Domácí halový vrchol je za dveřmi

O nadcházejícím víkendu proběhne v ostravské atletické hale mistrovství České republiky mužů a žen. Naše elita nebude bojovat jen o tituly, ale pro české atlety se jedná také o poslední možnost kvalifikovat se na halový světový šampionát v Bělehradě.
V nejkratším sprintu na 60 metrů se v kategorii mužů můžeme těšit na nabitou startovní listinu. V té nechybí šestinásobný šampion Jan Veleba, jenž si letos vyrovnal výkonem 6.65 své kariérní maximum a rád by bojoval o účast na HMS. K tomu musí srazit ještě dvě setiny. Vůbec poprvé v letošní sezóně zaklekne do závodních bloků jeho svěřenec Dominik Záleský, jenž se nedávno vrátil ze zimních olympijských her v Pekingu, kde reprezentoval Českou republiku jako bobista. Zapomínat nesmíme ani na dvojnásobného halového mistra Zdeňka Stromšíka, pro kterého je ostravská hala tou domácí. Medailové ambice mohou mít také Stanislav Jíra, Matyáš Koška a junior Filip Jarolímek, kteří se postupně blíží svými osobáky k hranici 6.70. Mezi ženami se můžeme těšit na vyrovnaný souboj mezi trojicí Nikola Bendová, Klára Seidlová a Eva Kubíčkové, které dělí v letošních tabulkách pouhé dvě setiny. Poběží také obhájkyně titulu Marcela Pírková.
Zajímavou podívanou slibuje mužská dvoustovka, kde figurují ve startovní listině hned čtyři borci s osobním rekordem pod 21 vteřin. O zisk třetího halového zlata se pokusí olympionik a český rekordman na této trati pod otevřeným nebem Jan Jirka. Nejrychleji má letos ovšem běženo Tomáš Němejc, jenž se osobním rekordem 20.87 stal čtvrtým nejrychlejším českým dvoustovkařem pod střechou. Juniorský vicemistr Evropy z loňského roku Eduard Kubelík už v minulosti dokázal získat jeden halový titul mezi dospělými. Tehdy se jednalo o velké překvapení, letos však už patří mezi medailové kandidáty, stejně jako Jiří Polák.
Závod mužů na 400 metrů bude bojem nejen o cenné kovy, ale také o místo ve štafetovém týmu pro HMS v Bělehradě. Naši čtvrtkaři totiž mají zaběhnutý potřebný průměr pro start v srbské metropoli. Patrik Šorm a Pavel Maslák mají splněno i pro individuální disciplínu. Jejich pozice však mohou ohrozit i další závodníci, ať už se jedná o trojnásobného halového mistra Michala Desenského nebo dalšího člena naší stříbrné štafety z HME v Toruni Víta Müllera. Bez šancí není ani junior Tadeáš Plaček, jenž se dokázal zlepšit už na 47.09. Na domácí mistrovství se pak vždy dokáží skvěle připravit i Jan Tesař a Martin Tuček.
Hlavní favoritkou čtvrtky žen je úřadující mistryně Evropy do 23 let a semifinalistka olympijských her v Tokiu Lada Vondrová. Ta opanovala poslední tři halová MČR a v roce 2020 dokonce vylepšila rekord šampionátu na 51.82. Letos má zatím nejlépe běženo 52.31, což je její výkon z Czech Indoor Gala. V Bělehradě by jí ráda doplnila Tereza Petržilková, která se nachází v životní formě, a přesto, že by se jednalo o poměrně výrazně vylepšení osobního rekordu, bude jistě cílit na čas 52.90, což je ostrý limit pro start na HMS.
Pozornost si zaslouží jistě i mužská osmistovka, protože českým půlkařům to letos běhá skutečně parádně. Lukáš Hodboď zaostal minulý týden při mítinku v Ostravě časem 1:46.74 pouhé čtyři setiny za limitem na Bělehrad. Ve stejné hale se nyní pokusí v rámci mistrovského závodu přeci jen požadovanou metu zlomit. Pomoci by mu k tomu měla také velmi silná konkurence v podobě trojnásobného halového mistra a již jistého účastníka HMS Filipa Šnejdra, obhájce zlata Tomáše Vystrka nebo Lukáše Symerského a Daniela Kotyzi, kteří letos stlačili své osobáky hluboko pod 1:50.
Na šedesátce překážek žen se může otřásat rekord šampionátu Lucie Škrobákové. Jeho hodnota je 8.03, a to je přesně výkon, jakého dosáhla při svém letošním vítězství na Czech Indoor Gala Helena Jiranová. Pro halovou mistryni z let 2019 a 2021 se jednalo o velký osobní rekord, kterým se stala druhou nejrychlejší Češkou na této distanci. Cestu za třetím zlatem však nebude mít jednoduchou. V cestě jí bude stát další semifinalistka loňského HME v Toruni Markéta Štolová a také Tereza Elena Šínová, která se v této sezóně zlepšila už na 8.20, což je čtyři setiny od limitu pro Bělehrad. Mezi muži je jasným favoritem Petr Svoboda. Český rekordman bude usilovat již o svůj sedmý halový titul.
Kristiina Mäki s Dianou Mezuliáníkovou se proti sobě utkají v běhu na 3000 metrů. Obě pak mají v plánu ještě jednu disciplínu, zde se ovšem jejich cesty rozejdou. Mäki plánuje start na půlce, zatímco Mezuliáníková poběží patnáctistovku.
Tyčkař Jan Kudlička už několik let odolává svým mladším konkurentům a v mistrovských závodech je zatím vždy dokázal porazit. I proto bude letos v Ostravě bojovat o jubilejní desátý titul. S tím se však nebude chtít smířit vedoucí muž letošních tabulek Matěj Ščerba, jenž byl na posledních třech MČR pod střechou vždy stříbrný. Své slovo do pranice chce říct také Kudličkův tréninkový parťák Dan Bárta. Mezi ženami obhajuje zlato Amálie Švábíková. Evropská šampionka do 23 let si na Czech Indoor Gala posunula hodnotu halového osobáku už na 451 centimetrů. V sektoru nebude chybět ani čtyřnásobná halová mistryně a účastnice olympijských her v Tokiu Romana Maláčová.
Další výškařský duel nabídnou zlatý medailista z ME do 23 let Jan Štefela a Marek Bahník. Oba mají letos v hale skočeno 224 centimetrů. Vzájemné souboje hovoří ve prospěch Štefely v poměru 2:1. Oproti tomu Bahník už ve své medailové sbírce jedno halové zlato má. Michaele Hrubé je sice pouhých 24 let, ale v Ostravě bude útočit už na svůj sedmý halový výškařský titul a je jasnou favoritkou soutěže. O uplynulém víkendu vylepšila vlastní nejlepší český výkon sezóny na 187 centimetrů.
Sedmé halové zlato má ve svém hledáčku také dálkařský rekordman Radek Juška. Trojskokan Jiří Vondráček pak věří v zisk šestého zlata z HMČR.
Halové mistrovství České republiky mužů a žen se uskuteční 5. a 6. března v ostravské atletické hale. Vstupenky na domácí šampionát bude možné zakoupit přímo na místě, a to pouze platbou v hotovosti. Cena vstupného činí 150 Kč na jeden den, případně 200 Kč na oba dny. U dětí do 15 let je cena jednodenní vstupenky 50 Kč.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department
ČAS.