010 ozdobil svůj mistrovský titul dosud platným národním rekordem 7.44. Letos zvládl nejlépe 7.66. Dle svých slov se však cítí na mnohem lepší výkon.
Účast na halovém světovém šampionátu v Bělehradě má už jistou. Tam odcestuje v sedmatřiceti letech jako suverénně nejzkušenější člen české výpravy. Premiéru na HMS si odbyl už v sezóně 2008 ve španělské Valencii, kde postoupil do semifinále. O dva roky později v Dauhá pak postoupil dokonce do boje o medaile. Původně finišoval na páté příčce, ale po následné diskvalifikaci Rusa Borisova se posunul na čtvrtou příčku. Na posledním HMS v Birminghamu 2018 pak postoupil do semifinále, což bude jistě jeho minimální ambice i pro Bělehrad. Na srbskou metropoli má skvělé vzpomínky. Právě zde totiž před pěti lety dokonal úspěšný návrat po vleklých a vážných zdravotních problémech evropským halovým bronzem.
Velmi zajímavé překážkářské želízko v ohni budeme mít také na stejné distanci žen. Helena Jiranová prožívá v letošní sezóně obrovský výkonnostní progres, když si postupně posouvala své osobní maximum až na 8.03. Tímto časem zvítězila na mezinárodním mítinku Czech Indoor Gala a stala se druhou nejrychlejší Češkou historie na šedesátce překážek. V Bělehradě si odbyde svou premiéru na HMS. Dosud startovala dvakrát na halových evropských šampionátech. V roce 2015 v Praze ještě jako čtvrtkařka. Loni už nás reprezentovala v Toruni na překážkách a dokázala postoupit do semifinále. Také v Bělehradě by ráda postoupila z úvodního kola.
Co se týká domácího republikového šampionátu, tam bude Helena bojovat po zlatech v letech 2019 a 2021 o svůj třetí halový titul na šedesátce překážek. V ohrožení může být i rekord mistrovství Lucie Škrobákové, který má stejnou hodnotu jako Helenin osobák z Czech Indoor Gala, tedy 8.03.
Lada Vondrová je už čtvrtou sezónu českou čtvrtkařskou jedničkou. Od roku 2019 nezná halové MČR jinou vítězku. V sezóně 2020 navíc svěřenkyně Jaroslava Jóna zaběhla časem 51.82 dosud platný rekord šampionátu. Na čtvrtce se letos představila zatím třikrát a nejrychleji běžela na Czech Indoor Gala, kde brala v součtu dvou běhů páté místo v sezónním maximu 52.31.
Úřadující mistryně Evropy do 23 let a semifinalistka olympijských her v Tokiu si na halovém mistrovství světa zazávodí podruhé v kariéře. Poprvé se na tomto globálním atletickém vrcholu pod střechou představila v Birminghamu 2018, kde postoupila do semifinále. K zopakování stejného cíle to bude mít v Bělehradě hodně těžké, jelikož čtvrtkařky letos běhají opravdu rychle.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department, ČAS
Audio: kc., Čtsa,