Souboj Slavie s Plzní pokračuje

Také ve 23. kole Fortuna:ligy pokračuje mezi Slavií a Plzní boj o čelo ligové tabulky. Třetí vzadu Sparta by mohla Slavii zkomplikovat situaci v derby, které se uskuteční v neděli večer na stadiónu v Edenu. Tam v posledním vzájemném střetnutí Sparta v poháru vyhrála, takže to nyní bude nadmíru zajímavá konfrontace.
Zajímavostí kola je, že domácí i hosté byli stejně úspěšní, získali po jedenácti bodech. Tentokrát bezchybná byla mužstva silné pětky, ve všech zápasech zvítězila. Nejpřesvědčivěji Plzeň nad Pardubicemi 4:0 a rozdílem čtyř gólů prohrál i druhý východočeský   Hradec Králové, který  na „domácím“ hřišti v Mladé Boleslavi utrpěl od Slavie nejtěžší prohru v sezóně 1:5. Hradec, který zde porazil Plzeň 1:0 a se Spartou podlehl až gólem  v závěru, tentokrát doplatil na brankáře, jak Fendrich, tak i střídající Vízek dělali hrubé chyby , už po třiceti minutách měli červenobílí po čtyřech gólech vystaráno, po pětiměsíčním  gólovém půstu se dvakrát trefil Tecl, ovšem první dal do opuštěné branky. V závěru zápasu bezstarostní červenobílí umožnili dát gól Rybičkovi, první v lize.  To je tak nemusí mrzet, jako zranění stopera Kačeraby a záložníka Hromady, kteří v derby  s největší pravděpodobností budou chybět.
Jindřich Trpišovský mluvil po jasné výhře nad Hradcem Králové o zasloužených gólech pro Standu Tecla, slabší druhé půli i zranění Jakuba Hromady a Tarase Kačaraby.
Trenér Hradce Králové Miroslav Koubek po utkání:
Plzni hodně pomohlo vyloučení hostujícího Čiháka ve dvacáté minutě.  Podotýkáme, že Čihák je odchovancem Viktorie, ale ligu za ní nikdy nehrál.
Týmy z třetího a pátého místa potřebovaly k vítězství dvě branky.  Sparta rozhodla o prvním jarním tříbodovém zisku ve druhém poločasu. Důležitý byl   gól Čvančary ve 47.minutě. Ve Spartě je to jeho první. Nestává se často, aby sudí na upozornění od video rozhodčího odvolal dvě penalty, proti Spartě i proti Zlínu. Trenér Vrba improvizoval v obraně, na levé straně hrál nad očekávání výborně Krejčí starší. Nejen dobře bránil, ale i často se zapojoval, do útočných akcí.
Trenér Sparty Pavel Vrba po utkání:
Trenér Zlína Jan Jelínek po utkání:
Nařízená penalta sehrála velkou roli v Uherském Hradišti. Byla nařízena ve třetí minutě nastavení a její exekutor Jurečka pomohl Slovácku  k vítězství nad Mladou Boleslaví 2:1. Nový boleslavský trenér Hoftych byl vztekem bez sebe. A vztek měl i trenér Bohemians Klusáček, i když ho pod brýlemi skrýval. To bylo v okamžiku, když přišel o míč Vaníček a  hned poté ostravský Kuzmanovič dal v 75. minutě první gól. Po vyloučení Hronka pečetil vítězství Baníku  Almasi.
Tři zápasy skončily bez vítěze. Severočeské  derby Liberec – Jablonec  se skórem 1:1  překvapením není, stejně jako  tvrdá reakce trenéra Jablonce Rady po penaltě v 53. minutě, z níž skóroval  Rabušic. Avšak  bezbrankovou remízu Teplic v Olomouci, je nutno považovat za úspěch severočeského týmu. Nyní mají Teplice na 12. místě 21 bodů, tedy stejně jako Jablonec a Bohemians. Vzestup Teplic je pozoruhodný, ve čtyřech jarních zápasech získaly10 bodů, zato v 19 podzimních střetnutích pouze 11 bodů!
V Karviné se domácí druhého vítězství, proti  českobudějovickému Dynamu nedočkali. Dobře rozehraný zápas nedokázali dovézt k úspěšnému konci, v 80. minutě vyrovnal Králík na 2:2. Ze všech zápasů 23. kola byla v Karviné nejmenší návštěva, pouze 1412 diváků.
Výsledky 23. kola FORTUNA:LIGA:
FC Hradec Králové – SK Slavia Praha 1:5 (0:4)
Branky: 90.+1 Rybička – 12. a 70. Lingr, 22. a 30. Tecl, 2. Hromada. Rozhodčí: Klíma – Hájek, Leška. ŽK: Kučera – Lingr, Samek. Diváci: 2514.
Hradec: Fendrich (27. Vízek) – Klíma, Král, Leibl – Mejdr, Kučera (83. Rybička), Rada (60. Doležal), Harazim (27. Novotný) – Kubala, Vašulín (83. Kodeš), Vlkanova. Trenér: Koubek.
Slavia: Mandous – Masopust, Ousou, Kačaraba (34. Talovjerov), Jurásek – Hromada (54. Samek), Holeš – Lingr, Madsen (71. Oscar), Olayinka (71. Schranz) – Tecl (71. Fila). Trenér: Trpišovský.
FC Viktoria Plzeň – FK Pardubice 4:0 (2:0)
Branky: 34. Hejda, 44. Kopic, 49. Havel, 90.+1 Chorý. Rozhodčí: Krejsa – Nádvorník, Arnošt. ŽK: Čihák, Kostka (oba Padrubice). ČK: 20. Čihák (Pardubice). Diváci: 6184.
Plzeň: Staněk (61. Tvrdoň) – Holík, Kaša, Hejda, Havel – Bucha (58. Trusa), Kalvach – Kopic (58. Čermák), Sýkora (76. Šulc), Mosquera – Beauguel (76. Chorý). Trenér: Bílek.
Pardubice: Letáček – Kostka (72. Čelůstka), Čihák, Toml, Cadu – Tischler – Lupač (69. Huf), Vacek (83. Patrák), Solil, Rezek (46. Akosah-Bempah) – Černý (46. Rajan). Trenér: Novotný.
AC Sparta Praha – FC Fastav Zlín 2:0 (0:0)
Branky: 47. Čvančara, 87. Pešek. Rozhodčí: Machálek – Horák, Hurych.  ŽK: Souček, Ladislav Krejčí II – Vukadinovič, Conde, Procházka, Vraštil, Tkáč, Cedidla. Diváci: 7279.
Sparta: Holec – Wiesner, Vitík, Hancko, Ladislav Krejčí I – Haraslín (69. Pešek), Ladislav Krejčí II, Souček, Karabec (57. Dočkal), Hložek – Čvančara (76. Minčev). Trenér: Vrba.
Zlín: Rakovan – Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov – Conde – Dramé (80. Fillo), Hrubý (88. Hrdlička), Tkáč, Hloušek (80. Nečas) – Vukadinovič (80. Chwaszcz). Trenér: Kalivoda.
SK Sigma Olomouc – FK Teplice 0:0
Rozhodčí: Černý – Antoníček, Bureš. ŽK: Navrátil – Kučera, Žák, Fortelný. Diváci: 2419.
Olomouc: Macík – Chvátal, Beneš, Jemelka, Zmrzlý – Greššák (64. Růsek), Breite – Navrátil (80. Zifčák), Daněk, González – Chytil. Trenér: Jílek.
Teplice: Grigar – Kučera, Tijani, Vondrášek – Hyčka, Mareček, Fortelný (90. Knapík), Trubač (90.+4 Prošek), Boljevič (46. Jukl) – Žák (86. Ledecký), Sejk (46. Shejbal). Trenér: Jarošík.
MFK Karviná – SK Dynamo České Budějovice 2:2 (1:0)
Branky: 44. Bartošák, 50. Zorvan – 49. Škoda, 80. Králik. Rozhodčí: Szikszay – Caletka, Volf. ŽK: Šehič – Hora, Valenta, Vorel. Diváci: 1412.
Karviná: Bajza – Látal, Buchta, Kobouri, Šehič – Túlio – Zorvan, Ndiaye (85. Qose), Papadopulos (72. Svoboda), Bartošák (85. Sinjavskij) – Durosinmi (85. Holík). Trenér: Páník.
Č. Budějovice: Vorel – Havel, Králik, Novák (75. Hais) – Čolič, Valenta, Hora, Mihálik (85. Konda), Skovajsa (63. Mršič) – Van Buren, Škoda. Trenér: Horejš.
1. FC Slovácko – FK Mladá Boleslav 2:1 (0:1)
Branky: 61. a 90.+5 (pen.) Jurečka – 17. Douděra. Rozhodčí: Zelinka – Paták, Mikeska. ŽK: Hofmann, Šumulikoski (sport. manažer) – Rolinek, Suchý, Šimek. Diváci: 3791.
Slovácko: Fryšták – Reinberk, Hofmann, Kadlec (18. Jurečka), Kalabiška (56. Vecheta) – Daníček, Ljovin – Petržela (77. Divíšek), Sadílek, Holzer (77. Šašinka) – Cicilia. Trenér: Svědík.
Boleslav: Šeda – Sladký, Šimek, Suchý, Preisler – Douděra, Hlavatý (71. Dancák), Smrž (82. Mužík), Rolinek (63. Skalák) – Ladra, Ewerton (71. Horský). Trenér: Hoftych.
FC Slovan Liberec – FK Jablonec 1:1 (0:0)
Branky: 54. Rabušic (pen.) – 77. Černák. Rozhodčí: Berka – Vlček, Vodrážka. ŽK: Rabušic, Koscelník, Purzitidis – Malínský. Diváci: 3489.
Liberec: Knobloch – Koscelník, Plechatý, Purzitidis, Mikula – Tiéhi, Gebre Selassie – Tupta (73. Alijagič), Frýdek (65. Stoch), Matoušek (90.+4 Mészáros) – Rabušic (73. Fukala). Trenér: Kozel.
Jablonec: Hanuš – Surzyn, Martinec, Kubista, Zelený – Hübschman – Malínský (63. Černák), Považanec (63. Kadlec), Houska (85. Štěpánek), Pilař (90.+4 Nykrín) – Silný (85. Ikaunieks). Trenér: Rada.
Bohemians Praha 1905 – FC Baník Ostrava 0:2 (0:0)
Branky: 75. Kuzmanovič, 83. Almási. Rozhodčí: Hocek – Pečenka, Melichar. ŽK: Hronek, Bačkovský (oba Bohem.). ČK: 80. Hronek (Bohemians). Diváci: 2346.
Bohemians: Valeš – Köstl, Bederka, Vondra – Dostál (90. Hašek), Petrák, Květ (90. Jindřišek), Bartek (55. Beran) –Hronek,  Vaníček (81. Koubek) – Puškáč (81. Ugwu). Trenér: Klusáček.
Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Pokorný, Lischka, Fleišman – Koncevoj (56. Buchta), Boula (66. Janošek), Kuzmanovič, Kaloč, Falta (90.+2 Jaroň) –Klíma (56. Almási). Trenér: Galásek.
Čtsa, ph., kc, audio, foto: Steinbergerová.