Delegace UEFA v čele s prezidentem Čeferinem přijela na pozvání FAČR do Prahy

Do Prahy zavítala ve čtvrtek na jednodenní pracovní návštěvu delegace Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) v čele se svým předsedou Aleksanderem Čeferinem. Předseda Fotbalové asociace (FAČR) Petr Fousek a generální sekretář asociace Michal Valtr pozvali prvního muže evropského fotbalu na návštěvu FAČR během jejich dvoudenní oficiální návštěvy sídla UEFA v říjnu loňského roku a nyní tak mohli delegaci UEFA v české metropoli přivítat.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin navštívil Českou republiku již v březnu 2017, tentokrát jde ale o první návštěvu nově zvoleného vedení FAČR. Vedení UEFA i FAČR tak budou pokračovat v linii, nastavené při loňském setkání. Jedná se zejména o pracovní setkání, na kterém Čeferina doprovází ředitel národních asociací UEFA Zoran Laković, poradce prezidenta UEFA Zvonimir Boban, UEFA poradce pro fotbal Luís Figo a šéf protokolu UEFA Fransesco Campagne.
„Přijetí našeho říjnového pozvání v tak krátké době si nesmírně vážím. Program pana Čeferina v Praze je velmi krátký a o to víc jsme se jej snažili opravdu maximálně využít. Témat, která nás spojují, je opravdu hodně. Jedná se nejen o obecnou snahu rozvíjet fotbalové soutěže napříč fotbalovou pyramidou všech asociací, ale také o konkrétní věci typu aktuální debaty nad snahou FIFA pořádat mistrovství světa každé dva roky nebo o otázku sporu mezi UEFA a iniciativou evropské Superligy,“ říká předseda FAČR Petr Fousek, který delegaci UEFA přivítal osobně již na letišti.

„Český fotbal je velmi úspěšný a místní asociace odvádí vynikající práci. Můžeme ale pracovat na tom, abychom (s UEFA) měli ještě lepší infrastrukturu a špičkové tréninkové centrum. Vaše národní týmy si něco takového zaslouží. UEFA je tu od toho, aby české fotbalové asociaci a také ostatním asociacím v těchto věcech pomáhala, a my se budeme snažit, abychom se v tomto ohledu zlepšili a posunuli dál. Přeji vám, abyste byli přinejmenším tak úspěšní, jako jste byli doposud,“ řekl během setkání s vedením FAČR prezident UEFA Aleksander Čeferin.
Celá delegace se nejdříve vydala do hotelu, ve kterém pobývá UEFA, aby zde již za účasti také generálního sekretáře FAČR Michala Valtra absolvovala první část pracovního jednání. Po obědě pak zástupci vedení evropského fotbalu dorazili do sídla FAČR, kde kromě prohlídky prostor i zázemí asociace, Síně slávy, stadionu Přátelství a areálu Strahov, absolvovaly obě strany další část oficiálního jednání nad celou řadou konkrétních témat.

„Představili jsme vývoj naší kandidatury na pořádání finále Evropské konferenční ligy v roce 2023 a také snahu FAČR zorganizovat časem v Praze kongres UEFA. S UEFA ale spolupracujeme i na celé řadě dalších inovací, která bychom chtěli využít v našem chystaném Akčním plánu. Dlouhodobým cílem pak je, aby zastoupení FAČR v projektech a komisích UEFA bylo co nejširší a nejsilnější. Zároveň chceme vedoucím představitelům evropského fotbalu vyjádřit naši plnou podporu a deklarovat, že jsme pro UEFA vždy pevným a spolehlivým partnerem,“ poodhaluje náplň společných čtvrtečních jednání Fousek.
Vedení FAČR A UEFA se následně společně odeberou na večerní utkání play off Evropské konferenční ligy UEFA mezi pražskou Spartou a bělehradským Partizanem. V pátek ráno pak už delegace UEFA z Prahy odlétá.
MgA. Michal Jurman, Head of communications
Football Association of the Czech Republic